FANDOM


Artykuł

Tajfumerang (ang. Typhoomerang) — gatunek olbrzymiego, szybkiego i zjawiskowego smoka o ogromnych skrzydłach. Należy do ognistej klasy. Po raz pierwszy pojawia się w odcinku Okrutna parka.

Wygląd

Rozpiętość jego skrzydeł jest olbrzymia. Skrzydła są wielkie w stosunku do smukłego oraz długiego ciała. Wzdłuż grzbietu ciągną się szpikulce. Krawędzie skrzydeł, końcówka ogona i głowa mają barwę białą lub bardzo jasną. Łeb gatunku wyposażony jest w zagięte rogi. Smok posiada jedną parę łap, silnie umięśnionych.

Do tej pory Tajfumerangi pojawiły się w czterech kolorach - niebieskim, żółtym, czerwonym oraz pomarańczowym.

Zachowanie

Smoki te są energiczne, (zwłaszcza młode) lubią się bawić oraz są bardzo ciekawskie. Pokazano, że samice wychowujące swoje potomstwo, są bardzo opiekuńcze i atakują wszytko co może być zagrożeniem dla młodych.

Tresura

Tajfumerangi to dość agresywne smoki, lecz można je oswoić. Najlepszym sposobem na to jest powolne zaznajomienie się ze smokiem. Smoki z tego gatunku reagują na komendy głosowe, są także bardzo pamiętliwe.

Ze względu na umiejętność wytwarzania ognia z ciała, niemożliwe jest ujeżdżanie Tajfumeranga. 

Moce i umiejętności

Ogień

Ogniem Tajfumeranga są płomienie, określane mianem cyklonów ognia. Wygląda on jak zwyczajne, pomarańczowe płomienie. Przypomina cyklon również kształtem, Tajfumerang zionie płomieniami w kształcie pustego w środku stożka, rozszerzającego się wraz z odległością. Zasięg płomieni Tajfumeranga jest bardzo duży.

Smok może także uwięzić swoją ofiarę, wzbijając się w powietrze i zataczając wokół niej ognistą spiralę, która wypala ziemię.

Prócz tego, także ciało smoka potrafi emitować z grzbietu swojego ciała charakterystyczne iskry, przypominające fajerwerki.

Tajfumerang w gniewie

Tajfumerang atakuje.

Tajfumerang, osiągając niesamowitą prędkość, potrafi zataczać koła nad polaną, na której w wyniku działania ognia i okrężnego ruchu smoka, powstaje wypalony znak na ziemi, przypominający spiralę. Na podstawie jej wielkości, kształtu i tego, czy porastają ją jakieś rośliny, można określić, jak dawno smok był w danym miejscu, w jakim był wieku oraz w którą stronę poleciał.

Umiejętności bojowe

Pomimo swojej wielkości, Tajfumerang jest niezwykle zwinny i silny. Jego szczęki zaciskają się bardzo mocno, nawet u młodych, co widać, gdy Płomień gryzie Szczerbatka w ogon. Dorosły smok może unieść nawet kilku wikingów i kilka smoków na swoim grzbiecie, nie okazując oznak zmęczenia. Ogromne skrzydła są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru lasu, a za pomocą swojej zdolności błyskawicznego zataczania okręgów nawet go zgasić, poprzez wytworzenie wiru powietrza.

Szybkość

Pomimo swojej ogromnej wielkości, Tajfumerang należy do najszybszych smoków. Zawdzięcza to umiejętności emisji ognia (iskier podobnych do fajerwerków)całym ciałem - jeśli są one emitowane w tylnej części służą jako swoisty napęd odrzutowy, podczas gdy skrzydła pełnią funkcję manewrową. Mimo wielkiej powierzchni skrzydeł potrafi wykonywać bardzo zwinne i szybkie ruchy w powietrzu, ma jednak problem z poderwaniem się do lotu podczas pikowania ku ziemi. 

Inne umiejętności

Gdy Tajfumerang zje węgorza, zyskuje nadzwyczajne umiejętności, przydatne podczas walki z przeciwnikiem. Źrenice smoka rozszerzają się, a sam staje się szybszy i silniejszy, odnawiając przy tym limit splunięć. 

Smok potrafi zwinąć skrzydła podczas lotu, obrócić się wokół swojej osi obrotu i zionąć zwięzłym strumieniem płomienia w stronę przeciwnika, co zostało wykorzystane w odcinku Efekt węgorza.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Tajfumeranga pojawia się tylko w grach. Ma owalny, zwężony na górze kształt przypominający jajo kurze, jest jednak znacznie większe. Skorupa jest twarda, a jej barwa odpowiada barwie smoka mającego się wykluć. Ozdabiają ją nieco ciemniejsze pasy, układające się w kształt fal i spirali.

Pisklę

Młode Tajfumerangi pojawiają się w serialu. W stosunku do osobników dorosłych są bardzo małe, mniejsze nawet od człowieka. Ich tułowia i głowy są duże w stosunku do skrzydeł, które także nie są zbyt małe - pozwalają smokowi latać na krótkie dystanse. Bardzo duże są rogi, które w przeciwieństwie do rogów u dorosłego smoka są zagięte w kształt litery "C".

Tytan

Tytaniczny Tajfumerang pojawia się tylko w grach. Jego skóra zmienia barwę na ciemną, prawie czarną, kolce zaś wydłużają się.

Siedlisko

Smok ten zamieszkuje lasy. Jego populacja prawdopodobnie nie jest liczna, ponieważ tych ogromnych smoków trudno nie zauważyć, a niewielu ich przedstawicieli zostało poznanych. Tajfumerangi żyją również na Wyspie Węgorzy, ponieważ są jedynymi smokami, które mogą żywić się węgorzami, nie czyniąc sobie krzywdy. Pojedyncze osobniki można spotkać też na wyspie Berk.

Dieta

Tajfumerang uwielbia ryby, przepada także za innymi zwierzętami. Jest on jedynym jak dotąd znanym smokiem, który nie boi się węgorzy. Po zjedzeniu tej ryby, smok zyskuje dodatkową energię - może robić obroty w powietrzu, a jego ogień staje się potężniejszy, odnawia również splunięcia.

Słabości

 • Mała zwrotność - ze względu na swoje wielkie rozmiary, smok z trudem podrywa się do góry po pikowaniu. Przy zbyt niskiej wysokości uderza o ziemię, nie mieści się także w zbyt wąskich szczelinach i przesmykach

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków

W odcinku Okrutna parka do rąk Czkawki trafia nieznane smocze pisklę. Chłopiec postanawia się nim zaopiekować i dowiedzieć więcej. Stoick nadaje pisklęciu imię Płomień.

Wkrótce, w Smoczej Akademii trwają badania nad nowym gatunkiem smoka. Zaskoczeni przyjaciele obserwują, jak z niesamowitą prędkością Płomień okrąża arenę i wypala na ziemi spiralny znak. Opisują nowy gatunek w smoczym podręczniku.

Szczerbatek jest zazdrosny o nowego pupila swojego przyjaciela i obraża się na niego.

Wkrótce Szczerbatek zauważa pożar w lesie. Chce poinformować o tym Czkawkę, który jednak nie chce go słuchać i ignoruje go. Nocna Furia ucieka do lasu, gdzie obserwuje, jak ogromny smok, wyglądający jak pisklę znalezione przez Czkawkę, wypala polanę wśród drzew.

Kiedy Czkawka rozmawia z Pyskaczem, wraca Szczerbatek i chce, aby jeździec wreszcie go wysłuchał. Ten jednak nie może go zrozumieć, szczególnie, gdy smok przedrzeźnia i gania Płomienia. Zdenerwowany Czkawka postanawia zostawić go nad Kruczym Urwiskiem, aby przemyślał swoje zachowanie.

Następnego dnia Mieczyk i Szpadka informują Czkawkę, iż znaleźli w lesie dziwne zjawisko - wielki wypalony na ziemi znak. Kiedy Czkawka dociera na miejsce, rozumie, że Szczerbatek chciał go ostrzec przed wielkim smokiem - matką pisklęcia. Gdy wielki Tajfumerang zauważa swoje dziecko w ramionach Czkawki, zaczyna go gonić. W końcu Płomień z powrotem trafia do swojej matki, a Czkawka przeprasza Szczerbatka.

W drugim sezonie, pojawia się w odcinku Żyj i pozwól latać, kiedy goni jeźdźców badających ślady wypalone na ziemi, a także w odcinku Noc i wrzask, gdy straszy Śledzika.

W odcinku pod tytułem Zębiróg w ogniu wystąpił przedstawiciel tego gatunku - Płomień. Pomógł on Czkawce, Mieczykowi, Szpadce i ich smokom w ugaszeniu pożaru lasu oraz ucieczce z niego. Została pokazana tam możliwość lotu na tym wspaniałym smoku, co do tej pory nie było potwierdzone. Istniały opinie, iż jego "ognistość" uniemożliwia lot na nim.

Gatunek pojawia się też w odcinku Efekt węgorza, kiedy atakuje Czkawkę, Śledzika, Szczerbatka i Sztukamięs podczas misji na Wyspie Węgorzy. Wtedy to widzimy, co dzieje się, gdy przedstawiciel tego gatunku zje węgorza. 

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Maces and Talons (część 2) pojawia się kilka Tajfumerangów schwytanych przez Łowców Smoków. Służyły one jako obrona przed intruzami, ziejąc ogniem w stronę Jeźdźców na rozkaz Łowców. 

Znane Tajfumerangi

W grach

Wild Skies

Tajfumerang pojawia się także w grze DreamWorks Dragons: Wild Skies, w której, podobnie jak inne smoki, można go wytresować, karmiąc go rybami lub plastrami miodu. Znajduje się w Urwisku Dzikich Smoków (ang. Wild Dragon Cliff).

Rise of Berk

School of Dragons


Od 11 września 2014 Tajfumerang jest dostępny do kupienia i wytresowania w grze internetowej. Smok posiada animacje Koszmara Ponocnika.

Błędy

 • W grze pojawia się błąd, gdy Tajfumerang zje węgorza spada mu poziom zadowolenia i nie zaspokaja mu głodu, powinien dostać energie.

Ciekawostki

 • Nazwa "Tajfumerang" to zlepek słów "tajfun" i "bumerang" - wymyślił ją Śledzik.
 • Smok nie został nigdy wcześniej odkryty i opisany. Stało się to dopiero w odcinku Okrutna parka, gdzie zrobił to Czkawka.
 • Tajfumerang należy do ognistej klasy prawdopodobnie ze względu na emisję ognia. Oprócz ziania, wytwarza go również ciało smoka, podobnie jak w przypadku Koszmara Ponocnika i Ognioglisty.
 • Gdy smok wypala znak na ziemi, po kilku dniach obrasta on pięknymi kwiatami.
 • Jako jedyny gatunek zjada węgorze.
 • Jest bardzo podobny do Drzewokosa, jednak jest od niego nieco większy, a główną cechą odróżniającą te gatunki to brak wszelkich kończyn u Drzewokosa.
 • Na podstawie wielkości ognistego znaku, który smok zostawia na ziemi, można określić jego wielkość, wiek, z której strony przyleciał oraz w którą stronę odleciał.
 • W School of Dragons występuje błąd - gdy Tajfumerang zje węgorza robi się smutny.
 • W grze jajo Tajfumernaga przypomina Jowisza.
 • Tajfumerang jest bardzo pamiętliwy.
 • Nazwę dla Tajfumeranga miał wymyślić Sączysmark i on nie był zadowolony z ostatecznej nazwy.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.