FANDOM


Artykuł

Toporek Thorston (ang. Gruffnut Thorston) — nastoletni Wandal, kuzyn Mieczyka i Szpadki, pojawiający się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, po raz pierwszy w odcinku Mieczyk, Szpadka i Toporek.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka Toporek jest uderzająco podobny do swojego kuzyna, Mieczyka. Ma niemal identyczną budowę czy kształt twarzy, a także blond włosy, tyle że inaczej zaczesane. Chłopak nosi również bardzo podobną tunikę w brudnopomarańczowym kolorze, bordowe spodnie oraz ciemne buty ze skóry i karwasze. Posiada hełm zdobiony dwiema parami rogów, gdzie ta niższa nie jest symetryczna, bowiem jeden z rogów zagięty jest do dołu.

Charakter

Toporek ma szczególną zdolność do pakowania się w kłopoty – to zadłuża się u Łowców, to daje się nabrać na "skarb", którym jest bezwartościowa dla niego soczewka do Smoczego Oka, a jeszcze kiedy indziej zatrzaskuje siebie i kuzynów na tonącym statku. Jest chciwy, co nietrudno dostrzec, gdy przez chęć zabrania ze statku Łowców złota pakuje się w pułapkę i wciąga do niej również przyjaciół. Uwielbia zmyślać rozmaite bajki na temat swoich bohaterskich i niezwykłych czynów, ale tak naprawdę jest wielkim tchórzem – przeraża go szybki lot na Wymie i Jocie, spotkanie z Kafarem, a po skrzynkę pilnowaną przez tytanicznego Zębiroga wysyła bliźniaki, gdyż sam obawia się wejść do jaskini terytorialnego smoka. Kłamie tak często, że trudno się zorientować, kiedy mówi prawdę – a okoliczności zawsze wykorzystuje tak, by móc ze wszystkiego jak najwięcej dla siebie wyciągnąć. Często powtarza kuzynom, że rodzina jest najważniejsza, dzięki czemu nieraz wyjednał dla siebie kolejne szanse na poprawę. Dopiero w odcinku Król smoków (część 1) Thorstonowie zostawiają go na bezludnej wyspie, śmiejąc się z krzyczącego o więzach krwi Toporka.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Toporek pojawia się w odcinku Mieczyk, Szpadka i Toporek. Przybywa na Koniec Świata, aby odwiedzić swoich kuzynów, Mieczyka i Szpadkę. Bliźniak jest nim bez reszty zachwycony, ale jego siostra ma sporo wątpliwości, zwłaszcza gdy kuzyn zaczyna opowiadać o swoich niestworzonych przygodach.

Toporek z pomocą rzucanych mimochodem pytań dowiaduje się o smoczych stajniach, jak również o tym, że nie są pilnowane. Potem namawia kuzynostwo, by przewieźli go na swoim Zębirogu. Szpadka nie ma na to najmniejszej ochoty, ale Mieczyk wyjednuje to u niej błagalnym spojrzeniem. W trakcie lotu bliźniaczka prowokuje smoka do wykonywania niebezpiecznych akrobacji, by dokuczyć Toporkowi. Po wylądowaniu kuzyn próbuje ukraść Wyma i Jota, ale Zębiróg nie potrafi się wzbić z jednym jeźdźcem. Toporek koniec końców tłumaczy wszystko żartem.

Podejrzenia Szpadki rosną, zwłaszcza, gdy nakrywa młodego Thorstona na próbie kradzieży Szczerbatka. Mieczyk jednak nie chce wierzyć siostrze i nadal ubóstwia kuzyna, który wykorzystuje jego łatwowierność. Dopiero gdy Mieczyk nakrywa Toporka na niedoszłej kradzieży Wichury, postanawia działać. Kuzyn przyznaje się, że wymyślał opowieści o swoich bohaterskich przygodach i próbował kraść smoki, by z ich pomocą spłacić dług u Łowców – ale zaraz obezwładnia Mieczyka i podszywa się pod niego, zamieniając się z nim ubraniami. Próbuje kradzieży kolejnych smoków, ale tym przeciwdziała kura, która rozpoznaje prawdziwą tożsamość rzekomego bliźniaka.

Wkrótce Toporek zgłasza się razem ze Szpadką na patrol. Jego zachowanie jest tak niepodobne do Mieczyka, że dziewczyna już w powietrzu domyśla się całego podstępu. Mieczyk w tym czasie uwalnia się i razem z Czkawką leci na pomoc siostrze. Ostatecznie Toporka udaje im się pokonać i zrzucić na łódź Łowców, jednak Thorstonowie ratują mu życie, tłumacząc, że "rodziny się nie wybiera". W ramach rekompensaty podrzucają go za to do jamy Miażdżytłuka.

Toporek powraca w odcinku Toporna próba, kiedy to przybywa na Koniec Świata z ważną, rodową misją – ma przewodniczyć rytuałowi dojrzewania Thorstonów, obejmującemu trzy trudne zadania. Gdy bliźniaki chcą się ich podjąć, zaznacza, że tylko jedno z nich może zostać prawowitym Thorstonem. Mieczyk i Szpadka nie chcą jednak o tym słyszeć i wobec tego nie przystępują do rytuału.

Toporek próbuje z innej strony – przekonuje każde z kuzynów, że jeśli wystartują i wygrają, będą mogli zapewnić lepszą przyszłość swojemu bliźniakowi. Rozbudzenie w rodzeństwie szlachetnych pobudek odnosi skutek i skłania oboje do rozpoczęcia zadań. Szybko tworzy się między nimi rywalizacja, którą podsyca Toporek.

Ostatnim z zadań jest wejście do gniazda Zębirogów i przyniesienie stamtąd skrzynki. Po krótkiej szarpaninie wewnątrz jaskini kuferek zgarnia Szpadka, ale prędko zdaje sobie sprawę, że brat jest dla niej ważniejszy niż jakiś tytuł. Z takim obwieszczeniem wracają do kuzyna, który gratuluje im i oznajmia, iż ukończyli rytuał oboje, po czym zabiera skrzynkę (którą Czkawka na wszelki wypadek przedtem przegląda) i odpływa. Po powrocie do wioski bliźniaki dowiadują się od krewnej, że Toporek nie mógł ich egzaminować, gdyż sam nie ukończył owych zadań.

Tymczasem na łodzi kuzyn odnajduje w kuferku ukryty przycisk. Na stolik wypada soczewka do Smoczego Oka. Z jej powodu Toporek zostaje schwytany przez Johanna Kupczego i wykorzystany w odcinku Król smoków (część 1) jako zakładnik. Przywiązany do dzioba, ma powstrzymać bliźniaki przed zatopieniem okrętu. Mieczyk mimo braku sympatii uwalnia kuzyna, a ten wciąga jego, Szpadkę i Sączysmarka w pułapkę – przez swoją chciwość zatrzaskuje ich w kajucie pełnej złota na statku, który zaczyna tonąć. Czkawka w ostatniej chwili wybija w burcie otwór, dzięki czemu mogą uciec, a Thorstonowie chcą wiedzieć, co mają zrobić z Toporkiem. Przywódca daje im wolną rękę, więc bliźniaki zostawiają kuzyna z jego złotem na wyspie i odlatują.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.