Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Wierni słudzy Ingermana
Toporna próba Następny odcinek
Mi Amore
Artykuł

Toporna próba (ang. A Gruff Separation) — piąty odcinek szóstej serii serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Czkawka staje się ostrożny, gdy Toporek przybywa na dziewiętnaste urodziny bliźniaków. Zamierza przewodniczyć rytuałowi dojrzewania Thorstonów, obejmującym trzy niebezpieczne zadania.

Fabuła

Czkawka i Szczerbatek sprawdzają samotny statek płynący w kierunku Końca Świata. Znajdują na jego pokładzie Toporka, który ma bliźniakom do przekazania ważną informację. Przyznaje, że Jeźdźcy nie mają powodu, by mu zaufać, jednak Czkawka dopuszcza go do siedziby Jeźdźców.

Tymczasem na wyspie Mieczyk i Szpadka przygotowują przyjęcie z okazji swoich 19. urodzin. Śledzik jest odpowiedzialny za dekoracje, jednak bliźniaki nie akceptują jego koncepcji i niszczą je. Sączysmark, który ma przygotować jedzenie, stwierdza, że nie obchodzi go żadne przyjęcie, i ucieka z dala od wioski, żeby mieć spokój od bliźniaków. Wtedy właśnie wraca Czkawka w towarzystwie Toporka. Brak zaufania do chłopaka sprawia, że od razu trafia on za kratki jednego z boksów stajni i zostaje w nim tymczasowo zamknięty. Wówczas przekazuje bliźniakom informację, że przybywa w imieniu rodziny Thorstonów, by przeprowadzić Szpadce i Mieczykowi próbę mającą sprawdzić ich odwagę i dojrzałość i oficjalnie dopuszczającą rodzeństwo do dołączenia do klanu Thorstonów. Czkawka jest podejrzliwy wobec całego pomysłu i nie wierzy, że taka próba istnieje naprawdę, jednak bliźniaki rozpatrują pomysł. Początkowo chcą wziąć udział, gdy jednak dowiadują się, że nie mogą skorzystać z pomocy swojego smoka ani siebie nawzajem, a co więcej, może być tylko jeden zwycięzca, rezygnują, twierdząc, że wolą mieć siebie nawzajem niż posiadać tytuł Thorstona, lecz żyć w separacji.

Toporek przekonuje jednak Mieczyka i Szpadkę do podjęcia się próby, osobno, tak, by jedno nie wiedziało o udziale drugiego. Toporek wysyła ich na etap pierwszy, czyli zebranie do słoiczka jadu Szybkiego Szpica. Zanim jeszcze konkurencja zaczyna się na dobre, bliźniaki wpadają na siebie i odkrywają podstęp. Dochodzi między nimi do sprzeczki - każde jest przekonane, że wygra. Próba przybiera bardzo konkurencyjny charakter. Zarówno Mieczykowi, jak i Szpadce udaje się zebrać jad, jednak podczas zadania Mieczyk zostaje częściowo sparaliżowany.

Próbę drugą stanowi zdobycie zrzuconej skóry Zmiennoskrzydłego - Toporek podpowiada bliźniakom, by wykorzystali zdobyty w poprzednim zadaniu jad. Rzeczywiście, zarówno Mieczyk, jak i Szpadka po znalezieniu leżących na ziemi skór smoka wylewają substancję na atakujące ich Zmiennoskrzydłe, co powoduje u nich paraliż i umożliwia swobodne zabranie skór.

Trzecim zadaniem ma być wyścig o skarb ukryty w jaskini - pierwsza osoba, która go wyniesie, zwycięży próbę. Podobnie jak poprzednio, Toporek radzi skorzystać ze zdobyczy drugiego zadania, czyli ze skór. Bliźniaki wchodzą do jaskini razem, przepychając się, jednak później się rozdzielają. Szpadka dociera do komnaty, w sercu której znajduje się bogato zdobiona skrzynka. Chwilę później do komnaty wchodzi tytaniczny Zębiróg Zamkogłowy, który układa się dookoła skarbu i zasypia. Szpadka narzuca na siebie skórę Zmiennoskrzydłego, co czyni ją niewidzialną, i zakrada się do skarbu. W tym samym momencie z przeciwnej strony skarb ciągnie niewidzialna siła, która okazuje się być również zakamuflowanym Mieczykiem. Rodzeństwo, siłując się ze sobą, budzi Zębiroga, który porywa Mieczyka i zaciąga go w głąb jaskini. Szpadka, ucieszona zwycięstwem, chwyta skrzynkę i tanecznym krokiem zmierza ku wyjściu, jednak w połowie drogi, słysząc rozpaczliwe wołania Mieczyka, zmienia zdanie - po przemyśleniu sytuacji stwierdza, że ważniejszy od skarbu i nazwiska jest dla niej brat. Wraca więc, by go uratować. Znajduje go w jaskini pełnej tytanicznych Zębirogów i z pomocą skóry Zmiennoskrzydłego pomaga Mieczykowi się z niej wydostać. Smoki, początkowo zdezorientowane, wkrótce odkrywają podstęp i zaczynają pościg za bliźniakami. Na ratunek przybywają im pozostali jeźdźcy oraz Jot i Wym.

Już po wydostaniu się z jaskini, Mieczyk i Szpadka stają przed Toporkiem, gotowi wyrzec się miana Thorstonów tylko po to, by pozostać razem. Toporek oznajmia wówczas, że zasada mówiąca o jednym zwycięzcy nie była wcale prawdziwa - może być ich dwóch - a ponadto, że Mieczyk i Szpadka przeszli ukryte zadanie czwarte, sprawdzające wzajemną lojalność. Toporek przejmuje skrzynkę ze skarbem, twierdząc, że musi zawieźć ją na Berk, by zweryfikować skarb oraz wynik próby, i że Thorstonowie skontaktują się z bliźniakami w przeciągu kilku tygodni. Czkawka daje upust swoim podejrzeniom i zatrzymuje Toporka, sprawdzając zawartość skrzyni - wypadają z niej jednak tylko kamienie. Toporek wsiada do swojej łodzi i odpływa.

Chwilę później, w domku wspólnym na Końcu Świata, Jeźdźcy natykają się na Agnut Thorston - dziewczynę, która ogłasza, że ma przeprowadzić próbę Mieczyka i Szpadki. Zdziwione bliźniaki odpowiadają, że dopiero co ją ukończyli pod okiem Toporka. Agnut stwierdza wówczas, że Toporek nie jest uprawniony do przeprowadzania prób, co ponownie budzi w Czkawce podejrzenia. Tymczasem na swojej łodzi Toporek bada skarb i znajduje w nim soczewkę do Smoczego Oka, którą traktuje jako bezwartościowy przedmiot.

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Odcinek ten zawiera mniej lub bardziej zamierzone nawiązania do serii o Harrym Potterze. Jednym z nich jest skóra Zmiennoskrzydłego, która pełni rolę peleryny-niewidki. Drugim natomiast jest wyzwanie, próba składająca się z trzech zadań, w których uczestnicy rywalizują ze sobą.

Zobacz też