Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Nemezis Hakokła, tytaniczny Koszmar Ponocnik

Tytaniczny smok, olbrzymie skrzydła[1] albo skrzydłoolbrzym[2] (ang. Titan Wing) — smok, który osiągnął ostatni etap rozwoju, następujący po jaju, pisklęciu, formie nastoletniej i dorosłej.

Charakterystyka

Według Śledzika w Księdze smoków, smoki w tytanicznej formie są rzadkością, dlatego właśnie w całej serii tytaniczne smoki występują zaledwie kilka razy, podczas gdy często mamy do czynienia z jajami, pisklętami czy, rzecz jasna, dorosłymi smokami. Etap tytana smok może osiągnąć po wielu latach dorosłości, a i tak konkretny moment, w którym następuje przemiana, nie jest określony i nie każdy smok może stać się tytanem.

Z drugiej strony istnieją gatunki, które zostały poznane jedynie w tytanicznej formie. Są to m.in. Czerwona Śmierć, Zielona Śmierć oraz Foreverwing[3]. Jako że określenie "lewiatan", zastosowane w serii tylko w stosunku do dwóch gatunków, wydaje się być synonimem formy tytanicznej dla klasy wodnej[4], tytanami są też poznane Oszołomostrachy.

Wygląd

Przechodząc przemianę na tytana, smoki nieco się zmieniają. Zwykle stają się większe i zmieniają swoją barwę na intensywniejszą, a często ujawniają się nieobecne wcześniej mechanizmy obronne, takie jak dodatkowe elementy ciała (np. zęby, kolce, wypustki) czy umiejętności. U jednych gatunków zmiana jest bardziej wyraźna, u innych mniej.

Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk zmiany zachodzące w smoku, który staje się tytanem, są ogromne. Smoki zmieniają swoją barwę na zupełnie inną, a wiele części ciała nabiera zmodyfikowanych kształtów. Wielokrotnie smoki w tytanicznej formie posiadają dodatkowe kryzy, wypustki czy kolce; często wydłużają się również ich zęby i pazury.

Zachowanie

Tytaniczne smoki są niezwykle terytorialne. Taki smok jest zazwyczaj dominantem na swoim terytorium i żaden inny osobnik nie jest w stanie mu się przeciwstawić - ponieważ tytany należą do rzadkości, zwykle smok taki nie ma żadnej konkurencji. Jego dominacja odnosi się nie tylko do terytorium, bo odgrywa także ogromną rolę podczas godów. Tytaniczny smok z łatwością pozbywa się konkurencji podczas rywalizacji o partnerkę.

Tytaniczne smoki występujące w filmach i serialu

Gronkiel

Tytaniczny Gronkiel

Tytaniczny Gronkiel został dość pobieżnie przedstawiony w krótkometrażówce Księga smoków. Pokazane są jego wszystkie etapy rozwoju, od jaja, przez pisklę, formę nastoletnią i dorosłą (różniące się od siebie wielkością smoczych skrzydeł), na tytanicznej kończąc.

Według krótkometrażówki tytan Gronkla w ogóle nie zmienia barwy. Ma skrzydła wyraźnie większe od dorosłego osobnika, przez co nie musi nimi machać tak często. Gdy lata, jego zad jest podniesiony ku górze, nie opada zaś na dół. Możliwe jednak, iż różnica ta wynika z luźnej formy rysunku w krótkometrażówce i nie odzwierciedla rzeczywistości.

Koszmar Ponocnik

Nemezis Hakokła

Tytaniczna forma Koszmara Ponocnika pojawia się w serialu, w odcinku Koszmarny koszmar. Tytanem jest nemezis Hakokła, którego jeźdźcy zwą po prostu "skrzydłoolbrzymem". Najważniejszą różnicą, jaka dzieli skrzydłoolbrzymiego Ponocnika od innych smoków, jest jego rozmiar, zauważalny niemal od razu. Przewyższa nim nie tylko samice, ale także dorosłych samców. Poza tym, barwa tego Ponocnika jest ciemna i dość intensywna, jednak nie można jej porównać z barwą dorosłej formy tego konkretnego smoka, gdyż jej nie poznajemy. 

Dramillion

Tytaniczny Dramillion

Tytaniczny Dramillion pojawia się w odcinku Król smoków (część 1). Budową nie różni się od smoków w innych stadiach rozwoju, natomiast w stosunku do nich jest ogromny, kilkakrotnie przerastając dorosłe osobniki. Nieznacznie zmienia się jego ubarwienie - jego granatowe ciało pokrywają pomarańczowo-czerwone plamki i paski, szczególnie widoczne na grzbiecie, ogonie i skrzydłach zwierzęcia. Zyskuje on także zdolność kamuflażu, podobną do tej, którą można zaobserwować u Zmiennoskrzydłych.

Zębiróg Zamkogłowy

Tytaniczny Zębiróg Zamkogłowy

Zębiróg Zamkogłowy w stadium tytana pojawia się w odcinku Toporna próba. Jak w przypadku nemezis Hakokła, najbardziej widoczną i w zasadzie jedyną cechą odróżniającą tytanicznego Zębiroga od dorosłego smoka tego gatunku jest rozmiar - gad jest większy, przewyższa zarówno samice, jak i samce. Stadium rozwoju zwierzęcia zdaje się nie mieć wpływu na jego ubarwienie, które jest niezbyt jaskrawe, zielono-niebieskie.

Paszczogon

Paszczogon Krogana

Paszczogon będący najprawdopodobniej w stadium tytana pojawia się w odcinku Skrzydlata walka (część 2) i jest wierzchowcem Krogana. Samica ta nie różni się budową od innych Paszczogonów, jest jednak znacznie większa, rozmiarem dorównuje tytanicznemu Dramillionowi. Ma również barwę niespotykaną wśród swojego gatunku - jej łuski mają agresywny, czerwony kolor z fioletowymi elementami.

Tytaniczne smoki występujące tylko w grach

W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk zostały pokazane tytaniczne formy wszystkich gatunków. Smoka można zamienić w tytana, gdy ten osiągnie 51 poziom, za pomocą szkolenia w Sanktuarium.
W School of Dragons, po osiągnięciu przez smoka co najmniej 20 poziomu, można przeistoczyć go w tytana za opłatą 500 gemów (lub 50 specjalnych run zdobywanych przy wykonywaniu stable questów).

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Ciekawostki

  • Początkowo stan furii, który objawił się u Szczerbatka w filmie Jak wytresować smoka 2, brany był za formę tytaniczną Nocnej Furii, co jednak wydaje się błędem. Zachodzące w smoku zmiany są bowiem wyłącznie tymczasowe i pojawiają się tylko w określonych sytuacjach, zaś forma tytaniczna jest etapem rozwoju, zatem nie można jej "uaktywnić", a potem "dezaktywować".

Przypisy

  1. Księga smoków
  2. Koszmarny koszmar
  3. Yes, all Titan Wings, including the Foreverwings from #SerpentsHeir. Come to think of it, we’ve never seen Hatchling or Broad Wing versions of these dragons yet.
  4. Dragonpedia: "As a Class 10 Leviathan (the aquatic equivalent of a Titan Wing), a full-grown Bewilderbeast swims at incredible speeds and bursts to the surface to surprising, and devastating, effect.

Zobacz też

Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement