FANDOM


Ryuca wzywanie alfie

Szczerbatek w furii, uznawanej za przejaw tytanicznych zdolności Nocnej Furii

Tytaniczny smok, olbrzymie skrzydła[1] albo skrzydłoolbrzym[2] (ang. Titanwing) - smok, który osiągnął ostatni etap rozwoju, następujący po jaju, pisklęciu, formie nastoletniej i dorosłej.

Charakterystyka

Według Śledzika w Księdze smoków, smoki w tytanicznej formie są rzadkością, dlatego właśnie w całej serii tytaniczne smoki występują zaledwie kilka razy, podczas gdy często mamy do czynienia z jajami, pisklętami czy, rzecz jasna, dorosłymi smokami. Etap tytana smok może osiągnąć po wielu latach dorosłości, a i tak konkretny moment, w którym następuje przemiana, nie jest określony i nie każdy smok może stać się tytanem. 

Wygląd

Przechodząc przemianę na tytana, smoki nieco się zmieniają. Zwykle stają się większe i zmieniają swoją barwę na intensywniejszą, a często ujawniają się nieobecne wcześniej mechanizmy obronne, takie jak dodatkowe elementy ciała (np. zęby, kolce, wypustki) czy umiejętności. U jednych gatunków zmiana jest bardziej wyraźna, u innych mniej.

Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk zmiany zachodzące w smoku, który staje się tytanem, są ogromne. Smoki zmieniają swoją barwę na zupełnie inną, a wiele części ciała nabiera zmodyfikowanych kształtów. Wielokrotnie smoki w tytanicznej formie posiadają dodatkowe kryzy, wypustki czy kolce; często wydłużają się również ich zęby i pazury.

Zachowanie

Tytaniczne smoki są niezwykle terytorialne. Taki smok jest zazwyczaj dominantem na swoim terytorium i żaden inny osobnik nie jest w stanie mu się przeciwstawić - ponieważ tytany należą do rzadkości, zwykle smok taki nie ma żadnej konkurencji. Jego dominacja odnosi się nie tylko do terytorium, bo odgrywa także ogromną rolę podczas godów. Tytaniczny smok z łatwością pozbywa się konkurencji podczas rywalizacji o partnerkę.

Tytaniczne smoki występujące w filmach i serialu

Gronkiel

640px-ScreenCapture 25.04.13 12-39-06

Tytaniczny Gronkiel

Tytaniczny Gronkiel został dość pobieżnie przedstawiony w krótkometrażówce Księga smoków. Pokazane są jego wszystkie etapy rozwoju, od jaja, przez pisklę, formę nastoletnią i dorosłą (różniące się od siebie wielkością smoczych skrzydeł), na tytanicznej kończąc.

Według krótkometrażówki tytan Gronkla w ogóle nie zmienia barwy. Ma skrzydła wyraźnie większe od dorosłego osobnika, przez co nie musi nimi machać tak często. Gdy lata, jego zad jest podniesiony ku górze, nie opada zaś na dół. Możliwe jednak, iż różnica ta wynika z luźnej formy rysunku w krótkometrażówce i nie odzwierciedla rzeczywistości.

Nocna Furia

Stan furii, który objawił się u Szczerbatka w filmie Jak wytresować smoka 2, najprawdopodobniej nie jest formą tytaniczną. Zachodzące w smoku zmiany są tymczasowe i pojawiają się tylko w określonych sytuacjach. 

Furia furii

Szczerbatek w furii

Smok nie staje się większy, nie zmienia barwy ani nie wyrastają mu dodatkowe kolce. Są tylko dwie zmiany fizyczne, które zachodzą w Nocnej Furii. Pierwszą z nich jest rozwarcie na dwoje szpikulców rosnących na grzbiecie smoka - choć ta umiejętność nie łączy się bezpośrednio z trybem furii, gdyż Szczerbatek przy pomocy Valki odkrył ją w sobie już dużo wcześniej. Drugą jest pojawienie się niebieskiej poświaty w kilku częściach ciała: na głowie, w paszczy oraz na wypustkach grzbietowych. Ogień Nocnej Furii staje się znacznie potężniejszy, zwiększa się też limit strzałów.

Stan ten ujawnił się u smoka w sytuacji, w której został on niezwykle rozjuszony. Przemiana była wynikiem jego wściekłości oraz instynktu, podpowiadającego mu, by chronił swojego jeźdźca oraz inne smoki i pokonał Oszołomostracha Drago. Umiejętności i moce, jakie Szczerbatek zyskał w wyniku przemiany, sprawiły, że należąca do średniej wielkości smoków Nocna Furia była w stanie pokonać największego istniejącego smoka.

Koszmar Ponocnik

Tytan wing

Nemezis Hakokła

Tytaniczna forma Koszmara Ponocnika pojawia się w serialu, w odcinku Koszmarny koszmar. Tytanem jest nemezis Hakokła, którego jeźdźcy zwą po prostu "skrzydłoolbrzymem". Najważniejszą różnicą, jaka dzieli skrzydłoolbrzymiego Ponocnika od innych smoków, jest jego rozmiar, zauważalny niemal od razu. Przewyższa nim nie tylko samice, ale także dorosłych samców. Poza tym, barwa tego Ponocnika jest ciemna i dość intensywna, jednak nie można jej porównać z barwą dorosłej formy tego konkretnego smoka, gdyż jej nie poznajemy. 

Dramillion

Dramillion 1

Tytaniczny Dramillion

Tytaniczny Dramillion pojawia się w odcinku Król smoków (część 1). Budową nie różni się wiele od smoków w innych stadiach rozwoju, natomiast w stosunku do nich jest ogromny. Nieznacznie zmienia się jego ubarwienie - jego granatowe ciało pokrywają pomarańczowo-czerwone plamki i paski, szczególnie widoczne na grzbiecie, ogonie i skrzydłach zwierzęcia. Zyskuje on także zdolność kamuflażu, zupełnie taką, jaką można zaobserwować u Zmiennoskrzydłych.


Zębiróg Zamkogłowy

Tytaniczny Zębiróg Zamkogłowy

Tytaniczny Zębiróg Zamkogłowy

Zębiróg Zamkogłowy w stadium tytana pojawia się w odcinku Toporna próba. Jak w przypadku nemezis Hakokła, najbardziej widoczną i w zasadzie jedyną cechą odróżniającą tytanicznego Zębiroga od dorosłego smoka tego gatunku jest rozmiar - gad jest większy, przewyższa zarówno samice, jak i samce. Stadium rozwoju zwierzęcia zdaje się nie mieć wpływu na jego - zielono-niebieskie - ubarwienie.

Tytaniczne smoki występujące tylko w grach

W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk zostały pokazane tytaniczne formy wszystkich gatunków. Smoka można zamienić w tytana, gdy ten osiągnie 51 poziom, za pomocą szkolenia w Sanktuarium.
W School of Dragons, po osiągnięciu przez smoka co najmniej 20 poziomu, można przeistoczyć go w tytana za opłatą 500 gemów (lub 50 specjalnych run zdobywanych przy wykonywaniu stable questów).

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightsNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHushbogleRidgesnipper
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki

Przypisy

  1. Księga smoków
  2. Koszmarny koszmar
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.