Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy miejsca z filmu. Jeśli szukasz miejsca z gier, sprawdź Hidden World.

Ukryty Świat (ang. The Hidden World)  — legendarna wśród wikingów kraina, po raz pierwszy pojawiająca się w filmie Jak wytresować smoka 3, gdzie odkrywają ją Czkawka i Astrid. To właśnie od niej zaczerpnięty został podtytuł filmu w oryginalnej wersji językowej.

Opis

Jest to podziemna kraina ukryta pod dnem oceanu, do której dostać się można przez potężny otwór w morzu otoczony skałami. Woda swobodnie, w postaci wodospadów, spływa do wnętrza groty, przywodząc na myśl krawędź świata, za którą spadali nieostrożni żeglarze i której obawiali się wikingowie.

W jaskini żyją liczne gatunki smoków, w zasadzie wszystkie istniejące. Dojrzewają tam także smocze jaja oraz embriony. Smoki, prawdopodobnie wszystkie, wykazują tam zdolność bioluminescencji. Również flora składająca się na ekosystem Ukrytego Świata potrafi świecić w ciemności.

Ukryty Świat jest bardzo rozległy, nie wiadomo dokładnie, jak daleko sięga - możliwe, że nawet pod powierzchnię kontynentów. W jego sercu znajduje się ogromny, świecący klejnot, stanowiący rodzaj smoczego tronu. Na szczycie tego klejnotu staje alfa jako smoczy król, a smoki zgromadzone wokół niego oddają alfie pokłon.

Historia

Tajny smoczy świat od wielu pokoleń stanowił legendę wśród wikingów-żeglarzy i znany był jako "dom smoków". Miejsce, którego położenie określano jako "poza krawędzią świata", lub "za zachodem słońca", nie zostało nigdy zdobyte przez ludzi; mówiono, że żeglarze, którzy zapuścili się zbyt blisko tego miejsca, spadali "poza krawędź świata" - tak naprawdę zostali wciągnięci przez wodę i wpadali wodospadem do wyrwy w ziemi, skąd nigdy nie wracali. Kilkoro żeglarzy, którym udało się zawrócić, opowiadało o granicy świata, której strzegą dzikie smoki. Według Stoicka, odnalezienie Ukrytego Świata i zapieczętowanie go pozwoliłoby zakończyć wojnę między ludźmi i smokami, czego sam zamierzał się podjąć.

Stoick Ważki opowiada Czkawce o lokalizacji Ukrytego Świata

Stoick przekazał to dziedzictwo kilkuletniemu Czkawce, opowiadając mu historię kryjącego się za zachodem słońca Ukrytego Świata.

W wieku dwudziestu jeden lat Czkawka przypomina sobie historię swojego ojca w momencie, gdy wyspie Berk grozi przeludnienie. Chłopak doprowadził do pokoju między ludźmi i smokami, zdaje sobie jednak sprawę, że jego rodzinna wyspa nie jest już w stanie pomieścić wszystkich mieszkańców, ich smoków oraz gadów wciąż ratowanych z rąk łowców. Postanawia odnaleźć Ukryty Świat, jako potencjalny nowy dom dla ludzi i wikingów. Dokonuje tego razem z Astrid na grzbiecie Wichury, przy okazji poszukiwań Szczerbatka, który w poszukiwaniu swojej wybranki serca, Białej Furii, niespodziewanie oddalił się od swojego jeźdźca i najlepszego przyjaciela. Okazuje się, że smoczyca zaprowadziła go właśnie do Ukrytego Świata, którego Szczerbatek jako alfa stał sie królem.

Wichura w podziemnej kryjówce

Czkawka i Astrid, którzy jako jedyni w historii trafili do Ukrytego Świata i mieli okazję podziwiać jego piękno, odkryli także, że ludzie nie są tam mile widziani - smoki natychmiast przepędzają intruzów. Z tego tez powodu, konieczność ucieczki smoków do bezpiecznej kryjówki zmusiła Czkawkę i Szczerbatka do rozstania, jako że wszystkie smoki ze swoim alfą na czele musiały się ukryć, aby już nigdy nie zagroziło im niebezpieczeństwo.

Ciekawostki

  • Fakt istnienia Ukrytego Świata, zlokalizowanego pod oceanem, może stanowić analogię do finałowych wydarzeń z oryginalnego cyklu powieściowego, gdzie zniknięcie smoków wyjaśnione zostało ucieczką smoków na dno oceanu i zapadnięcie w hibernację.
  • W Ukrytym Świecie skryli się między innymi pokonany przez Szczerbatka Oszołomostrach Drago oraz więcej Białych Furii.
  • Ukryty Świat jest jedynym miejscem, w którym u smoków ujawniają się świetliste wzory na ciele.
  • Wejście do Ukrytego Świata ma stanowić wyjaśnienie wierzeń dawnych ludów w płaskość świata oraz fakt, że kończy się on krawędzią, poza którą spadają wody oceanu. Również dlatego wierzono, że smoki żyją poza krawędzią ludzkiego świata.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.