Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

- Jesteś potworem!

- Śledziku, takie słowa? A ja sądziłem, że wyżej mnie oceniasz. Potwór? Nie. Przebiegły handlarz? Dużo lepiej.

Śledzik i Viggo, Ostatni smok na świecie

Viggo Czarciousty (ang. Viggo Grimborn) — jeden z głównych antagonistów, pojawiających się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Brat Rykera oraz przywódca Łowców Smoków, którego naczelnym celem jest sprzedaż i wykorzystanie smoczego gatunku.

Porzucony przez swoich sojuszników Johanna i Krogana, przeszedł na stronę Czkawki i Smoczych Jeźdźców i zginął podczas jednego z pościgów, ratując życie przywódcy jeźdźców.

Wygląd

Viggo jest mężczyzną średniej budowy ciała, o ciemnobrązowych włosach oraz oczach w tym samym kolorze. Nosi charakterystyczny, bujny i starannie przystrzyżony zarost. Na jego szyi można zauważyć trzy długie i wąskie blizny. Ubrany jest w brązową koszulkę, na ramiona założone ma metalowe naramienniki pokryte kilkoma kolcami. Posiada również ochraniacze na przedramionach, których krawędzie wykończone są metalową obwódką.

Odkąd skoczył do wulkanu za Smoczym Okiem, lewą połowę jego twarzy pokrywają różowawe blizny od poparzeń.

Charakter

Viggo posiadał niezwykle rozległą wiedzę o smokach, dorównującą, a niekiedy przewyższającą zdolności Jeźdźców, lecz w przeciwieństwie do swojego brata, Rykera, który najchętniej krzywdziłby i zabijał wszystkie smoki, które napotkał, Viggo uciekał się do takich rozwiązań tylko w ostateczności. Jednocześnie bardzo inteligentny, a także niezwykle sprytny i wyrafinowanny. Mężczyzna był strategiem i taktykiem, a także wynalazcą. Lubił łamigłówki i gry strategiczne. Sam mówił o sobie, że nie zależy mu na tym, by walczyć czy zawładnąć światem, gdyż chce jedynie robić interesy, a przemoc jedynie w tym przeszkadza.

Choć Czkawka jest głównych rywalem Viggo i nawzajem, to mężczyzna ma do niego niezwykły szacunek i uważa go za godnego siebie przeciwnika. Wykazuje również pewien podziw względem chłopaka jako wynalazcy.

Zdradzony w ostatecznym rozrachunku, Viggo okazał się być człowiekiem gotowym do poświęceń w sprawie, w której słuszność wierzy.

Historia

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

O istnieniu Viggo Czarcioustego jeźdźcy dowiadują się od Heathery w odcinku Noc łowców (część 1). Dziewczyna, pracująca wówczas jako szpieg Łowców, zdradza przyjaciołom, że Viggo pragnie dostać ich żywych. Natomiast w odcinku Wieczna zmarzlina Astrid mówi Czkawce, że to właśnie Viggo, a nie Ryker, jest prawdziwym przywódcą Łowców, którego wszyscy się boją.

Viggo, przywódca Łowców Smoków

W odcinku Szpony i topory (część 1) Viggo pojawia się po raz pierwszy. Opowiada o Szponach i toporach, grze strategicznej, gdy Dagur i Heathera wchodzą do jego namiotu. W czasie tego spotkania wychodzi na jaw, że jeden z Łowców dokonał kradzieży własności Viggo, i choć ten sprawia wrażenie, że mu wybacza, rozkazał go ukarać. Następnie Viggo mówi Heatherze, że wie o jej roli szpiega i że tak naprawdę działa na rzecz jeźdźców. Mimo to wykorzystuje dziewczynę do tego, by schwytać dzikiego Marazmora w celu uruchomienia Smoczego Oka. Ostatecznie udaje mu się schwytać nie tylko smoka, ale także pojmać Heatherę i jej smoczycę, dzięki czemu zyskuje przedmiot negocjacji z jeźdźcami. W odcinku Szpony i topory (część 2) Viggo zastawia pułapkę na Czkawkę i Szczerbatka, ukrywając się wśród klatek ze smokami, w jednej z których uwięził Heatherę. Dzięki Marazmorowi, mężczyzna paraliżuje jeźdźców i odbiera z ich rąk Smocze Oko, a następnie uruchamia i odczytuje je z użyciem ognia Marazmora. Osiągnąwszy cel, Viggo uwalnia smoka i pozwala jeźdźcom powrócić na Koniec Świata. Będąc w posiadaniu jednych z najważniejszych map w Smoczym Oku, Viggo stawia sobie za cel sprzedaż oraz zabójstwo wszystkich smoków, włączając Szczerbatka.

W odcinku Między młotem a kowadłem Viggo dowodzi budową marmurowych, odpornych na ataki smoków i smoczych jeźdźców fortec na Wyspie Łowców Smoków. W tym celu niewoli dwa Miażdżytłuki Kafary. Przyjaciele interweniują i uwalniają Miażdżytłuki, które za ich sprawą niszczą umocnienia. Viggo zdaje sobie w tym momencie sprawę, że jeźdźcy stanowią realne zagrożenie dla jego planów.

W odcinku Aukcja na miarę bohaterów Viggo organizuje licytację smoków na Wyspie Łowców, podczas której oczekuje specjalnego gościa; w tym celu rozkazuje ustawić dodatkowe straże wokół wyspy. Jednym z ludzi, którzy biorą udział w aukcji, jest Sączysmark, przebrany i podający się za bogatego nabywcę. Zjawia się także Johann Kupczy. W końcu Viggo dostrzega tajemniczego gościa, lecz zdaje sobie również sprawę, że na licytację przedostało się kilku jeźdźców, między innymi Sączysmark oraz bliźniaki. Udaje mu się schwytać wszystkich jeźdźców, zaś Szczerbatka wystawia jako jeden z przedmiotów aukcji. Natychmiast pada wiele ofert, lecz najbardziej atrakcyjną przedstawia ów specjalny gość. Transakcja nie zostaje jednak sfinalizowana, gdyż jeźdźcy podejmują kontratak i zdołają uwolnić zarówno siebie, jak i swoje smoki.

Na Botany Blight

W odcinku Obrońcy Skrzydła (część 1) Viggo spotyka się z Czkawką na opustoszałej wysepce, by zaproponować mu rozejm, mianowicie przekazać połowę Archipelagu na wyłączność jeźdźcom, zapewniając, że Łowcy jej nie naruszą. Zaintrygowany wysepką leżącą bardzo blisko nakreślonej na mapie linii, Czkawka wyczuwa podstęp i jeźdźcy udają się na nią, pewni, że Viggo nie chciałby, by ją odkryli. Tam spotykają plemię Obrońców Skrzydła, i gdy gospodarze zajęci są oprowadzaniem gości po ich wyspie, Viggo i Łowcy zakradają się na nią, by porwać Eruptodona. Ich misja kończy się sukcesem i tym samym jeźdźcy zostają oskarżeni przez Obrońców za pracę na rzecz Łowców. W odcinku Obrońcy Skrzydła (część 2), Viggo trzyma schwytanego Eruptodona na swoim statku. Ma zamiar wykorzystać go do przebudzenia wulkanu na Końcu Świata, by zniszczyć tamtejszą bazę jeźdźców. Jego plan nie powodzi się, bowiem zostaje powstrzymany przez interwencję jeźdźców oraz dzikich Gronkli, dzięki którym udaje się uwolnić Eruptodona i sprowadzić go z powrotem na swoją wyspę.

W odcinku Bliźninstynkt Mieczyk i Szpadka udają się na Północne Rynki i odkrywają, że Łowcy pracują nad tajnym przedsięwzięciem - operacją "Ogniowa Burza". Viggo zapowiada, że gdy przygotowania zostaną ukończone, jeźdźcy zostaną raz na zawsze pokonani razem z ich sojusznikami.

W odcinku Ogniowa Burza (część 1), gdy jeźdźcy podejmują atak, Viggo usiłuje przekonać ich, jakoby został zdradzony przez jego brata i resztę Łowców, obiecując tym samym ujawnić im Ogniową Burzę i zdradzić lokalizację Smoczego Oka, pod warunkiem, że jeźdźcy pomogą mu pokonać Łowców. Młodzi berkianie, choć początkowo nie ufają mu, ostatecznie zabierają go na wyspę Caldera Cay, gdzie Obrońcy Skrzydła umieszczają go w więzieniu w momencie, gdy Ryker podejmuje atak na plemię. Viggo korzysta ze sposobności i ucieka w ogólnym zgiełku, by po jakimś czasie pojawić się na Końcu Świata i ponowić swoją ofertę współpracy z jeźdźcami w celu pokonania Rykera w zamian za Smocze Oko.

Viggo na grzbiecie Szczerbatka

W odcinku Ogniowa Burza (część 2) Viggo dotrzymuje złożonej obietnicy i oddaje jeźdźcom Smocze Oko, chociaż ci wciąż nie do końca mu ufają. Z tego powodu więżą mężczyznę w swojej smoczej stajni, po czym sami biorą udział w walce z Rykerem. Podczas ataku stajnia staje w ogniu, więc Czkawka uwalnia Viggo i zabiera go ze sobą za grzbiet Szczerbatka. W pewnym momencie, nad środkiem oceanu, Viggo wrzuca swój sztylet do wody, przebudzając tym samym Podwodnego Rozpruwacza, naturalnego wroga Ogniowej Burzy. Dzięki temu dwa smoki podejmują walkę, w efekcie której statek Rykera zostaje zatopiony, a Ogniowa Burza uwolniona. Od tego momentu Viggo zmienia front, grożąc Astrid śmiercią, jeśli Czkawka nie odda mu Smoczego Oka. Przywódca jeźdźców wrzuca Smocze Oko do wulkanu na Końcu Świata, a przerażony Viggo podąża w ślad za nim. Po tym wydarzeniu wszyscy są przekonani, że Viggo zginął.

Poparzenia na twarzy Viggo

Ten jednak w rzeczywistości wylądował na bezpiecznej skalnej półce, a przy sięgnięciu po również ocalałe Smocze Oko został poparzony przez lawę, przez co lewa połowa jego twarzy została pokryta bliznami, zaś lewe oko zbielało.

Gdy Viggo ujawnia się światu, zawiązuje sojusz z Kroganem i razem podejmują przywództwo nad Łowcami Smoków. Jednocześnie podejmują wysiłek, żeby odzyskać Smocze Oko, więc Viggo znów schodzi w dół wulkanu, by zabrać stamtąd artefakt. W odcinku Grzechy przeszłości z pomocą Johanna Kupczego zdobywa soczewkę, która ma pozwolić Łowcom uzyskać informacje na temat "króla smoków" - informacje, które doprowadzą Łowców jeszcze bliżej zgładzenia smoczego gatunku.

W odcinku Zdrada Viggo zostaje zdradzony przez Johanna i Krogana - nie jest im już potrzebny, więc wysyłają go do jaskini i w niej zasypują. Ratuje go jednak dziki Koszmar Ponocnik. Czarciousty podstępem zwabia Czkawkę na wyspę, na której sam przebywa, i chce, aby chłopak pomógł mu się zemścić na dawnych sojusznikach. Kiedy Czkawka odmawia, Viggo przyznaje, że razem z rybą podał Szczerbatkowi czerwony oleander, który - jak utrzymuje - jest trucizną. By znaleźć antidotum, chłopak jest zmuszony współpracować. Zabiera Viggo w inne miejsce, gdzie na śnieżnym szczycie góry Czarciousty oswaja Wandersmoka i z jego wsparciem ruszają na spotkanie z Łowcami. Gdy zostają przyłapani, Viggo oddaje w ich ręce Czkawkę, który wydaje się być przekonany, że go zdradzono - ale cała akcja okazuje się być przez nich jedynie zainscenizowana. Johann poznaje się na Viggo i zamierza go zabić, jednak Czarcioustemu udaje się uciec i uwolnić schwytanego przez Johanna Wandersmoka. Gdy Czkawka nie znajduje antidotum, Viggo przyznaje, że czerwony oleander nie jest szkodliwy. Mówi przy tym, że nigdy nie otrułby tak wspaniałego smoka, i opowiada, dlaczego zmienił sposób patrzenia na te zwierzęta, wspominając przy tym, że dopiero Czkawka nauczył go nie postrzegać ich jako zła. Chłopak orientuje się nagle, że Viggo został poważnie postrzelony i prawdopodobnie nie przeżyje. Zamierza go mimo wszystko uratować, ale Czarciousty nakazuje mu uciekać; wierzy, że w przyszłości chłopak pokona Krogana i Johanna. Przed śmiercią oddaje mu swój pionek ze Szponów i toporów. Gdy Szczerbatek z jeźdźcem umykają korytarzem, Viggo rzuca się do walki z Łowcami, a Wandersmok - który lojalnie zostaje przy treserze - powoduje ogromną, elektryczną eksplozję, która zabija wszystkich.

Ciekawostki

  • Jest podobny z wyglądu do Alfreda Moliny, aktora podkładającego mu głos.
    • Aktor grał również czarny charakter w filmie Uczeń czarnoksiężnika. Do tej postaci może nawiązywać postać Viggo.
    • Tytułowego ucznia grał z kolei Jay Baruchel, który podkłada głos Czkawce.
  • Miecz Viggo przypomina wyglądem Herugrim, miecz króla Théodena z "Władcy Pierścieni".
  • Jego imię w języku duńskim oznacza wojnę.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement