Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Wódz — pojęcie określające przywódcę danego plemienia.

Termin

Sam termin odnosi się głównie do mężczyzn, chociaż historia zna przypadki, w których kobieta była wodzem plemienia. Przykładami są pojawiająca się wyłącznie w powieściach Biuściasta Berta, wódz Włamywaczek z Moczarów, Mala – królowa Obrońców Skrzydła i Atali – przywódczyni Skrzydlatych Panien.

Tytuł wodza określa przywódcę danego plemienia. Zwykle przekazywany jest potomkowi przez rodzica – najczęściej przechodzi z ojca na syna. Wyjątkiem są plemiona kobiece lub takie, w których kobiety mają silną pozycję.

Obowiązki

Głównym obowiązkiem wodza jest zarządzanie wioską, którą zamieszkuje dane plemię – kontrolowanie i dzielenie zbiorów między mieszkańców, sprawiedliwe osądzanie przestępców, rozwiązywanie sporów, prowadzenie sądów, a także pomoc wikingom w ich codziennych problemach. Wódz również staje na czele wojska, gdy plemię bierze udział w bitwie.  

Wódz ma prawo wygnać członka z plemienia lub przyjąć nowego. 

Obyczaje

Nie wiadomo wiele na temat obyczajów związanych z zajmowaniem oraz przekazywaniem tytułu wodza. Poznane szczegóły dotyczą głównie plemienia Wandali.

Na Berk tytuł wodza jest dziedziczony. Przejęcie go następuje po abdykacji lub śmierci dotychczasowego przywódcy. Następcę naznacza plemienna szamanka, rysując mu węglem specjalny znak na czole. Tak właśnie stało się z Czkawką, który przejął stanowisko po swoim ojcu, Stoicku Ważkim.

Wiadomo również, że tytuł wodza jest dziedziczony w plemieniu Berserków. Następuje to po śmierci dotychczasowego przywódcy. W ten sposób po zniknięciu Oswalda Zgodnopysznego to stanowisko zajął jego syn, Dagur Szalony, który przypisał sobie zabójstwo ojca.

Znani wodzowie

W filmach i serialu

W powieściach

Galeria

Ciekawostki

  • W Twierdzy znajduje się galeria portretów wszystkich wodzów Berk wraz z ich synami.
  • W odcinku Krótka historia pewnego portretu Śledzik stwierdza, że większość poprzednich wodzów Wandali zabijało swoich ojców, żeby przejąć władzę.
  • Według słów Śledzika najbogatszym i najbardziej uwielbianym wodzem Wandali był Bernardyn I.
Advertisement