Węgorz (ang. Eel) - gatunek ryby słodkowodnej, żyjącej w rzekach i stawach wyspy Berk. Smoki nie lubią i przeważnie boją się ich z niewiadomych przyczyn. Są jednak wyjątki np. Tajfumerang, który jest jedynym znanym smokiem lubiącym węgorze. Te ryby te są toksyczne dla innych smoków i powodują chorobę zwaną Eel pox. Dzięki Szczerbatkowi, który pozwolił czkawce dowiedzieć się, że smoki nie lubią węgorzy poskromił Zębiroga Zamkogłowego, a dokładniej Jota i Wyma.

Działanie na smoki

Gdy smok zje węgorza, łapie dziwną chorobę. Widzi zniekształcone obrazy, z czerwoną obwódką. Zaczyna gwałtownie strzelać czerwonym ogniem o nieograniczonej liczbie splunięć i potężnej sile. Lekarstwem na chorobę jest mieszanka z różnych roślin. W odcinku The Eel Effect, Szczerbatek łapie taką chorobę.

Pojawienie się

Jeźdźcy Smoków W trzecim odcinku, Folwark zwierzęcy, Czkawka pokazuje smokom węgorza, żeby udowodnić zwierzętom hodowlanym, że również smoki boją się pewnych rzeczy. 

W czwartym odcinku, Okrutna parka, podczas opisywania nowego gatunku smoka, Tajfumeranga, Śledzik przeprowadza tzw. test węgorza, by sprawdzić, czy ten smok, jak wszystkie inne, boi się węgorzy. Okazuje się, że nie, a wręcz przeciwnie - młody Płomień pożera rybę. 

Obrońcy Berk

W odcinku pod tytułem The Eel Effect, Szczerbatek, ratując Czkawkę przed atakiem wściekłego stada węgorzy, połyka jednego z nich. Zapada na poważną chorobę (ang. eel pox), przez którą staje się agresywny i niebezpieczny. Ratuje go dopiero Śledzik z pomocą przygotowanego przez siebie antidotum. 

W grze School of Dragons

Węgorza można złowić również w grze School of Dragons. Smoki jednak nie lubią ich i po nakarmieniu smoka węgorzem, nieznacznie maleje mu poziom głodu, lecz wzrasta niezadowolenie. Można je również dać Johanowi Kupczemu aby wykonać misję.

W grze jest także minigra Eel Roast, która polega na zestrzeliwaniu węgorzy za pomocą swojego smoka. Smok stoi na kamiennej wysepce na rzece, a z wody wyskakują różnego koloru węgorze. Zadaniem jest klikanie myszką na węgorze we wskazanym w dole ekranu kolorze. 

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.