FANDOM


Węgorza grypa (ang. Eel Pox) — niebezpieczna choroba, na którą zapadają wikingowie oraz smoki. Jest znacznie cięższa dla latających gadów niż dla ludzi. Pojawia się w odcinku Efekt węgorza.

Powstawanie

Nie wiadomo, co jest przyczyną powstawania węgorzej grypy wśród ludzi. Prawdopodobnie - jak sama nazwa wskazuje - jest to związane z węgorzami. Smoki natomiast łapią tę chorobę poprzez zjedzenie jakiegokolwiek węgorza.

Objawy

Wśród wikingów węgorza grypa przejawia się początkowo wysoką gorączką, natrętnym kichaniem i kaszlem. Później dochodzi do zaburzeń świadomości i urojeń - np. Sączysmark myślał, że jest smokiem, Pyskacz zaś udawał kobietę, a Szpadka i Mieczyk stali się "geniuszami".

52f4a3265619b

Widzenie smoka po zjedzeniu węgorza

Węgorza grypa jest znacznie cięższa dla smoków. Chory smok widzi zniekształcone obrazy ograniczone czerwoną obwódką i gwałtownie strzela czerwonym ogniem o nieograniczonej liczbie splunięć i potężnej sile. Jest wtedy bardzo niebezpieczny i niezwykle trudno jest go uspokoić.

Z jednej strony jest agresywny, z drugiej przestraszony, bo oprócz tych objawów smokowi wyostrzają się zmysły, odczuwa wiele bodźców o zwielokrotnionej sile. Wszystkie dźwięki słyszy o wiele wyraźniej i głośniej, obrazy się powiększają, przez co smok jest przerażony.

Lekarstwo

Lekarstwem na węgorzą grypę jest mieszanka, głównie z roślin. Według Czkawki, do stworzenia antidotum potrzeba dużo składników. Wszystkie można zdobyć na Berk, poza węgorzem, który znajduje się na wyspie węgorzy. Poznane składniki konieczne do stworzenia lekarstwa na węgorzą grypę to:

Korzeń szakłaka Głazokwit Koziołek
korzeń szakłaka (lekko przypieczony) tuzin głazokwitów pełna garść koziooka
Lwia stopa Czkawka i węgorz
jedna dorodna lwia stopa zmorokrwisty węgorz

Węgorz jest najważniejszym składnikiem przy leczeniu ludzi. U smoków jest odwrotnie - jest on zbędny, ze względu na to, że powoduje tę chorobę. Wówczas lekarstwo tworzy się z pozostałych składników. Ludzie, przyjmując je, niwelują u siebie objawy choroby i w bliżej nieznanym czasie zdrowieją. U smoków zaś po spożyciu lekarstwa niemal natychmiast pojawia się odruch wymiotny, dzięki czemu smok pozbywa się z żołądka ciała węgorza i szybko wraca do zdrowia.

Historia

W odcinku Efekt węgorza wśród wikingów panuje epidemia węgorzej grypy. Młodzi jeźdźcy z pomocą Gothi udają się na poszukiwania składników niezbędnych do stworzenia lekarstwa. Kiedy Czkawka razem ze swoim smokiem trafiają na wyspę węgorzy, szukając ostatniego składnika, Szczerbatek przypadkowo zjada węgorza i choruje.

Ostatecznie, po sporządzeniu lekarstwa dla smoka, Szczerbatek wraca do zdrowia, a Czkawka zyskuje ostatni składnik lekarstwa, dzięki czemu również wikingowie zdrowieją.

Ciekawostki

  • Jedynym smokiem odpornym na działanie węgorza jest Tajfumerang. Zamiast powodować chorobę, spożycie go dodaje smokowi energii i regeneruje splunięcia. Toteż smok ten nie choruje na tą przypadłość.
  • Węgorza Grypa powoduje (u smoków jak i u ludzi) halucynacje i całkowitą zmianę charakteru.
    • Pyskacz myślał że jest swoją ciotką.
    • Szpadka i Mieczyk, chorzy na węgorzą grypę, odkryli lody.
    • Bliźniaki Szpadka i Mieczyk po zarażeniu się chorobą stali się "genialni" i przeprowadzali wielce naukowe doświadczenia na temat oporu powietrza.
    • Sączysmark myślał, że jest smokiem i szykował bunt przeciw wikingom (męcząc przy tym mimowolnie Straszliwca).
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.