Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Florek
W poszukiwaniu Oswalda... i kury Następny odcinek
Grzechy przeszłości
Artykuł

W poszukiwaniu Oswalda... i kury (ang. Searching for Oswald... and Chicken) — dwunasty odcinek piątej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Dagur z Heatherą szukają śladów po swoim ojcu. Dziewczyna upiera się przy dalszych poszukiwaniach, a Dagur prosi Czkawkę o pomoc w odnalezieniu jakiejś wskazówki w notesie Oswalda. Wskazówką tą okazuje się Strażnik...

Fabuła

Dagur i Heathera uciekają na swoich smokach z zawalającej się jaskini. Okazuje się, że to kolejny fałszywy trop z pamiętnika ich ojca, Oswalda Zgodnopysznego, którego próbują odnaleźć. Dagur przekonuje siostrę, że zapiski nie są warte ryzykowania życia. Gdy widzi, że nie jest w stanie na nią wpłynąć, przytula ją i prosi o ostrożność, przy okazji potajemnie zabierając pamiętnik.

Na Końcu Świata Mieczyk gubi swoją kurę. Jeźdźców odwiedza Dagur, który liczy na to, że Czkawka udowodni Heatherze bezcelowość jej poszukiwań i wyjaśni, że notatki Oswalda nie zawierają nic wartościowego. Haddock zwraca jednak uwagę na rysunek Strażnika. Postanawia wybrać się na Vanaheim w towarzystwie Śledzika oraz Dagura. Astrid i Szpadka pomagają w tym czasie Mieczykowi w szukaniu zaginionej kury. Sączysmark komentuje ich wysiłki, wczuwając się w rolę narratora opowieści.

Jeźdźcy zbliżają się do Vanaheim, przekonani, że Strażniki nie będą wzbraniały im wstępu na wyspę. Te jednak rozpoznają, że wierzchowce wikingów to zdrowe osobniki i próbują je zatrzymać. Dzięki brawurowej szarży cała trójka, mimo przeszkód, dociera na ląd. W trakcie ich zmagań na Vanaheim wślizguje się również stado niewielkich smoków. Na Końcu Świata kontynuowane są poszukiwania kury, tym razem z pomocą Wichury i jej wyczulonego węchu.

Na Vanaheim Dagur, Czkawka i Śledzik szukają śladów Oswalda. Znajdują kilka ostrych smoczych kłów, a później ogromny szkielet Oszołomostracha, którego szkic wykonał w swoich notatkach Zgodnopyszny. Podczas podróży zostają zaatakowani przez stado agresywnych smoków. Zwierzęta plują kłami przypominającymi te, które Śledzik dostrzegł wcześniej na plaży. Jeźdźcy zdają sobie sprawę, że to drapieżniki, które przybyły na wyspę polować.

Pozostali jeźdźcy, po długich poszukiwaniach, wreszcie znajdują kurę. Ptak zaciera swoje ślady za pomocą piór z ogona, a Mieczyk przyznaje, że sam ją tego nauczył. Samica staje na krawędzi urwiska, nie zmieniając swojej decyzji nawet po błaganiach swojego opiekuna. Sączysmark z powagą komentuje sytuację. Nagle kura rzuca się w przepaść. Thorston przypada do zarwania zbocza, a widok, jaki tam znalazł, budzi w nim wyraz najgłębszego zdziwienia.

Po odpędzeniu smoków wikingowie docierają do chaty Oswalda. Dagur waha się, niechętnie wspominając swoje przejęcie władzy zaraz po zniknięciu ojca, ale ostatecznie decyduje się z nim skonfrontować. Okazuje się jednak, że dawny wódz Berserków nie żyje.

Czkawka i Dagur chowają zmarłego w prowizorycznym grobie z kamieni, na który kładą tarczę mężczyzny. Stojąc nad nagrobkiem, Szalony obwinia się o śmierć ojca, wypominając sobie swoje złe zachowanie, jak i brak reakcji na jego zaginięcie. Haddock zapewnia go jednak, że dawny wódz kochał własnego syna, niezależnie od jego postawy. Przerywa im Śledzik. Znajduje on w szałasie Oswalda zapiski na temat drapieżnych smoków, które zaatakowały ich na Vanahaim - Zgodnopyszny nazwał je Smętnymi Zgrzytaczami. Ingerman stwierdza, iż ojciec Dagura był bohaterem.

Mieczyk z zazdrością patrzy na swoją kurę i jej partnera. Żali się na niewdzięczność ptaka, wypominając mu jego zdradę. Chwilę później okazuje się, że samica ma całkiem sporą gromadkę kurcząt. Z czasem Thorston przekonuje się do nich, szczególnie wpada mu w oko jedno z piskląt, które nazywa Kurczaczkiem.

Dagur odczytuje list od ojca. Przygląda się malowidłom przedstawiającym jego i Heatherę w bardzo młodym wieku. Wzrusza się. Kiedy wychodzi na dwór, natychmiast zostaje zaangażowany w potyczkę przeciw Zgrzytaczom. Jeźdźcy pokonują je bez problemu, po czym zamierzają odlecieć z wyspy. Spodziewają się sprzeciwu Strażników, jednak smoki przepuszczają ich z pełnymi honorami, odwdzięczając się za pomoc w pokonaniu natrętnych, małych gadów.

Powracając do domu, Śledzik przegląda zapiski Oswalda. Dagur rozdziela się od przyjaciół, chcąc spotkać się z siostrą. Czkawka ponownie chwali go za postawę i odwagę, przypisując mu zdobycie szacunku Strażników. Szalony ofiaruje mu swoją pomoc w każdej sytuacji.

Johann spotyka się z Heatherą w jakimś tajemniczym miejscu. Powiadamia dziewczynę, że ktoś widział na Północnych Rynkach jej ojca, w dodatku żywego.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Zobacz też

Advertisement