FANDOM


Snaptrapper transparent
Strona dotyczy bohaterów z filmów i serialu. Jeśli szukasz bohaterów z powieści, zobacz Kudłaci Chuligani.
Wandale (ang. Hairy Hooligans) — klan zamieszkujący wyspę Berk, pojawiający się jako filmowy odpowiednik Kudłatych Chuliganów w filmowej ekranizacji książkach Cressidy Cowell. Przywódcą owego klanu jest Czkawka, który odziedziczył władzę po swoim zmarłym ojcu -  Stoicku Ważkim.

Historia.

Przybycie wikingów na Berk

Wikingowie zasiedlili wyspę Berk około trzystu lat przed fabułą filmów. Wybudowali drewniane domy, jednak okazało się, że w okolicy żyją smoki, regularnie atakujące wyspę w celu zdobycia pożywienia. Ich ogień palił domy, które mieszkańcy wioski nieustannie odbudowywali.

Wodzowie

Zanim Stoick Ważki został wodzem, panował przed nim jego ojciec. Przed nimi inni, niektórzy nazwani z imienia, wodzowie. Byli to między innymi Bernardyn I i jego syn Bernardyn II (zwany Czkawką). Według Śledzika, większość wodzów zabijało swoich ojców, by przejąć tytuł. 

Młodość Czkawki

Przez wiele pokoleń wikingowie walczyli ze smokami. Panowało wówczas prawo "zabij lub zgiń", zgodnie z którym każdy wiking miał walczyć w obronie wyspy i zabijać smoki. 

Gdy Czkawka był niemowlęciem, jego matka, Valka, była wówczas jedynym wikingiem, który nie chciał zabijać smoków i bronił ich. Pozostałych mieszkańców irytowało jej zachowanie, ponieważ powstrzymywała ich przed atakami, pozwalając smokom uciec. Gdy kobieta zobaczyła wdzierającego się do jej domu smoka, pobiegła synkowi na ratunek. Wówczas jednak ujrzała, że smok nie jest  groźny, i zamiast go zabić, bez słów porozumiała się z nim. Chwilę później jednak zaatakował Stoick Ważki i wściekły smok uciekł, zabierając ze sobą Valkę.

Jak wytresować smoka

Wikingiem, który zmienił mentalność swojego klanu i ocalił wyspę przed kolejnymi atakami smoków, był Czkawka. Podczas jednego z licznych smoczych ataków, podczas których również spłonęły niektóre domy, jako pierwszy wiking zestrzelił Nocną Furię. Jednak zamiast ją zabić, wytresował, i przez długi czas musiał kryć się ze swoim przyjacielem. W końcu jednak prawda wyszła na jaw, zaś Stoick Ważki postanowił dopłynąć do Smoczego Leża, kolebki smoków atakujących wyspę, i wybić je wszystkie raz na zawsze. Wielki smok żyjący w Leżu został pokonany, zaś dzięki Czkawce wikingowie zaczęli tresować smoki, które zamieszkały na Berk.

Jeźdźcy smoków

W serialu pojawiają się dwa wrogie Wandalom plemiona: Łupieżcy oraz Berserkowie. Obu klanom zależy na pokonaniu wikingów i podpiciu wyspy Berk. Czkawka i jego przyjaciele, z pomocą smoków, walczą z nieprzyjaciółmi.

W odcinku Kiedy uderza piorun wyspę nawiedza wielka burza. Przez siadowiska dla smoków, zbudowane przez wikingów, pioruny uderzały w domy, niszcząc je. 

W drugim sezonie, w odcinku Niespodzianki spod spodu, Albrecht Perfidny podłożył w podziemia wyspy jaja Szeptozgonów, a także jedno jajo Krzykozgona. Smoki wykopały tunele, dzięki którym swobodnie poruszały się pod wioską  i nawiedzały wikingów. 

W odcinku Wielki lód cała wyspa opustoszała, kiedy nadeszły śniegi, ocean zamarł, a dzięki lodowi wyspę nawiedziły Szybkie Szpice. Wikingowie ukryli się w Zatoczce, a niektórzy zostali sparaliżowani przez żądła smoków. Wikingom udało się wywabić smoki z wyspy.

W odcinkach Wyrzutki rozegrała się ostateczna walka między Wandalami a Łupieżcami i Berserkami. Albrecht Perfidny przeszedł na stronę Stoicka Ważkiego i razem pokonali Dagura Szalonego.

Jak wytresować smoka 2

Pięć lat po zjednoczeniu ras smoków i ludzi wikingowie żyli beztrosko u boku skrzydlatych stworzeń. Pojawiło się jednak nowe zagrożenie ze strony szalonego łowcy smoków, Drago Krwawdonia, który pragnął zdobyć wszystkie smoki do swojej armii. Stoick Ważki, po otrzymaniu wieści o zagrożeniu, rozkazał uziemić wszystkie smoki i zabronił komukolwiek opuszczać wyspę. Czkawka jako przyszły wódz postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i odnaleźć wroga. Ten jednak postanowił zaatakować, najpierw Smocze Sanktuarium. Po odniesieniu zwycięstwa i zdobyciu wierności wszystkich smoków dzięki Alfie, Drago postanowił zaatakować Berk. Oszołomostrach zionął lodem i zniszczył wioskę, zaś wszystkie mieszkające w niej smoki zmusił do posłuszeństwa. Wyspę wyzwolił Szczerbatek, który sprzeciwił się Alfie i pokonał wielkiego smoka, odrąbując mu kieł. W wyniku ataku większość budynków została zniszczona, zaś wioska pokryta lodem, jednak wikingowie podjęli odbudowę. Obok Twierdzy stanął pomnik Stoicka Ważkiego

Znani członkowie plemienia

Wodzowie

Ciekawostki

  • Symbolem klanu Wandali jest smok zwinięty w koło.
  • Nie jest znane nazwisko Czkawki ani jego ojca.
  • Większość wikingów to mężczyźni.
  • Angielska nazwa klanu Hairy Hooligans, w wolnym tłumaczeniu, znaczy tyle co Kudłaci Huligani.

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.