Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Strona dotyczy bohaterów z filmów i serialu. Jeśli szukasz bohaterów z powieści, zobacz Kudłaci Chuligani.

Wandale (ang. Hooligans) - klan zamieszkujący wyspę Berk, pojawiający się jako filmowy odpowiednik Kudłatych Chuliganów w filmowej ekranizacji książkach Cressidy Cowell. Przywódcą owego klanu jest Czkawka, który odziedziczył władzę po swoim zmarłym ojcu - Stoicku Ważkim.

Charakterystyka

Wandale, wbrew nazwie plemienia, należą do najspokojniejszych i najbardziej pokojowych klanów wikingów, głównie ze względu na Czkawkę, który nauczył wszystkich stawiania przyjaźni ponad walkę. Wandale nigdy nie podejmują ataków na inne plemiona jako pierwsi, lecz zawsze sami są atakowani i muszą się bronić. Sami wyruszali na wojnę jedynie wówczas, gdy byli jeszcze skłóceni ze smokami i za wszelką cenę chcieli je zabić.

Darzą swojego wodza szczerym, ogromnym szacunkiem i często odczuwają przed nim lęk. Boją się mu sprzeciwić bądź podważyć jego opinię, choć są świadomi, że ten nigdy ich nie skrzywdzi. Są pracowici i ufają sobie nawzajem. Nie są skłonni do sporów, a gdy do nich dojdzie, zwykle rozwiązują go za pośrednictwem wodza.

W przeciwieństwie do innych klanów, które zostały poznane wyłącznie z walecznej strony, Wandale są poznani znacznie lepiej i szerzej. Noszą proste, subtelne ubrania, nieozdobione symbolami klanu i często niechronione nawet małym elementem zbroi. Prawie wszyscy noszą na głowie hełmy, różniące się między sobą wielkością oraz ilością i kształtem rogów zdobiących go. Bitewne zbroje Wandali także nie mają żadnego symbolu, głównie dlatego, że klan ten zwykle nie wyrusza na otwarte wojny z innymi plemionami.

Historia

Przybycie wikingów na Berk

Wikingowie zasiedlili wyspę Berk około trzystu lat przed fabułą filmów. Wybudowali drewniane domy, jednak okazało się, że w okolicy żyją smoki, regularnie atakujące wyspę w celu zdobycia pożywienia. Ich ogień palił domy, które mieszkańcy wioski nieustannie odbudowywali.

Wodzowie

Zanim Stoick Ważki został wodzem, panował przed nim jego ojciec. Przed nimi inni, niektórzy nazwani z imienia, wodzowie. Byli to między innymi Bernardyn I i jego syn Bernardyn II (zwany Czkawką). Według Śledzika, większość wodzów zabijało swoich ojców, by przejąć tytuł.

Młodość Czkawki

Przez wiele pokoleń wikingowie walczyli ze smokami. Panowało wówczas prawo "zabij lub zgiń", zgodnie z którym każdy wiking miał walczyć w obronie wyspy i zabijać smoki. 

Gdy Czkawka był niemowlęciem, jego matka, Valka, była wówczas jedynym wikingiem, który nie chciał zabijać smoków i bronił ich. Pozostałych mieszkańców irytowało jej zachowanie, ponieważ powstrzymywała ich przed atakami, pozwalając smokom uciec. Gdy kobieta zobaczyła wdzierającego się do jej domu smoka, pobiegła synkowi na ratunek. Wówczas jednak ujrzała, że smok nie jest  groźny, i zamiast go zabić, bez słów porozumiała się z nim. Chwilę później jednak zaatakował Stoick Ważki i wściekły smok uciekł, zabierając ze sobą Valkę.

Jak wytresować smoka

Wikingiem, który zmienił mentalność swojego klanu i ocalił wyspę przed kolejnymi atakami smoków, był Czkawka. Podczas jednego z licznych smoczych ataków, podczas których również spłonęły niektóre domy, jako pierwszy wiking zestrzelił Nocną Furię. Jednak zamiast ją zabić, wytresował, i przez długi czas musiał kryć się ze swoim przyjacielem. W końcu jednak prawda wyszła na jaw, zaś Stoick Ważki postanowił dopłynąć do Smoczego Leża, kolebki smoków atakujących wyspę, i wybić je wszystkie raz na zawsze. Wielki smok żyjący w Leżu został pokonany, zaś dzięki Czkawce wikingowie zaczęli tresować smoki, które zamieszkały na Berk.

Jeźdźcy smoków

W serialu pojawiają się dwa wrogie Wandalom plemiona: Łupieżcy oraz Berserkowie. Obu klanom zależy na pokonaniu wikingów i podbiciu wyspy Berk. Czkawka i jego przyjaciele, z pomocą smoków, walczą z nieprzyjaciółmi.

W odcinku Kiedy uderza piorun wyspę nawiedza wielka burza. Przez siadowiska dla smoków, zbudowane przez wikingów, pioruny uderzały w domy, niszcząc je. 

W drugim sezonie, w odcinku Niespodzianki spod spodu, Albrecht Perfidny podłożył w podziemia wyspy jaja Szeptozgonów, a także jedno jajo Krzykozgona. Smoki wykopały tunele, dzięki którym swobodnie poruszały się pod wioską i nawiedzały wikingów. 

W odcinku Wielki lód cała wyspa opustoszała, kiedy nadeszły śniegi, ocean zamarł, a dzięki lodowi wyspę nawiedziły Szybkie Szpice. Wikingowie ukryli się w Zatoczce, a niektórzy zostali sparaliżowani przez żądła smoków. Wikingom udało się wywabić smoki z wyspy.

W odcinkach Wyrzutki (część 1) Wyrzutki (część 2) rozegrała się ostateczna walka między Wandalami a Łupieżcami i Berserkami. Albrecht Perfidny przeszedł na stronę Stoicka Ważkiego i razem pokonali Dagura Szalonego.

Jak wytresować smoka 2

Pięć lat po zjednoczeniu ras smoków i ludzi wikingowie żyli beztrosko u boku skrzydlatych stworzeń. Pojawiło się jednak nowe zagrożenie ze strony szalonego łowcy smoków, Drago Krwawdonia, który pragnął zdobyć wszystkie smoki do swojej armii. Stoick Ważki, po otrzymaniu wieści o zagrożeniu, rozkazał uziemić wszystkie smoki i zabronił komukolwiek opuszczać wyspę. Czkawka jako przyszły wódz postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i odnaleźć wroga. Ten jednak postanowił zaatakować, najpierw Smocze Sanktuarium. Po odniesieniu zwycięstwa i zdobyciu wierności wszystkich smoków dzięki Alfie, Drago postanowił zaatakować Berk. Oszołomostrach zionął lodem i zniszczył wioskę, zaś wszystkie mieszkające w niej smoki zmusił do posłuszeństwa. Wyspę wyzwolił Szczerbatek, który sprzeciwił się Alfie i pokonał wielkiego smoka, łamiąc jego kieł. W wyniku ataku większość budynków została zniszczona, zaś wioska pokryta lodem, jednak wikingowie podjęli odbudowę. Obok Twierdzy stanął pomnik Stoicka Ważkiego

Kultura

Życie codzienne

W serialu i filmach obserwujemy wiele zwyczajów, kształtujących codzienne życie Wandali.

Każdy wiking ma przydzielone zadanie, które musi wypełniać, żeby życie wioski toczyło się bez problemów. I tak niektórzy są odpowiedzialni za łowienie ryb, inni za wypiekanie pieczywa, wykuwanie broni itp. 

Towarzyskie i organizacyjne życie Wandali koncentruje się w Twierdzy, gdzie uczniowie Smoczego Szkolenia biorą udział w wykładach i teoretycznych lekcjach dotyczących walki ze smokami, omawiane są sprawy wojenne i organizacyjne lub po prostu spożywane są posiłki i odbywają się towarzyskie rozmowy.

Wiadomo, że w wiosce Wandali działa Straż Berk, której głównym zadaniem jest obrona klanu przed wrogami, a być może także pilnowanie pokoju między jego członkami.

Nowo narodzone dziecko przechodzi oficjalny rytuał, podczas którego, na oczach całego klanu, zostaje oficjalne przyjęte do plemienia. Już w nastoletnim wieku (nieco poniżej 20. roku życia) Wandal podejmuje pracę. Wszyscy dorośli Wandale, także kobiety, są zdolni do walki i biorą udział w wojnach. Po śmierci wikinga-wojownika odbywa się charakterystyczny pogrzeb, podczas którego jego ciało jest spalane na łodzi wypuszczonej na ocean.

Uroczystości

Wandale obchodzą liczne coroczne uroczystości. Do poznanych w filmach czy serialu świąt należą:

  • Snoggletog - odpowiednik naszego Bożego Narodzenia; kilkudniowe święto organizowane zimą, podczas którego stawia się choinki, zdobi wioskę, obdarowuje się nawzajem prezentami;
  • Tydzień Borka - uroczystość organizowana ku pamięci Borka Wielkiego, który jako pierwszy Wandal dokładnie poznał i opisał bardzo dużo gatunków smoków w Smoczym Podręczniku;
  • Dzień Biadolenia - niezbyt dobrze poznane święto, prawdopodobnie mające na celu umożliwienie Wandalom nieograniczone ponarzekanie tego dnia.

Pozostałe zwyczaje

Kulturę Wandali określają także liczne zwyczaje, niebędące świętami:

  • Smocze Szkolenie - do czasu zawarcia pokoju ze smokami było to podstawowe szkolenie, przez które przeprowadzano wszystkich młodych Wandali - miało one na celu nauczenie ich walki ze skrzydlatymi gadami i zabijania ich, by w przyszłości mogli skutecznie bronić wyspy Berk przed atakami smoków;
  • Festiwal Roztopów - impreza, podczas której Wandale mogą popisać się swoją siłą, sprytem czy szybkością;
  • Wyścigi smoków - powstały niecałe cztery lata po udomowieniu smoków, polegają na ściganiu się jeźdźców na grzbietach swoich smoków i na łapaniu owiec za punkty.

Wodzowie

Ciekawostki

Przypisy