Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy bohaterów z filmów i serialu. Być może szukasz Kudłatych Chuliganów, bohaterów z książek.

Wandale (ang. Hairy Hooligans) — klan zamieszkujący wyspę Berk, pojawiający się jako filmowy odpowiednik Kudłatych Chuliganów w filmowej ekranizacji książkach Cressidy Cowell. Jego przywódcą jest Stoick Ważki.

Historia

Klan Wandali od siedmiu pokoleń zamieszkuje wyspę Berk[1]. Przed wydarzeniami z filmu Jak wytresować smoka, Wandale nieustannie walczyli ze smokami, które kradły ich jedzenie, aby uspokoić Czerwoną Śmierć. Po zniszczeniu potwora, wikingowie zaczęli żyć w zgodzie ze smokami. Od tej pory są one tresowane głównie do latania, a także do pomocy w rolnictwie i walkach z nieprzyjaciółmi.

Wandale przez ok. 50 lat tworzyli sojusz z klanem Berserków, do czasu, gdy ich wodzem został Dagur Szalony. Ich największym wrogiem byli Łupieżcy - klan prowadzony przez Albrechta Perfidnego. Obecnie jednak żaden z tych klanów nie zagraża Berk - Berserkowie zostali pokonani, a Łupieżcy stali się sprzymierzeńcami Wandali.

Uroczystości pogrzebowe

Uroczystości pogrzebowe pojawiły się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2. Podczas pochówku zmarłego układa się na statku, przykrywa się czymś w rodzaju koca, na którym znajduje się jego hełm. Jeden z obecnych wygłasza mowę opisującą zasługi zmarłego, po czym uczestnicy pochówku wystrzeliwują w stronę statku płonące strzały. Prawdopodobnie sposób ten jest zarezerwowany wyłącznie dla ważnych i zasłużonych osób, takich jak wodzowie.

Znani członkowie plemienia

Ciekawostki

  • Symbolem klanu Wandali jest smok zwinięty w koło.
  • Nie jest znane nazwisko Czkawki ani jego ojca.
  • Większość wikingów to mężczyźni.

Przypisy

  1. "Z wyjątkiem mojej osady, która stoi. Od siedmiu pokoleń zresztą, a mimo to wszystkie budynki są nowe." - Czkawka, Jak wytresować smoka
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.