FANDOM


Artykuł
Ciężko go znaleźć, jest okrutnie tajemniczy i podobno czerpie siłę z błyskawic. Pojawia się jedynie podczas burz i mówią, że zieje białym ogniem.

Księga smoków

Wandersmok (ang. Skrill) — przedstawiciel klasy uderzeniowej i jeden z najpotężniejszych gatunków smoków. Charakteryzuje się umiejętnością plucia ładunkami elektrycznymi. Wspomniany już w filmie Jak wytresować smoka, gdzie zostaje pokazany jego szkic, później kilkakrotnie pojawia się w serialu.

Wygląd

Wandersmok posiada smukłe, długie ciało, a (przez charakterystyczny garb) kształt jego tułowia jest trójkątny. Ma duże skrzydła, umożliwiające bardzo szybkie latanie. Każde skrzydło ma na zgięciu długi, pojedynczy pazur przypominający kształtem kosę. Wzdłuż grzbietu i ogona ciągnie się rząd długich, bardzo ostrych szpikulców. Obie tylne nogi są dość krótkie, lecz silne i są w stanie nadać smokowi dużą szybkość, gdy porusza się po lądzie.

Ciało smoka jest ciemnoszare z fioletowymi elementami. Podbrzusze ma szarawy (bądź białawy) odcień. Skrzydła poznaczone są fioletowymi zdobieniami.

Charakterystyczna głowa ma trójkątny, wydłużony kształt, szczęki rozwierają się szeroko. Zęby są dość krótkie i ostre. Tył głowy zwieńczony jest charakterystyczną kryzą z kolców. Małe oczy są osadzone po bokach niezbyt długiego, ostrego rogu nosowego.

Zachowanie

Smok jest bardzo agresywny. Należy do tej samej klasy, co Nocna Furia, co sugeruje, że jest bardzo niebezpieczny i o tajemniczym charakterze. Wandersmok żyje samotnie i jest bardzo terytorialny. Pojawia się najczęściej podczas burz, ponieważ ma zdolność absorbowania wyładowań elektrycznych, stanowiących "paliwo" dla jego ognia, czyli właśnie piorunów.

Tresura

Viggo i Wandersmok

Viggo oswajający Wandersmoka

Bardzo wysoki poziom agresji Wandersmoka sprawia, że wytresowanie go jest prawie niemożliwe. Dagurowi Szalonemu udało się okiełznać go siłą. Smok nie był zadowolony z kontrolowania, ale ostatecznie, chcąc nie chcąc, wypełniał wolę Dagura.

Można obłaskawić Wandersmoka innym sposobem, na przykład zwracając mu wolność. Nie jest to jednak pełna tresura, gdyż smok nie daje się dotknąć, a tym bardziej dosiąść. Okazuje jednak szacunek swoim wybawcom i nie jest względem nich agresywny.

W odcinku Zdrada, Viggo ujawnia sposób tresury tegoż gatunku, jaki niegdyś stosowali Berserkowie - należy wykonać delikatne ruchy sztyletem w polu widzenia smoka, co sprawia, że Wandersmok uspokaja się, a następnie powoli położyć dłoń na pysku zwierzęcia.

Moce i umiejętności

Ogień

Wandersmok jest jednym z nielicznych gatunków, które nie zieją zwyczajnym ogniem. Zamiast tego posiada zdolność pochłaniania elektryczności z piorunów burzowych i kumulowania ich w swoim ciele, aby później, podczas ataku, wyrzucić z paszczy silny strumień elektryczności.

Wandersmok15

ogień Wandersmoka

Najgroźniejszy jest więc podczas burzy, lecz skumulowany prąd potrafi także przez długi czas przetrzymywać w ciele i uwalniać go nawet po setkach lat hibernacji. Co więcej, gdy smok zionie piorunem w kierunku wody (zwłaszcza morskiej), powoduje rozprzestrzenienie elektryczności na dużym obszarze i zabicie żyjących w wodzie organizmów. Smok potrafi również spowić się wyładowaniami elektrycznymi, co daje mu dodatkową ochronę.

Smok potrafi również wykorzystywać pioruny, które absorbuje, przyciągając je do celów, które chce zaatakować, a które są pomiędzy nim a burzą.

Wandersmok wykorzystuje zdolność emisji błyskawic do osiągania niesamowitych przyspieszeń.

Piorun wystrzelony z paszczy Wandersmoka jest antagonistyczny do plazmowego pocisku Nocnej Furii - gdy oba smocze oddechy zderzą się ze sobą, w miejscu zetknięcia następuje potężna eksplozja - pocisk Nocnej Furii wybucha, a piorun razem z falą uderzeniową rozchodzi się sferycznie.

Latanie

Według Smoczego Podręcznika, dzięki swojej zdolności do emitowania prądu elektrycznego potrafi osiągać ogromne, ponaddźwiękowe prędkości. Jest niewątpliwie bardzo zwinnym lotnikiem za sprawą dość lekkiego ciała i dużych, silnie umięśnionych skrzydeł.

Smok nurkuje, owijając całe ciało skrzydłami i wyciągając duże pazury przed siebie, przez co pikujący smok wygląda jak zaostrzony na końcach kokon. Smok używa tej taktyki również podczas obrony przed wrogami.

Wandersmok potrafi praktycznie z miejsca rozwinąć pełną prędkość, być może w jakiś sposób wykorzystując pole magnetyczne. Używa do tego swojej zdolności emisji błyskawic, znikając w strumieniu wyładowań, przez co wygląda jakby się teleportował, co oczywiście jest tylko złudzeniem optycznym. Efektem ubocznym zdolności jest piorun powrotny, uderzający w pobliże miejsca, z którego Wandersmok startował.

Siła

Jest to jeden z niewielu smoków, które mogą równać się z Nocną Furią. Należy zresztą do tej samej klasy - klasy uderzeniowej. Potrafi wytrzymać olbrzymie przyspieszenie, od 0 do maksymalnej prędkości w 1s. Przyjmując, że osiąga prędkość dźwięku, będzie to przyspieszenie równe ok. 35G. Człowiek traci przytomność przy 10G.

Inne umiejętności

Wandersmok jest bardzo inteligentny, potrafi przewidywać ruchy przeciwnika i wykorzystać w walce elementy otoczenia. Uczy się na swoich błędach, potrafi przewidzieć zasadzkę.

Wandersmok jest zmiennocieplny, dlatego może przetrwać w lodzie nawet kilkaset lat, doskonale znosi także bardzo wysokie temperatury nawet 30 tysięcy stopni Celsjusza (temperatura powietrza po wyładowaniach atmosferycznych).

Smok świetnie orientuje się w chmurach, jego naturalnym środowisku. Potrafi bez trudu lokalizować intruzów i atakować ich na dogodnych dla siebie warunkach.

Wyżej wymieniona zdolność orientacji sugeruje posiadanie przez Wandersmoka niezwykle wyostrzonych zmysłów, być może nawet niespotykanych u innych gatunków. Możliwe też, że posiada zdolność do wyczuwania zaburzeń pola elektrycznego - (elektrolokacji). Smok potrafi lokalizować i zaatakować cel z bardzo dużej odległości, gdy sam ukrywa się w chmurach.

Według Viggo Czarcioustego, Wandersmok jest najpotężniejszym naturalnym wrogiem Paszczogona - jednym z nielicznych, o ile nie jedynym, gatunkiem, który jest w stanie je pokonać.

Etapy rozwoju

 • Jajo według gry Rise of Berk
 • Pisklę według gry Rise of Berk
 • Tytan według gry Rise of Berk
 • Dorosły osobnik

Jajo

Jajo Wandersmoka pojawia się tylko w grach: Rise of Berk oraz School of Dragons. Ma okrągły, nieznacznie wydłużony kształt. Skorupa ma fioletową barwę i jest lekko przezroczysta, ponieważ w samym środku widać jasny przebłysk.

Jajo pozbawione jest wzorów i wypustek, jednak otaczają ją niewielkie pioruny wyładowań elektrycznych.

Pisklę

Pisklę pokazane jest wyłącznie w grach. Młody Wandersmok jest maleńki, a jego ciało jest bardzo wąskie. Zamiast fioletowych zdobień, na szarej skórze znajdują się fioletowe pasy. Głowa jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Podobno młode są bardziej agresywne od dorosłych.

Tytan

Tytaniczna forma Wandersmoka pojawia się wyłącznie w grach. Wandersmok na tym etapie zyskuje jaśniejsze, bardziej jaskrawe barwy, w tym jaśniejsze krawędzie skrzydeł i końcówki kolców. Te z kolei stają się nieznacznie większe.

Siedlisko

Ten smok jest niezwykle rzadki ze względu na swój porywczy charakter, podobnie jak Nocna Furia. Najczęściej zauważyć go można podczas burz z piorunami, jednak nie wiadomo, gdzie znajduje się naturalne siedlisko tych smoków. Jeden z poznanych osobników był zamrożony przez kilkaset lat w wielkiej górze lodowej, gdzie trafił ponownie po przygodach z udziałem jeźdźców. Został uwolniony dopiero w odcinku Powrót smoka.

Dieta

Jak zostało ujawnione w serialu, ulubionym pożywieniem smoka są owce. Poluje też na ryby, ziejąc elektrycznością w kierunku morskiej wody i zabijając wiele organizmów w jednej chwili.

Słabości

 • Wandersmok czerpie swoją siłę z piorunów, więc gdy jest w wodzie, ma ograniczoną zdolność uwalniania (oraz pochłaniania) elektryczności.
 • Można go zwabić metalowymi przedmiotami.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Znaczenie

Wanderflag

symbol Berserków

Wandersmok pojawia się również w kulturze - jest symbolem klanu Berserków. Ich przywódca, Dagur Szalony, był jedynym wikingiem, który był w stanie zmusić do posłuszeństwa tego potężnego smoka, jednak według Stoicka, Berserkowie już dawniej oswajali te straszliwe bestie, choć także na nie polowali. Używali metalowych sztyletów, aby zwabić smoka prosto w pułapkę - Wandersmoka przyciąga bowiem metal ze względu na swoje przewodzące właściwości.

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Wandersmok zostaje wspomniany tylko wówczas, kiedy Czkawka czyta Smoczy Podręcznik.

Księga smoków

W Księdze smoków Wandersmok zostaje dość dokładnie opisany jako pierwszy smok należący do klasy uderzeniowej. Powiedziane jest, że potrafi emitować prąd elektryczny i zieje białym ogniem. Można wyczuć, że Wandersmok znajduje się w pobliżu, jeśli włosy stają ci dęba.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Wandersmok pojawia się w odcinkach Wandersmok (część 1) oraz Wandersmok (część 2).

Wandersmok w lodzie

Smok uwięziony w bryle lodu

Zostaje on znaleziony przez Grubego w wielkiej bryle lodu. Wikingowie przetransportowują go do Smoczej Akademii w wiosce Berk i usiłują się dowiedzieć, co to za gatunek. Czkawka i Śledzik jednak rozpoznają go od razu, i przynoszą wiadomości Stoickowi i Pyskaczowi. Tymczasem Mieczyk, Szpadka i Sączysmark roztapiają bryłę lodu i uwalniają smoka. Ucieka nad ocean. 

Czkawka z przyjaciółmi postanawiają odnaleźć smoka, który stanowi symbol klanu Berserków. Boją się, że wróg może złapać smoka i wykorzystać go przeciwko nim. Zresztą sam Dagur Szalony, wódz Berserków, chce oswoić Wandersmoka, który jako jedyny może stawić czoło Nocnej Furii

Wanderidagur

Smok kontrolowany przez Dagura Szalonego

Wkrótce Wandersmok zostaje pojmany przez klan Łupieżców. Albrecht Perfidny zawarł pakt z Dagurem, zgodnie z którym wytresowałby smoka dla Berserków, a oni pomogliby im raz na zawsze pokonać klan Wandali. Jednak po jakimś czasie Wandersmok zostaje uprowadzony z Areny przez samego Dagura, który związał smoka sznurami i przywiązał do swojego okrętu flagowego. Mógł dzięki nim kontrolować smoka. Stoczyli bój z Czkawką i Szczerbatkiem. Dagur został pokonany, zaś Wandersmok ponownie uciekł. Został zdezorientowany i utknął w szczelinie lodowca. Dzięki pomocy Jota i Wyma został ponownie uwięziony w bryle lodu.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Wandersmok pojawia się w w odcinku Powrót smoka. Sztorm uwalnia Wandersmoka z więzienia w górze lodowej. Smok, ogarnięty szałem, pustoszy Wyspę Łupieżców, a potem atakuje Berk. Niszczy dom Stoicka i Czkawki oraz bez kłopotów uziemia team A, który wyleciał walczyć z nim. Czkawka ze swoją drużyną, którzy badali Wyspę Łupieżców, przylatują i walczą ze smokiem, który strąca Szczerbatka, ale odlatuje w chmury.

Jeźdźcy domyślają się, że Wandersmok jest wściekły przede wszystkim na Czkawkę i Szczerbatka za uwięzienie. Opracowują plan mający uwięzić go ponownie. Do jeźdźców dołącza ojciec Sączysmarka, który został trafiony piorunem i pragnie zemścić się na smoku.

Czkawka wywabia Wandersmoka z chmur i zwabia go z powrotem do lodowca, gdzie pozostali jeźdźcy przygotowali głęboką szczelinę, w której można uwięzić smoka. Wandersmok jednak nie daje złapać się w taką samą pułapkę po raz drugi, zamiast tego blokuje w tunelu Czkawkę i przystępuje do rozprawy z jeźdźcami, którzy mieli go uwięzić. Na szczęście, zdąża uziemić tylko Hakokła, zanim Czkawka się uwolnił. Czkawka na Szczerbatku odciągają smoka i próbują schronić się na Cmentarzysku Statków. Bliska celu Wandersmok trafia Szczerbatka w ogon i go niszczy. Czkawka na Cmentarzysku robi prowizoryczny ogon z bandery Łowców Smoków.

Czkawka postanawia podprowadzić Wandersmoka w kierunku Łowców Smoków, by zestrzelili go z nieba. Plan udaje się częściowo, Łowcy zestrzeliwują smoka, jednak Czkawce nie udaje się go przejąć i Wandersmok zostaje wyłowiony przez Łowców Smoków, na czele z Dagurem.

Czkawka przynosi na Koniec Świata niepomyślne wieści. Jeźdźcy decydują się odzyskać smoka. Okazuje się, że Dagur przewidział ich posunięcie i zastawił na jeźdźców pułapkę. Udaje im się udaremnić zamiary Łowców tylko dzięki temu, że Czkawka przy pomocy Szczerbatka uwalnia Wandersmoka, który atakuje Łowców. Smoka obezwładnia Sączyślin Jorgenson, trafiając go z łuku zatrutą strzałą Łowców.

Jeźdźcy zabierają Wandersmoka z zamiarem uwięzienia go w lodowcu. Czkawka jednak w ostatnim momencie decyduje się wypuścić smoka na wolność, argumentując że nie mogą go uwięzić za to, że ich uratował. Wdzięczny Wandersmok przestaje być wobec Jeźdźców agresywny i odlatuje.

Skrill i Viggo

Wandersmok u boku Viggo

Smok powraca kilka serii później, w odcinku Zdrada. Viggo przy współpracy Czkawki odnajduje go na szczycie jednej z gór i tresuje z pomocą sztyletu, gdyż potrzebuje jego pomocy w starciu z Kroganem i jego armią Lotników (Wandersmok jest jedynym naturalnym wrogiem ujeżdżanych przez nich Paszczogonów). Dzięki zwierzęciu udaje im się przeprowadzić skuteczną dywersję - podczas gdy Łowcy strzelają do smoka, Viggo i Czkawka niepostrzeżenie wchodzą do kryjówki przeciwników. Wandersmoka zestrzeliwuje jednak Johann. Później, kiedy Czarciousty zostaje zdemaskowany i zmuszony do ucieczki, odnajduje i uwalnia również swojego smoczego przyjaciela, który następnie towarzyszy mu w walce przeciwko Łowcom. Gdy na koniec ciężko ranny Viggo nakazuje mu odejść i się ratować, Wandersmok pozostaje wiernie przy swoim treserze i generuje ogromną eksplozję, która zabija Viggo i wszystkich jego przeciwników.

Znane Wandersmoki

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

W tej internetowej grze możemy zostać jego właścicielem na trzy sposoby. Pierwszym jest wykupienie złotego członkostwa i wybór jaja Wandersmoka w wylęgarni, drugim wylosowanie go przy pierwszym przechodzeniu Loki's Mirage, zaś trzecim kupno jaja za 750 diamentów, które po wszczęciu odpowiednich kroków w stajni, doprowadzi do wyklucia się smoka. Wykluwanie smoka trwa 12 godzin.

Kiedy Wandersmok stanie po twojej stronie będziesz mógł przeżyć więź, jaką może doświadczyć tylko smok ze swoim treserem. Sprawdź to, daj swoją elektryzującą osobowość oraz iskrę zainteresowania by poszerzyć swą wiedzę na temat smoków. Wiedza natomiast jest potrzeba na elitarnym poziome, gdzie jest Wandersmok!

—Część opisu ze strony gry


Ciekawostki

 • Lecąc z maksymalną prędkością, Wandersmok jest drugim pod względem szybkości smokiem. Pierwszym jest Nocna Furia.
 • Prawdopodobnie może osiągać największe przyspieszenia spośród wszystkich smoków.
 • Nie jest pewne czy dałoby się na nim latać. Według opowieści ojca Stoicka, Berserkowie potrafili je ujeżdżać, chociaż było to trudne ze względu na zdolność ściągania piorunów.
 • Wandersmok jest symbolem klanu Berserków, jego wizerunek pojawia się na klipsach pasów, na żaglach i na tarczach.
 • Ulubionym pożywieniem Wandersmoka są owce.
 • Wandersmok, ze względu na swoją temperaturę ciała, może żyć zamrożony przez wiele dekad.
 • Ogień Wandersmoka może osiągnąć nawet 1500°C. Wnioskować to można z jego niebieskawego koloru.
 • Wandersmok jest bardzo pamiętliwy i mściwy. Równocześnie chyba najbardziej ze wszystkich smoków ceni swobodę i gotów jest odwdzięczyć się innym za wyzwolenie z niewoli.
 • Swoją mimiką Wandersmok przypomina nieco Skrzydlate bestie z filmu "Władca Pierścieni: Powrót Króla".
 • Wandersmok ma zmienną temperaturę ciała.
 • Uspokajają go delikatne ruchy metalowego sztyletu.
 • Możliwe, że żyją wysoko w górach, gdzie środowisko obfituje w burze elektryczne i dzikie owce.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightsNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHushbogle
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.