Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Ciężko go znaleźć, jest okrutnie tajemniczy i podobno czerpie siłę z błyskawic. Pojawia się jedynie podczas burz i mówią, że zieje białym ogniem.

Księga smoków

Wandersmok (ang. Skrill) — jeden z najpotężniejszych gatunków smoków, przedstawiciel klasy uderzeniowej. Charakteryzuje się umiejętnością plucia ładunkami elektrycznymi. Wspomniany jest już w filmie Jak wytresować smoka, gdzie zostaje pokazany jego szkic, później kilkakrotnie pojawia się w serialu, po raz pierwszy w odcinku Wandersmok (część 1). Wizerunek tego smoka jest symbolem klanu Berserków.

Wygląd

Wandersmok posiada smukłe, długie ciało, które nosi bardzo nisko i opiera na dwóch krótkich, ale silnych tylnych łapach. Jako że znaczą część życia spędza w powietrzu, ma duże skrzydła, umożliwiające bardzo szybkie latanie. Każde skrzydło ma na zgięciu długi, pojedynczy pazur przypominający kształtem kosę. Wzdłuż grzbietu i ogona ciągnie się rząd długich, bardzo ostrych szpikulców.

Ciało smoka jest fioletowe z ciemnoszarymi elementami. Podbrzusze ma jasnoszary odcień. Skrzydła poznaczone są fioletowymi zdobieniami.

Charakterystyczna głowa ma trójkątny, wydłużony kształt, szczęki rozwierają się szeroko. Zęby są dość krótkie i ostre. Tył głowy zwieńczony jest kryzą z krótkich kolców. Małe oczy są osadzone po bokach niezbyt długiego, ostrego rogu nosowego.

Siedlisko i dieta

Wandersmok jest niezwykle rzadki ze względu na swój porywczy charakter, podobnie jak Nocna Furia. Najczęściej zauważyć go można podczas burz z piorunami. W naturze Wandersmok mieszka w bardzo wysokich górach, nawiedzanych często przez burze i zamiecie.

Ulubionym pożywieniem smoka są owce. Poluje też na ryby, ziejąc elektrycznością w kierunku morskiej wody i zabijając wiele organizmów w jednej chwili.

Zachowanie i tresura

Smok jest bardzo agresywny. Należy do tej samej klasy, co Nocna Furia, co sugeruje, że jest bardzo niebezpieczny i inteligentny. Wandersmok żyje samotnie i jest bardzo terytorialny. Pojawia się najczęściej podczas burz, ponieważ ma zdolność absorbowania wyładowań elektrycznych, stanowiących "paliwo" dla jego splunięć, czyli właśnie piorunów. Jest sprytny, uczy się na błędach i potrafi przewidzieć pułapkę czy zasadzkę, a nawet obrócić ją przeciwko wrogowi. Mimo swojej agresywnej natury potrafi docenić ludzką pomoc i jako towarzysz jest niezwykle lojalny, nie opuści tresera nawet w sytuacji zagrożenia życia.

Viggo oswajający Wandersmoka

Bardzo wysoki poziom agresji Wandersmoka sprawia, że wytresowanie go tradycyjnymi metodami jest prawie niemożliwe. Dagurowi Szalonemu udało się okiełznać go siłą, lecz trudno tu mówić o tresurze. Można obłaskawić Wandersmoka innym sposobem, na przykład zwracając mu wolność. Nie jest to pełna tresura, gdyż smok nie daje się dotknąć, a tym bardziej dosiąść. Okazuje jednak szacunek swoim wybawcom i nie jest względem nich agresywny.

W odcinku Zdrada, Viggo ujawnia sposób tresury tegoż gatunku, jaki niegdyś stosowali Berserkowie – należy wykonać delikatne ruchy sztyletem w polu widzenia smoka, co sprawia, że Wandersmok uspokaja się, a następnie powoli położyć dłoń na pysku zwierzęcia. Sposób ten prawdopodobnie sprawdzi się także w przypadku innych nieobojętnych elektrycznie metalowych przedmiotów, ponieważ według Czarcioustego metal intryguje smoki ze względu na to, że jest bardzo dobrym przewodnikiem elektryczności.

Moce i umiejętności

Ogień

Wandersmok jest jednym z nielicznych gatunków, które nie zieją zwyczajnym ogniem. Zamiast tego posiada zdolność pochłaniania elektryczności z piorunów burzowych i kumulowania ich w swoim ciele, aby później, podczas ataku, wyrzucić z paszczy silny strumień elektryczności. Teoretycznie jego limit splunięć wynosi cztery, jednak może je szybko zregenerować, jeśli znajduje się w okolicy chmur burzowych.

Błyskawice Wandersmoka

Smok najgroźniejszy jest podczas burzy, lecz skumulowany prąd potrafi także przez długi czas przetrzymywać w ciele i uwalniać go nawet po latach hibernacji. Potrafi spowić się wyładowaniami elektrycznymi, co daje mu dodatkową ochronę. Co więcej, gdy smok zionie piorunem w kierunku wody (zwłaszcza morskiej), powoduje rozprzestrzenienie elektryczności na dużym obszarze i zabicie żyjących w wodzie organizmów. Zgromadzoną elektryczność smok może też uwolnić w jednym, gwałtownym wyładowaniu, niszcząc wszystko wokół siebie.

Piorun wystrzelony z paszczy Wandersmoka jest antagonistyczny do plazmowego pocisku Nocnej Furii – gdy oba smocze oddechy zderzą się ze sobą, w miejscu zetknięcia następuje potężna eksplozja – pocisk Nocnej Furii wybucha, a piorun razem z falą uderzeniową rozchodzi się sferycznie.

Latanie

Wandersmok za sprawą dość lekkiego ciała i dużych, silnie umięśnionych skrzydeł jest bardzo szybkim i zwinnym lotnikiem. Ze względu na to, że dużą część życia spędza, wędrując za burzami, doskonale orientuje się w ciemnych chmurach, co w połączeniu z jego zdolnościami lotniczymi czyni z niego nieuchwytnego przeciwnika. Potrafi bez trudu lokalizować intruzów nawet przy słabej widoczności i atakować ich na dogodnych dla siebie warunkach.

Stojąc na ziemi, Wandersmok potrafi też praktycznie z miejsca rozwinąć pełną prędkość, być może w jakiś sposób wykorzystując pole magnetyczne. Używa do tego swojej zdolności emisji błyskawic, znikając w strumieniu wyładowań, przez co sprawia wrażenie, jakby się teleportował. Efektem ubocznym zdolności jest piorun powrotny, uderzający w pobliże miejsca, z którego Wandersmok startował.

Siła

Wandersmok jest bardzo silnym i wytrzymałym gatunkiem. Potrafi spędzać w powietrzu wiele godzin, a także wytrzymywać olbrzymie przyspieszenia, rozpędzając się do maksymalnej prędkości w ciągu jednej sekundy.

Inne umiejętności

Wandersmok jest bardzo inteligentny, potrafi przewidywać ruchy przeciwnika i wykorzystać w walce elementy otoczenia. Uczy się na swoich błędach, potrafi przewidzieć zasadzkę.

Wandersmok jest zmiennocieplny, dlatego może przetrwać w lodzie nawet kilkaset lat. Doskonale znosi także bardzo wysokie temperatury, nawet 30 000 stopni Celsjusza (temperatura powietrza po wyładowaniach atmosferycznych).

Zdolność doskonałej orientacji w chmurach sugeruje posiadanie przez Wandersmoka wyostrzonych zmysłów. Możliwe też, że posiada zdolność do wyczuwania zaburzeń pola elektrycznego – elektrolokacji. Smok potrafi lokalizować i zaatakować cel z bardzo dużej odległości, gdy sam ukrywa się w chmurach.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Wandersmoka pojawia się tylko w grach. Ma okrągły, nieznacznie wydłużony kształt. Skorupa ma fioletową barwę i jest lekko przezroczysta, ponieważ w samym środku widać jasny przebłysk. Jajo pozbawione jest wzorów i wypustek; zamiast tego otacza je mnóstwo niewielkich wyładowań elektrycznych.

Pisklę

Pisklę Wandersmoka pojawia się w grach. Młody Wandersmok jest maleńki, a jego ciało jest bardzo wąskie. Zamiast fioletowych zdobień, na szarej skórze znajdują się fioletowe pasy. Głowa jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała, a kryza z tyłu łba nie jest jeszcze wyrośnięta.

Tytan

Tytaniczna forma Wandersmoka pojawia się w grach. Wandersmok na tym etapie zyskuje granatową barwę połączoną z jasnobłękitnym, jaskrawym kolorem wnętrza pyska, krawędzi skrzydeł i końcówek kolców. Te z kolei stają się większe i ostrzejsze.

Słabości

 • Gdy Wandersmok znajduje się w wodzie, ma ograniczoną zdolność uwalniania oraz pochłaniania elektryczności.
 • Można go zwabić metalowymi przedmiotami.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Wandersmok zostaje wspomniany, kiedy Czkawka czyta Smoczy Podręcznik – na jego kartach można dostrzec wizerunek smoka.

Księga smoków

W Księdze smoków Wandersmok zostaje dość dokładnie opisany jako jeden z dwóch smoków należących do klasy uderzeniowej. Powiedziane jest, że potrafi emitować prąd elektryczny i zieje białym ogniem. Można wyczuć, że Wandersmok znajduje się w pobliżu, jeśli włosy stają dęba.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Smok uwięziony w bryle lodu

Wandersmok pojawia się w odcinkach Wandersmok (część 1) oraz Wandersmok (część 2). Zostaje on znaleziony przez Grubego w wielkiej bryle lodu. Wikingowie transportują go do Smoczej Akademii w wiosce Berk i usiłują się dowiedzieć, co to za gatunek. Czkawka i Śledzik jednak rozpoznają go od razu, i przynoszą wiadomości Stoickowi i Pyskaczowi. Tymczasem Mieczyk, Szpadka i Sączysmark roztapiają bryłę lodu i uwalniają smoka. Zwierzę ucieka nad ocean. 

Czkawka z przyjaciółmi postanawiają odnaleźć smoka, który stanowi symbol klanu Berserków. Boją się, że wróg może złapać smoka i wykorzystać go przeciwko nim. Zresztą sam Dagur Szalony, wódz Berserków, chce oswoić Wandersmoka, który jako jedyny może stawić czoło Nocnej Furii

Smok kontrolowany przez Dagura Szalonego

Wkrótce Wandersmok zostaje pojmany przez klan Łupieżców. Albrecht Perfidny zawarł pakt z Dagurem, zgodnie z którym wytresowałby smoka dla Berserków, a oni pomogliby im raz na zawsze pokonać klan Wandali. Jednak po jakimś czasie Wandersmok zostaje uprowadzony z Areny przez samego Dagura, który związuje smoka sznurami i przywiązuje do swojego okrętu flagowego. Może dzięki nim kontrolować smoka. Stacza bój z Czkawką i Szczerbatkiem. Dagur zostaje pokonany, zaś Wandersmok ponownie ucieka. Zostaje zdezorientowany i utyka w szczelinie lodowca. Dzięki pomocy Wyma i Jota zostaje ponownie uwięziony w bryle lodu.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Wandersmok pojawia się w w odcinku Powrót smoka. Sztorm uwalnia go z więzienia w górze lodowej. Ogarnięty szałem, pustoszy miejsca, gdzie ostatnio widział jeźdźców – najpierw pali Wyspę Łupieżców, a potem atakuje Berk. Niszczy dom Stoicka i Czkawki oraz bez kłopotów uziemia Drużynę A, która wylatuje walczyć z nim. Czkawka ze swoją drużyną, badający dotąd Wyspę Łupieżców, przylatują i walczą ze smokiem, który wprawdzie strąca Szczerbatka, ale odlatuje w chmury.

Wandersmok więzi Czkawkę i Szczerbatka

Jeźdźcy domyślają się, że Wandersmok jest wściekły przede wszystkim na Czkawkę i Szczerbatka za uwięzienie. Opracowują plan mający uwięzić go ponownie. Do jeźdźców dołącza ojciec Sączysmarka, który został trafiony piorunem i pragnie zemścić się na smoku.

Czkawka wywabia Wandersmoka z chmur i zwabia go z powrotem do lodowca, gdzie pozostali jeźdźcy przygotowali głęboką szczelinę, w której można uwięzić smoka. Wandersmok jednak nie daje złapać się w taką samą pułapkę po raz drugi, zamiast tego blokuje w tunelu Czkawkę i przystępuje do rozprawy z jeźdźcami, którzy mieli go uwięzić. Na szczęście, zdąża uziemić tylko Hakokła, nim Czkawka się uwalnia. Razem ze Szczerbatkiem odciągają smoka i próbują schronić się na Cmentarzysku Statków. Bliski celu Wandersmok trafia Szczerbatka w ogon i go niszczy. Czkawka na Cmentarzysku robi prowizoryczną lotkę z bandery Łowców Smoków.

Czkawka postanawia podprowadzić Wandersmoka w kierunku Łowców Smoków, by dla niego zestrzelili go z nieba. Plan udaje się częściowo – Łowcy zestrzeliwują smoka, jednak Czkawce nie udaje się go przejąć i Wandersmok zostaje wyłowiony przez Łowców Smoków, na czele z Dagurem.

Czkawka wypuszcza Wandersmoka

Czkawka przynosi na Koniec Świata niepomyślne wieści. Jeźdźcy decydują się odzyskać smoka. Okazuje się, że Dagur przewidział ich posunięcie i zastawił na jeźdźców pułapkę. Udaje im się udaremnić zamiary Łowców tylko dzięki temu, że Czkawka przy pomocy Szczerbatka uwalnia Wandersmoka, który atakuje Łowców. Smoka obezwładnia Sączyślin Jorgenson, trafiając go z łuku zatrutą strzałą.

Jeźdźcy zabierają Wandersmoka z zamiarem uwięzienia go w lodowcu. Czkawka jednak w ostatnim momencie decyduje się wypuścić smoka na wolność, argumentując że nie mogą go uwięzić za to, że ich uratował. Wdzięczny Wandersmok przestaje być wobec jeźdźców agresywny i odlatuje.

Wandersmok u boku Viggo

Smok powraca kilka serii później, w odcinku Zdrada. Viggo przy współpracy Czkawki odnajduje go na szczycie jednej z gór i tresuje z pomocą sztyletu, gdyż potrzebuje jego pomocy w starciu z Kroganem i jego armią Lotników (Wandersmok jest jedynym naturalnym wrogiem ujeżdżanych przez nich Paszczogonów). Dzięki zwierzęciu udaje im się przeprowadzić skuteczną dywersję – podczas gdy Łowcy strzelają do smoka, Viggo i Czkawka niepostrzeżenie wchodzą do kryjówki przeciwników. Wandersmoka zestrzeliwuje jednak Johann. Później, kiedy Czarciousty zostaje zdemaskowany i zmuszony do ucieczki, odnajduje i uwalnia również swojego smoczego przyjaciela, który następnie towarzyszy mu w walce przeciwko Łowcom. Gdy na koniec ciężko ranny Viggo nakazuje mu odejść i się ratować, Wandersmok pozostaje wiernie przy swoim treserze i generuje ogromną eksplozję, która zabija Viggo i wszystkich jego przeciwników.

Wandersmok pojawia się w odcinku Król smoków (część 2), gdzie razem z innymi smokami zostaje wezwany przez Oszołomostracha i bierze udział w ostatecznej bitwie z Łowcami.

Jak wytresować smoka 3

Wandersmok w centrum obrazu

W finałowej części filmowej trylogii co najmniej jeden Wandersmok pojawia się wewnątrz Ukrytego Świata. Oddaje pokłon Szczerbatkowi jako królowi smoków, stojąc w tłumie skrzydlatych pobratymców. Później osobnik tego gatunku jest jednym z gadów podejmujących pościg za Czkawką i Astrid.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Wandersmok pojawił się wraz z aktualizacją 27 czerwca 2014 roku. Jego jajo kosztuje 500 gemów i wykluwa się 12 godzin. Jego tytaniczna forma została dodana do gry 10 czerwca 2016 roku. Smok posiada własną animację.

Wandersmoki są niezwykle niezależne i uparte. Może to początkowo bardzo utrudniać ich tresurę, ale dzięki cierpliwości i determinacji utalentowanego tresera smoków, takiego jak ty, Wandersmoki mogą być lojalnymi towarzyszami!

—opis z oficjalnej strony gry

Ciekawostki

 • Wikingowie określają elektryczne splunięcia Wandersmoka mianem "białego ognia".
 • Prawdopodobnie może osiągać największe przyspieszenia spośród wszystkich smoków.
 • Nie jest pewne, czy dałoby się na nim latać. Według opowieści ojca Stoicka Berserkowie potrafili je ujeżdżać, chociaż musiało być to wymagające ze względu na zdolność ściągania piorunów. Prócz tego, długie kolce porastające cały grzbiet, począwszy od szyi, uniemożliwiają założenie siodła.
 • Wandersmok jest symbolem klanu Berserków, jego wizerunek pojawia się na klamrach ich pasów, na ich żaglach i tarczach.
 • Według Viggo Czarcioustego Wandersmok jest najpotężniejszym naturalnym wrogiem Paszczogona i jednym z nielicznych gatunków, który jest w stanie go pokonać.
 • Wandersmok ma zmienną temperaturę ciała.
 • Swoją mimiką Wandersmok przypomina nieco skrzydlate bestie z filmu Władca Pierścieni: Powrót Króla.
 • Uspokajają go delikatne ruchy metalowego sztyletu.
 • Film Jak wytresować smoka 3 jest jedynym filmem, w którym epizodycznie pojawia się Wandersmok. Gatunek ten występował dotychczas wyłącznie w serialu.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement