Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy odcinka serialu. Jeśli szukasz gatunku smoka, zobacz Wandersmok.


Poprzedni odcinek
Zębiróg w ogniu
Wandersmok (część 1) Następny odcinek
Wandersmok (część 2)
Artykuł

Wandersmok (część 1) (ang. A View to a Skrill, Part 1) — dziesiąty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jego premiera odbyła się 5 grudnia 2013 roku w USA i 24 maja 2014 roku w Polsce na kanale Polsat.

Opis

Tajemniczym znaleziskiem z lodowca, o które walczono, okazuję się być smok-legenda - Wandersmok, symbol klanu Berserków. Koniec końców trafia do Akademii. Jednak przez nierozwagę bestia zostaje uwolniona. Groźny smok stwarza zagrożenie, a na dodatek Berserkowie usiłują go schwytać. Sytuacja staje się naprawde poważna...

Fabuła

Jeźdźcy smoków, jak zwykle, poszukują Krzykozgona. Lecąc nad oceanem, natrafiają na lodową wyspę, w okolicach której doszło do bitwy Wandali z Berserkami, którzy chcą przejąć ich statki. Jeźdźcy wkraczają do akcji i ostrzelają statki ze swoich smoków. 

Kiedy bitwa się kończy, Czkawka pyta Grubego i Wiadro, co się stało. Mówią, że Berserkowie przybyli po coś, co zostało uwięzione w lodzie. Okazuje się, że jest to smok. Odłamują kawałek lodu z uwięzionym w środku zwierzęciem i przewożą do Smoczej Akademii.

Bohaterowie odnajdują zamrożonego Wandersmoka

Po powrocie jeźdźcy zastanawiają się, co zrobić ze smokiem uwięzionym w bryle lodu. Śledzik poleca Sztukamięs, by roztopiła lód. Śledzik rozpoznaje Wandersmoka. Czkawka idzie omówić sprawę ze swoim ojcem i poleca bliźniakom oraz Sączysmarkowi, by pilnowali smoka. 

Przybywszy do Twierdzy, Czkawka oznajmia, że zna powód, dla którego Berserkowie zaatakowali ich wojowników. Mówi, że znaleźli Wandersmoka zamrożonego w lodzie. Astrid rozpoznaje w smoku symbol klanu Berserków. Tymczasem wrogowie Wandali świętują odnalezienie smoka należącego do nich. Dagur Szalony dowiaduje się, że Wandersmok jest przetrzymywany przez Czkawkę na Berk. Obiecuje sobie i reszcie klanu, że odzyska smoka razem z Nocną Furią, czyli Szczerbatkiem

Stoick, dowiedziawszy się o smoku, nakazuje natychmiast pozbyć się go z wyspy, obawiając się ataku Berserków. Razem z Pyskaczem, Czkawką, Śledzikiem i Astrid udają się do Akademii, gdzie doszło do eksplozji. Okazuje się, że to Jot i Wym zionęli ogniem w bryłę lodu i uwolnili Wandersmoka. Potwór ucieka z Akademii. Czkawka jest wściekły, że Mieczyk i Szpadka uwolnili smoka wbrew jego woli. Tymczasem Stoick opowiada, jak będąc dzieckiem słuchał opowieści swojego ojca o Wandersmoku, który ział błyskawicami i siał zniszczenie kontrolowany przez Berserków.

Wandersmok w Smoczej Księdze

Uważa, że skoro można wytresować Nocną Furię, którą uważano za dziką, to samo można zrobić z Wandersmokiem. Czkawka obiecuje go odnaleźć.

Jeźdźcy chcą zwabić smoka pożywieniem. Biorą owcę i zawijają ją w sieć. Tymczasem Astrid i Czkawka konsultują się ze Svenem, który jest niemy, natomiast niezwykle sprytny i mądry. Doradza im, jak znajdą Wandersmoka. 

Lecąc nad chmurami podczas burzy, odnajdują Wandersmoka. Czkawka podlatuje do niego i usiłuje położyć mu dłoń na pysku. Widząc atakującego smoka, Astrid i pozostali lecą na ratunek Czkawce. Smok atakuje i zieje błyskawicami w ich stronę. Jeźdźcy uciekają i postanawiają skierować smoka do wody, gdzie stanie się nieszkodliwy. Czkawka ponownie podejmuje pogoń za dzikim smokiem. Dzięki ogniom swoich smoków jeźdźcy przepędzają go w pożądaną stronę.

Czkawka próbuje dogonić i wytresować Wandersmoka

Tymczasem Berserkowie atakują jeźdźców strzałami. Podczas ucieczki Sączysmark zostaje zaatakowany przez Wandersmoka poprzez jego metalowy hełm. Czkawka dostrzega statek Dagura, który nakazuje atak. Po jakimś czasie widzi on Wandersmoka i pragnie go zdobyć dla siebie. Jeźdźcy podejmują atak na statki Berserków, zaś Czkawka znów usiłuje schwytać Wandersmoka. Jest to niebezpieczne, ponieważ większość uprzęży Szczerbatka oraz noga Czkawki są metalowe.

Podczas gonitwy Czkawka ze Szczerbatkiem wpadają na statek Dagura, jednak bardzo szybko uciekają. Po kolejnej walce Szczerbatka z Wandersmokiem dochodzi do eksplozji, wywołanej połączeniem ich ognia. Ranne zwierzę upada na klif i zostaje schwytane przez wojowników Albrechta. Dostrzegają to Mieczyk i Szpadka. Rodzeństwo śledzi wrogów z ukrycia. 

Najważniejsze wydarzenia

  • Wandersmok pojawia się po raz pierwszy;
  • Wandersmok wydostaje się z lodu, a Dagur postanawia zdobyć bestię;
  • Łupieżcom udaje się zdobyć Wandersmoka.

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

Zobacz też

Advertisement