Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

To, że jest taka piękna, wcale nie znaczy, że jest słaba.

Astrid, Jak sobie wybrać smoka

Wichura (ang. Stormfly) — smok, przedstawicielka gatunku Śmiertnik Zębacz, jedna z głównych smoczych bohaterów filmów oraz serialu. Jej właścicielką, a zarazem jeźdźcem jest Astrid Hofferson.

Wygląd

Grzbiet i łapy Wichury pokrywają niebieskie łuski. Ten sam kolor barwi wierzch jej skrzydeł. Dodatkowo na jej ciele można dostrzec liczne czerwone i żółte plamki, a także kolor brązowy, najlepiej widoczny na grzbiecie smoczycy. Jej podbrzusze jest białe, zaś spody skrzydeł żółte. Długi, kolczasty ogon barwią kolory żółty i niebieski. Wichura uchodzi za jednego z najpiękniejszych smoków. Przywiązuje dużą wagę do swojego wyglądu, jednak nie jest to dla niej sprawą nadrzędną.

Charakter

Wichura z młodymi i Astrid

Wichura jest niezwykle lojalna w stosunku do Astrid. Za wszelką cenę stara się chronić swoją przyjaciółkę. Wobec wszystkich swoich bliskich wykazuje się troską i opiekuńczością, zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak i przyjaciół.

Wraz z jeźdźczynią wielbiają spędzać razem czas podczas wspólnych lotów, a we dwie stanowią jedną z najlepszych i najszybszych, zaraz po Czkawce i Szczerbatku, par lotników. Samica ma bardzo dobry kontakt z innymi jeźdźcami i smokami, głównie ze Szczerbatkiem, z którym łączy ją wielka przyjaźń, oraz z Garffiljorgiem, młodym Śmiercipieśniem, z którym nawiązała silną więź w czasie jego pobytu na Końcu Świata. Dobrze współpracuje też z Czkawką.

Smoczyca jest sprytna i ostrożna, potrafi wykorzystać swój doskonały węch do szybszego zorientowania się w niebezpieczeństwie i ucieczki. Mimo całej jej lojalności można łatwo ją przekupić i zjednać sobie jej sympatię jej ulubionym pożywieniem – kurczakiem. Dość szybko zaprzyjaźnia się z nowo poznanymi smokami czy ludźmi, wystarczy jej nieco zainteresowania z ich strony.

Zdolności

 • Inteligencja: Wichura jest bardzo inteligentna, rozumie komendy wydawane przez Astrid.
 • Komunikacja: Bez używania słów Astrid jest w stanie przekazać Wichurze różnego typu komendy czy sygnały ręczne, które smoczyca rozumie i wypełnia. Są też doskonale zgrane, dzięki czemu podczas treningów lub akcji mogą wykonywać skomplikowane manewry praktycznie bez porozumiewania się na głos.
 • Szybkość: Wichura potrafi bardzo szybko latać. W serialu pokazane jest, że smok po spożyciu kurczaka potrafi niemal dorównać szybkością Nocnej Furii.
 • Lojalność: Jest przywiązana do swojej właścicielki i czuje wobec niej instynkt opiekuńczy. Równocześnie jednak jest dosyć przyjacielska i odrobina zainteresowania czy troski ze strony innych sprawia, że Wichura pozwala się dosiadać, jak w przypadku Ereta czy Heathery. Gdy jednak ktokolwiek zagraża jej jeźdźczyni, smoczyca bez wahania staje po jej stronie i jej broni.
 • Ogień: Oprócz tradycyjnego zionięcia ogniem Wichura potrafi też przetrzymać płomień w pysku, by służył jako pochodnia np. w ciemnej jaskini. Pod wpływem gwałtownych emocji potrafi także wytworzyć szczególny, błękitny rodzaj ognia, znacznie silniejszy niż jej – i tak najgorętszy wśród smoczego rodzaju – zwykły ogień.
 • Strzał kolcami: Tej umiejętności smoczyca używa nie tylko do walki, lecz również gdy współpracuje z Astrid – gdy dziewczyna wspina się po skale, kolce Wichury służą jej jako punkty zaczepienia i podparcia. Gdy Wichura zostanie klepnięta w tył głowy, strzela tylko jednym, celnym kolcem, co odkrył Sączysmark.
 • Siła: Bez przejawów zmęczenia Wichura może unieść na swoim grzbiecie nawet dwie osoby naraz, a w swoich łapach podczas lotu trzymać klatkę z Szybkim Szpicem.
 • Walka: Podczas walki z innym smokiem albo nieprzyjacielem Wichura najczęściej używa zdolności strzału trującymi kolcami. Wykorzystuje również swój ogień, a także szpony.
 • Bioluminescencja: W filmie Jak wytresować smoka 3 jedynie u Wichury została pokazana zdolność bioluminescencji, jednak z założenia posiadają ją wszystkie smoki. Umiejętność ta ujawnia się tylko w ich naturalnym domu, czyli w Ukrytym Świecie.

  Bioluminescencja u Wichury

  Wichura przybiera ciemnoniebieską barwę, a jej ciało rozświetlają różowo-żółte, finezyjne wzory. Łuski na głowie i grzbiecie smoczycy świecą się na różowo, a na jej skrzydłach można dostrzec wyraziste, żółte wzory, odpowiadające tym widocznym w zwykłym świetle. Działaniu bioluminescnecji podlegają także róg i kolce smoczycy, które jarzą się w kolorze ciepłej żółci.

Historia

Jak wytresować smoka

Szpadka i Mieczyk odnajdują martwą strefę Zębacza

W filmie Jak wytresować smoka Smoczyca, reprezentująca gatunek Śmiertnik Zębacz, jest jednym z kilku smoków, które są używane w trakcie smoczego szkolenia. Najprawdopodobniej została wcześniej pochwycona przez wikingów podczas któregoś z ataków na Berk. Na niej rekruci trenują atak, unik i odnajdywanie martwej strefy smoka. Ostatecznie starcie zwycięża Astrid, która ogłusza szarżującą smoczycę.

Później, podczas walki z Czerwoną Śmiercią, Astrid wybiera ją, by na niej latać i przyłączyć się do powietrznej walki. Na końcu filmu lata po wiosce na swoim smoku razem z innymi jeźdźcami.

Prezent Nocnej Furii

W krótkometrażówce okazuje się, że Astrid nazwała swoją smoczycę Wichura. W czasie święta Snoggletoga ucieka ona wraz z innymi smokami do Lęgowiska, gdzie wszystkie przechodzą okres godowy i składają jaja. Wkrótce wraca wraz z Czkawką i pozostałymi smokami na Berk. Okazuje się, że ma trójkę młodych.

Jeźdźcy smoków

Wichura jest wciąż wierzchowcem Astrid. Razem z przyjaciółmi i ich smokami odkrywają tajemnice innych smoków, rozwiązują problemy mieszkańców Berk. Wichura jest inteligentna, ale dość ufna, przez co szybko się zaprzyjaźnia. Ma też bardzo dobre stosunki ze Szczerbatkiem.

W odcinku Folwark zwierzęcy razem ze Szczerbatkiem ochroniła jeźdźców przed lawiną. Wtedy smoki udowodniły, że mają coś w rodzaju instynktu rodzicielskiego. Wichura również wydaje się być troskliwa i opiekuńcza, gdyż pod koniec odcinka okryła owce swoim skrzydłem.

Podczas testowania nowej diety (składającej się z kurczaków), Wichura zaczęła nabierać coraz więcej sił, dzięki czemu mogła coraz szybciej latać i stała się godnym konkurentem Szczerbatka.

Wichura bardzo łatwo się zaprzyjaźnia, w odcinku Słodka Heathera (część 1) Heathera dała jej kurczaka, po czym smoczyca zaczęła ją bardzo lubić. Później dała się osiodłać dziewczynie i poleciała z nią w kierunku Wyspy Łupieżców.

Podczas zamiany w odcinku Bajka o dwóch smokach dosiadł ją Sączysmark, który na początku był sceptycznie nastawiony do zamiany. Jednak Wichura, by udowodnić, że jest lepsza od Koszmara Ponocnika, pokazała swoje niezwykłe zdolności, które bardzo zaimponowały Jorgensonowi. Po całym dniu spędzonym z Sączymarkiem, Wichura ubolewała nad odejściem tymczasowego jeźdźca.

Więź smoczycy z Astrid jest bardzo silna, gdyż podczas działania smoczego korzenia starała się nie wyrządzić krzywdy dziewczynie.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Podręcznik23.JPG
Ta strona jest niekompletna!
Jeśli posiadasz czas, ochotę oraz wystarczająco dużo informacji, by rozwinąć artykuł, pomóż projektowi Wiki i rozbuduj go!

Pożegnanie Wichury i Garffa

W odcinku Smoków się nie zostawia, Wichurze trudno jest rozstać się z Garffiljorgiem, który przez jakiś czas mieszkał u boku Jeźdźców na Końcu Świata i z którym zdążyła się bardzo mocno zaprzyjaźnić. Gdy Śmiercipieśń zaczyna bezpośrednio zagrażać smokom z Końca Świata, Jeźdźcy podjmują decyzję o relokacji Garffa i przenoszą go na z pozoru spokojną i piękną wysepkę. Prędko okazuje się, że mieszkają na niej Ślizgochlasty – atakują one przyjaciół i porywają Garffa. Wichura jest przekonana, że jej smoczy przyjaciel zginął, i popada w głęboki smutek, objawiający się początkowym szaleństwem, a później opadnięciem z sił. Astrid początkowo jest przekonana, że smoczyca została zatruta jadem Ślizgochlasta, jednak wkrótce zdaje sobie sprawę z prawdziwej przyczyny apatii jej wierzchowca. Wichura wkrótce słyszy dochodzące z oddali nawoływania znajdującego się w kłopotach Garffa i natychmiast udaje się w tamtym kierunku. Przychodzi smokowi na ratunek, przepędzając Ślizgochlasty wyjątkowo potężnym rodzajem ognia, którego nigdy wcześniej nie stosowała – wyjątkowe okoliczności pozwoliły przebudzić się wyjątkowym umiejętnościom Wichury. Smoczyca cieszy się na widok Garffa całego i zdrowego. Jeźdźcy znów relokują Śmiercipieśnia, tym razem na spokojniejszą wyspę. Przed powrotem na Koniec Świata Garff i Wichura długo się żegnają.

Jak wytresować smoka 2

Astrid i Wichura podczas wyścigów

Na początku filmu Astrid i Wichura zwyciężają wyścigi smoków. Następnie lecą, by odnaleźć nieobecnego podczas zawodów Czkawkę. Wichura bawi się ze Szczerbatkiem w przeciąganie pnia, a później także w berka.

Kiedy jeźdźcy lecą sprawdzić, skąd wziął się dym za Swędzipachą, Wichura zostaje zestrzelona za pomocą sieci przez łowcę smoków, Ereta. Kiedy tego samego dnia przyjaciele znów powracają do mężczyzny, by dowiedzieć się czegoś więcej o Drago Krwawdoniu, Wichura bawi się z nieświadomym tego Eretem w aportowanie miecza Czkawki. Chcąc przekonać łowcę do zaprzyjaźnienia się ze smokami, Wichura porywa go, a następnie wypuszcza i znów łapie, by wzbudzić w nim strach, a następnie zaufanie do tych zwierząt.

Gdy Eret zostaje zaatakowany przez Drago, Wichura staje w jego obronie i zostaje wcielona do armii Krwawdonia, razem z innymi smokami jeźdźców. Eret ratuje ją, odwdzięczając się, i pomaga uciec Astrid oraz przyjaciołom.

Podczas walki o obronę Smoczego Sanktuarium Eret leci na grzbiecie Wichury, ponieważ już ostatecznie przeszedł na stronę smoczych jeźdźców. Kiedy Oszołomostrach Drago swoim rykiem zmusza do posłuszeństwa wszystkie smoki, ulega mu również Wichura, która wraca do swojej właścicielki dopiero po pokonaniu olbrzyma przez Czkawkę i Szczerbatka.

Relacje

Astrid Hofferson

Znajomość Wichury oraz Astrid na początku oczywiście nie była ciepła, ponieważ dziewczyna wierzyła, że smoki to bezduszne istoty, które należy zabijać. Jednak po zobaczeniu prawdy dzięki Czkawce blondwłosa zmienia swoje nastawienie, a Wichura została jej wiernym wierzchowcem. Ich znajomość rozwija się podczas fabuły serialu. Wichura martwi się o swoją przyjaciółkę, kiedy coś jej grozi – gdy Astrid choruje na Plagę Odyna i próbuje to ukryć, zaniepokojona smoczyca w środku nocy sprowadza Czkawkę, by pomógł dziewczynie. Astrid również jest do niej przywiązana, nie wyobraża sobie życia bez niej, co nietrudno dostrzec po tym, jak smoczyca teoretycznie zostaje zatruta jadem Ślizgochlasta. Dziewczyna nie kryje łez, a nawet ryzykuje własne życie, by zdobyć składnik do antidotum. W drugiej części filmu już widać, jak obie są ze sobą zżyte. Dziewczyna ufa Śmiertnikowi, oraz jest z nim doskonale zgrana, co jest często widoczne podczas smoczych wyścigów. Kiedy w obozowisku Łowców smoczyca zostaje uśpiona, Astrid jest zrozpaczona i traci chęć na potyczki słowne z Drago.

Szczerbatek

Szczerbatek i Wichura są dla siebie najlepszymi przyjaciółmi wśród smoków. Widać to doskonale w Jak wytresować smoka 2. Na początku filmu w momencie gdy Astrid wraz ze swoim smokiem przybywają do miejsca, które dopiero odkrył Czkawka, Szczerbatek bardzo cieszy się na widok Wichury i od razu rusza z nią do zabawy, m.in. w przeciąganie kłody i w berka.

Garffiljorg

Wichura, tak samo jak Astrid, jest bardzo przywiązana do Garffiljorga. Ich przyjaźń nawiązuje się, kiedy ten jako dorosły już smok trafia na Koniec Świata, by spokojnie wylizać się z zadanych przez Łowców ran. Śmiertnik i Śmiercipieśń dobrze się ze sobą czują, lubią się razem bawić. Rozumieją się do tego stopnia, że na Wichurę – w przeciwieństwie do pozostałych smoków jeźdźców – nie działa już wabiący śpiew Garffa. Kiedy podczas przenosin Garffiljorga jeźdźcy trafiają na wyspę Ślizgochlastów, a te rzucają się na Garffa i broniącą go Wichurę, Śmiercipieśń zamyka smoczycę w kokonie bursztynu, chcąc ją uchronić przed śmiercionośnym ukąszeniem. Wichura po uwolnieniu szaleje z niepokoju o przyjaciela, a później, obawiając się, że nie przeżył, popada w apatię, co zostaje mylnie wzięte za otrucie jadem. Gdy jednak dociera do niej jego głos, natychmiast rusza mu na pomoc i pierwszy raz używa bardzo mocnego, błękitnego ognia, by przepędzić Ślizgochlasty. Jeźdźcy w końcu znajdują dla Garffa bezpieczną wyspę, a Wichura przychodzi się pożegnać. Przytula się do przyjaciela, a smok w czułym geście obejmuje ją łapkami.

Eret

Wichura polubiła Ereta zupełnie wbrew jego woli, gdy chcąc wyrzucić Piekielnik za burtę, przypadkiem zaczął bawić się z nią w aportowanie. Przy porwaniu mężczyzny cieszy ją fakt, że może się nim pobawić, rzucając, a potem łapiąc, a po wylądowaniu przygważdża go szponami do podłoża i otula skrzydłami, jakby rezerwowała go wyłącznie dla siebie. Mimo że dzięki doskonałym zmysłom udaje jej się zawczasu wyczuć Łowców i uciec, wraca na ich statek w chwili, gdy Drago nakazuje zabić Ereta. Smoczyca ratuje mu życie, otaczając go sobą i odbijając wymierzone w mężczyznę ostrza, przez co niestety zostaje schwytana i uśpiona. Dzięki jej zachowaniu Eret zmienia zdanie i pomaga jeźdźcom uwolnić smoki. Znajduje pułapkę, w której jest uwięziona Wichura, i dziękuje jej za uratowanie życia. Gdy wyciąga do niej dłoń, smoczyca ufnie jej dotyka.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Wichura jest jednym ze smoków na których można latać w minigrze Flight Club. Można ją kupić za gemy (250 gemów) lub dostać za darmo, wykupując złote członkostwo. Można też zakupić skórkę Wichury za gemy.

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Kultowa para, ustępująca tylko Czkawce i Szczerbatkowi, Astrid i Wichura pokazują jak wiele można osiągnąć poprzez lata rygorystycznego treningu, zacieśniania więzi i wspólnej walki. Astrid może być jednym z najlepszych trenerów na Berk, za to Wichura jest bez wątpienia jednym z naszych najinteligentnych smoków; razem tworzą potężny zespół, który nie powstrzyma się przed niczym, by osiągnąć cel. Niezależnie od tego, czy są to wyścigi smoków, zawody w robieniu sztuczek, czy walki powietrzne z najgorszymi, jakich ma do zaoferowania Archipelag – nie należy lekceważyć Astrid i Wichury. Jako Zębacz, Wichura dysponuje jednym z najgorętszych rodzajów ognia wśród smoków, woli jednak polegać na nieśmiercionośnym, precyzyjnym strzelaniu swoimi kolcami w celu uwięzienia lub zastraszenia wrogów.
Pod zasłoną morderczych treningów zarówno Wichura, jak i Astrid mają łagodną stronę (której dobrze strzegą). Wichura i Szczerbatek zawsze utrzymywali przyjazne, ale konkurencyjne relacje – przy zachowaniu odpowiedniej diety smoczyca może nawet dorównać Nocnej Furii w wyścigach! Z biegiem lat zbliżyli się do siebie, często w zabawie walcząc o protezę Czkawki podczas gry w "aportuj kończynę".

—opis z gry (nieoficjalne tłumaczenie)

Ciekawostki

 • W drugiej części filmu Wichura ma jaśniejszą barwę i więcej kolorów na ciele.
 • Ryk, którym Astrid porozumiewa się z Wichurą, przypomina wycie wilka.
 • Smoczyca potrafi spać na stojąco.
 • Wichura polega bardziej na kolcach niż na ogniu, choć jest on jednym z najsilniejszych wśród smoczej rasy.
 • Kurczak jest jej ulubionym pożywieniem i dodaje jej energii. Gdy zje to mięso, niemal dorównuje szybkością Nocnej Furii.
 • Według gry DreamWorks Dragons: Titan Uprising ma młodszego brata o imieniu Pincher.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement