FANDOM


Poprzedni odcinek
Pod osłoną nocy
Wiking, co się zowie Następny odcinek
Komu Gustaw, komu
Artykuł

Wiking, co się zowie (ang. Big Man on Berk) - piąty odcinek pierwszej serii serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 26 czerwca 2016 roku na platformie internetowej Netflix, zaś w Polsce 19 lutego 2016 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Śledzik myśląc, że ma alergię na swojego smoka, zostaje zahipnotyzowany. Budzi się przemieniony w niezwyciężonego wojownika, znanego jako Thor Łamikość.

Fabuła

W okolicach wyspy Berk grasuje dziki, niebezpieczny Wrzeniec. Jeźdźcy smoków dostają zadanie schwytania go w sieć. Podczas lotu nad oceanem Śledzik niespodziewanie dostaje alergii. Jego kichnięcie zwraca uwagę smoka, do którego przyjaciele usiłowali się zakraść. Zamiast smoka, w sieć zostaje złapany Sączysmark. Po misji zakończonej niepowodzeniem jeźdźcy wracają do wioski. Zastanawiają się, co jest przyczyną złego samopoczucia Śledzika, który jest w coraz gorszym stanie - jego ciało zaczyna swędzieć. Czkawka wkrótce zauważa, że Śledzik czuje się gorzej zawsze w towarzystwie Sztukamięs. Nieśmiało sugeruje, że chłopak jest uczulony na własną smoczycę, czym wprawiają chłopaka w rozpacz. Jednak mimo tego, iż ta świadomość jest dla Śledzika bolesna, sam jest o tym głęboko przekonany.

Przyjaciele udają się więc do Gothi, aby pomogła uleczyć Śledzika. Szamanka hipnotyzuje go za pomocą swojej laski, a następnie jeźdźcy zaczynają powtarzać, że Śledzik nie jest uczulony na swoją smoczycę. Wierzą, że dzięki temu wmówią to Śledzikowi i alergia minie. Jednak Sączysmark postanawia zrobić żart i zaczyna wmawiać Śledzikowi, że jest potężnym Thorem Łamikościem. Po przebudzeniu się, Śledzik natychmiast zmienia swoje nastawienie do wszystkich ludzi, staje się zarozumiały, odważny i bohaterski. Łamie nawet laskę Gothi, czym wprawia kobietę we wściekłość. Do Sztukamięs zwraca się z pogardą, co powoduje, że smoczyca staje się smutna i opuszczona.

Przerażeni jeźdźcy nie wiedzą, w jaki sposób przywrócić chłopaka do normalności, jednak Gothi przekazuje im, że jedynym wyjściem jest sytuacja, w której Śledzik poczuje prawdziwy strach. Sączysmark jako jedyny nie przejmuje się przemianą Śledzika i przypisuje sobie jego zasługi, mówiąc, że to dzięki niemu stał się taki potężny. Razem wybierają odpowiednią dla Śledzika broń, chłopak jednak akceptuje jedynie topór należący do Stoicka Ważkiego.

Później w Twierdzy Śledzik demonstruje wszystkim swoją siłę i umiejętności, opowiadając wymyślone historie na temat swoich bohaterskich dokonań. Po chwili wchodzi wściekły Stoick, który żąda zwrotu topora. Czkawka uspokaja ojca, wyjaśniając całą sytuację i obiecując odzyskać topór. Sztukamięs cały czas jest smutna, że jej jeździec ją opuścił.

Tymczasem w wiosce Śledzik wciąż demonstruje swoje umiejętności, ratując dom przed spaleniem, małe dziecko przed kolizją z wózkiem pełnym jabłek oraz małego jaka przed upadkiem do morza. W tym momencie do wioski wpada wiking z informacją, że w pobliżu znów pojawił się Wrzeniec. Sączysmark natychmiast postanawia wziąć Śledzika na misję poskromienia smoka. Lecą nad ocean i już wkrótce spotykają na swojej drodze morskiego giganta.

Odważny "Thor" zeskakuje Wrzeńcowi na szyję i walczy z nim, a na ratunek wkrótce przybywa Czkawka ze Szczerbatkiem, a potem także Sztukamięs. Odwraca uwagę Wrzeńca od Śledzika. Morski smok zaczyna ją gonić, a wówczas Śledzik odczuwa obawę o jej los i powraca do normalności. Dosiada swojej smoczycy i z pomocą pozostałych jeźdźców pokonują smoka, który zostaje schwytany w sieć. Wszyscy wracają do wioski. Pod koniec odcinka okazuje się, że Śledzik miał chwilowe uczulenie na siodło Sztukamięs, które czyścił Pyskacz i wypróbował na nim nową metodę konserwacji skóry - własną woskowiną uszną.

Najważniejsze wydarzenia

  • Śledzik zostaje zahipnotyzowany, wskutek hipnozy staje się potężnym, odważnym wojownikiem.
  • Jeźdźcy płoszą dzikiego Wrzeńca z okolic wyspy Berk.

Postacie

Ludzie

Smoki

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.