Jak Wytresować Smoka Wiki
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Jak się zakłada Smoczą Akademię
Wiking do wynajęcia Następny odcinek
Folwark zwierzęcy
Artykuł

Wiking do wynajęcia (ang. Viking for Hire) — drugi odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 7 sierpnia 2012 roku, a w Polsce 21 marca 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Pokój ze smokami ma wiele plusów, jednak nie wszyscy czerpią z tego korzyści. Między innymi Pyskacz, najlepszy kowal, traci swoją pracę. Pleśniak, widząc sytuację, wypomina ją Czkawce, którego zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia. Chłopak postanawia pomóc Gburowi.

Fabuła

Jeźdźcy urządzają sobie w Akademii test wiedzy o smokach, w którym sędziuje Czkawka. Drużyna Śledzika i Astrid wyprzedza znacznie Sączysmarka i bliźniaki, którzy dostają pytanie o ilość strzałów Zębiroga. Mieczyk i Szpadka postanawiają sprawdzić to doświadczalnie, przez co obrywa przeciwna drużyna. Astrid, zirytowana, nakazuje Wichurze się zrewanżować i strzelić kolcami, a Sączysmark próbuje w zamian zaatakować ją Hakokłem, ale ten zapala się i zrzuca jeźdźca. Czkawka kończy zajęcia.

Pyskacz tymczasem próbuje zareklamować przed warsztatem swoją broń, niegdyś używaną przez wikingów do walki ze smokami, której przez obecny pokój z gadami nikt nie potrzebuje. Miecz rekomenduje jako dobry nóż do masła, ale przecina nim kromkę razem z talerzykiem. Maczugę stara się przedstawić jako łapkę na muchy, ale przy okazji niszczy nią stół, a katapulta nie sprawdza się jako odstraszacz natrętnych gości dla pani domu, bo przypadkiem strzela i niszczy cudzą chatę. Pleśniak sugeruje obserwującemu to Czkawce, że to przez niego i jego pomysły kowal stracił pracę. Chłopak, widząc przygnębienie Pyskacza i przypominając sobie, ile mu zawdzięcza, postanawia mu pomóc.

Jego pierwszym pomysłem jest uczynienie z kowala prawej ręki Stoicka. Wódz początkowo podchodzi do tego z entuzjazmem, bo jest zmęczony nadmiarem pracy, i chętnie przydziela Gburowi część swoich powinności. Szybko jednak okazuje się, że nowo mianowany "pełniący obowiązki wodza" nie potrafi podchodzić do spraw subtelnie i dyplomatycznie - robi to raczej w sposób nieprzemyślany i niejednokrotnie z użyciem siły. Nazywa małą dziewczynkę męskim imieniem wbrew woli jej rodziców, bo takie bardziej mu do niej pasuje, doprowadza do zaognienia sporu między Grubym a Wiadrem, a dziurawą łódź łata metalem zamiast drewnem, przez co statek tonie. Zirytowany Stoick zwalnia Pyskacza i nakazuje synowi znaleźć mu inną pracę.

Czkawka postanawia zaprosić Gbura do Akademii, by nauczył jeźdźców czegoś więcej o smokach - wychodzi bowiem z założenia, że przez lata walki z nimi kowal poznał wiele ciekawych informacji na ich temat. Przyjaciele nie wydają się zachwyceni. Pyskacz wchodzi na arenę z hukiem i wózkiem pełnym broni, przez co smoki płoszą się i uciekają. Po powrocie jeźdźcy skarżą się, że niewygodnie im się lata, a Astrid sugeruje, że to wina braku siodeł. Czkawka proponuje więc kowalowi zajęcie się ich produkcją. Pyskacz zgadza się bardzo chętnie, ale nie chce słuchać żadnych sugestii chłopaka i pracuje według własnego pomysłu. Podczas prezentacji okazuje się, że każdy z wyrobów wyposażył w jakąś broń, taką jak miotacze ognia czy katapulty, albo w innego rodzaju dodatki, które okazują się być niepotrzebne bądź kłopotliwe.

Czkawka skarży się ojcu, że nie wie, co ma zrobić z kowalem - nie chce go urazić, ale z drugiej strony każde z zajęć, które mu znajduje, zupełnie do niego nie pasuje, a wyrabiane przez niego siodła są niepraktyczne i udziwnione. Stoick radzi mu się szczerze rozmówić z Pyskaczem. Chłopak oznajmia Gburowi, że jeźdźcy nie wezmą jego wyrobów i zaznacza, że jest mu przykro z powodu tej całej sytuacji. Kowal z poczuciem tego, iż nie jest już nikomu potrzebny, usuwa się w cień swojej pracowni, a Czkawka ma jeszcze większe wyrzuty sumienia.

Nagle po Berk zaczyna szaleć wściekły Hakokieł. Nikt nie wie, co mu dolega. Czkawka, myśląc, że smok jest po prostu głodny, daje mu rybę, jednak ten wypluwa przysmak i staje się jeszcze bardziej agresywny niż wcześniej. Wydaje ryk rozpaczy. Stoick wzywa więc Pyskacza, by ten zabił zwierzę. Mimo protestów Czkawki Gbur atakuje gada, lecz ten nagle ryczy głośno, jednocześnie pokazując szeroko otwartą paszczę. Kowal widzi wtedy, że powodem złego zachowania i rozdrażnienia Hakokła jest zgniły, bolący ząb. Mężczyzna szybko wyrywa go, co przynosi zwierzęciu ulgę. Od tej pory Pyskacz zostaje smoczym dentystą i ma pełną kolejkę smoków, które go potrzebują.

Najważniejsze wydarzenia

  • Pyskacz traci pracę ze względu na pokój ze smokami.
  • Pyskacz zostaje smoczym dentystą na Berk.

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • W tym odcinku okazuje się, że ogień Śmiertnika Zębacza jest najsilniejszym ze wszystkich smoczych płomieni.
  • W tym odcinku plemię wikingów zamieszkujące Berk zostaje pierwszy raz nazwane Wandalami.
  • Na końcu odcinka Śledzik i Sztukamięs czekają w kolejce do Pyskacza.

Błędy

  • Na początku odcinka Astrid nazywa Wichurę "Śmiertelnikiem Zębaczem".

Zobacz też