FANDOM


Wikingowie

Wikingowie

Wikingowie (ang. Vikings) — główni bohaterowie w powieściach Cressidy Cowell i w filmach z serii Jak wytresować smoka. Posiadają dużą wiedzę na tematy dotyczące żeglugi i walki. Cechą wyróżniającą wikingów z Jak wytresować smoka od tych realnych jest to, że wykorzystują smoki jako wiernych przyjaciół i druhów.

Wygląd

Zarówno w powieściach, jak i w filmie przedstawiono bardzo podobny wizerunek plemienia wikingów. Zdecydowaną ich większość stanowią wojownicy. Słyną z potężnej masy mięśniowej i jednocześnie ogromnej siły. Ich głowy są bardzo małe w stosunku do reszty ciała.

Zazwyczaj ubierają się oni w futra zwierząt, futrzane buty, wełniane spodnie i rogate hełmy, które po pierwsze chronią przed surowym klimatem, a po drugie stanowią doskonałą ochronę przed atakiem wroga. Niezbędnym, a jednocześnie rozpoznawczym elementem ich stroju są rogate hełmy o wygiętych do góry hakach.

Charakter

Większość wikingów cechuje siła fizyczna, która pozwala im rozwiązywać wszelkie konflikty. Zwykle są mało wrażliwi i empatyczni, bezwzględnie zabijają swoich wrogów. Ich temperament ucieka się do nieszczerości i upartości, przez co rzadko komunikują się z ludźmi spoza ich plemion. Tylko nieliczni posiadają zdolność logicznego myślenia oraz empatię wobec słabszych stworzeń. Jednym z takich ludzi jest Czkawka, który doprowadził do zawarcia pokoju między dwoma nienawidzącymi się od pokoleń rasami - smoków i ludzi.

Siedziba

Wyspa Berk. Jakieś dziesięć dni drogi na północ od Beznadziei i rzut beretem od Zamarzniesz na Śmierć. [...] Przez dziewięć miesięcy w roku pada tu śnieg, przez resztę grad.

Czkawka, Jak wytresować smoka

Wikingowie podzieleni są na klany, z których każdy ma swojego wodza oraz mieszka w określonym miejscu, najczęściej wyspiarskim. Powieściowi i filmowi wikingowie mieszkają w północnej części Ziemi, w okolicach stref podbiegunowych, gdzie przez większość roku panują surowe warunki klimatyczne. Historyczni wikingowie zamieszkiwali tereny wokół morza Bałtyckiego - dzisiejszej Danii, Norwegii i Szwecji.

Budują swoje niewielkie wioski na terenach blisko morza i rzek, by choć w niewielkim stopniu można było uprawiać ziemię. Ich domy są jednorodzinne, wysokie, zbudowane z drewna i mają spadziste dachy, pozwalające śniegowi od razu spadać na ziemię, a nie zalegać na dachu. Duże ilości śniegu spadające w tej strefie klimatycznej mogłyby spowodować zawalenie budowli. Domy filmowych wikingów często są ozdobione wyrzeźbionymi głowami smoków i wyrytymi wzorami.

Klany

Całe plemię wikingów podzielone są na klany, z których każdy zamieszkuje inny rejon geograficzny. Klany te bardzo różnią się między sobą, głównie zwyczajami, tradycjami, głównymi zajęciami i trybem życia. 

Znane z serii filmów Jak wytresować smoka oraz z serialu klany to:

 • Wandale - główni bohaterowie, zamieszkujący wyspę Berk. Wodzem klanu jest Czkawka, który przejął ten tytuł po ojcu, Stoicku Ważkim; znajdowali się w stanie wojny z Łupieżcami i Berserkami;
 • Łupieżcy - serialowi antagoniści, znajdowali się w stanie wojny z Wandalami oraz Berserkami; na ich czele stał Albrecht Perfidny. Jak wskazuje nazwa klanu, zajmują się napadami na inne klany i okradaniem ich; zamieszkują Wyspę Łupieżców;
 • Berserkowie - serialowi antagoniści, znajdowali się w stanie wojny z Wandalami oraz Łupieżcami; na ich czele stał Dagur Szalony.

Znane z cyklu powieściowego Cressidy Cowell klany to m.in.:

Miejsce zamieszkania

Wikingowie zamieszkują półkulę północną, klimat bliski podbiegunowemu. Zmagają się z trudnymi warunkami klimatycznymi, czyli zimą trwającą przez dziewięć miesięcy w roku.

Wszystkie klany znane z powieści Cressidy Cowell skupione są na wyspach Archipelagu Barbarzyńskiego, zaś z filmów i serialu - po prostu Archipelagu.

Wierzenia

Wikingowie byli politeistami - inaczej wyznawali wielobóstwo. W ich religii każdy z bogów jest odpowiedzialny za konkretną sferę życia, jednak najważniejszymi spośród wszystkich bogów są Odyn, ojciec bogów, oraz Thor, syn Odyna, odpowiadający między innymi za gwałtowne zjawiska pogodowe. Thor pojawia się jako potężnie zbudowany bóg, mogący zmieniać postać, w filmie Legenda o smoku Gnatochrupie.

Wikingowie wierzą, że po śmierci zasłużeni wojownicy trafiają do Walhalli

Głównymi bogami są:

Zwyczaje

Wikingowie mają wiele charakterystycznych zwyczajów o znaczeniu symbolicznym. Oto poznane z nich:

 • Narodziny dziecka - w powieściach, każde dziecko po urodzeniu zostaje postawione przed Wyrocznią, która ocenia sprawność dziecka oraz nadaje mu imię. Niemowlę uznane za słabe lub niezdolne do walki w przyszłości, powinno zostać zabite lub wygnane. W serialu została pokazana tylko jedna ceremonia oficjalnego przyjęcia dziecka do klanu. Była nią ceremonia prowadzona przez Pyskacza w odcinku "Wiking do wynajęcia". Dzieckiem była siostra Gustava, Hildegarda.
 • Pogrzeb - ceremonia pogrzebowa pojawia się w filmie oraz w powieści i jest odzwierciedleniem historycznej tradycji wikingów. Zmarłego wojownika kładzie się na drewnianym statku i okrywa całunem, kładąc na nim także hełm poległego. Na typowym pogrzebie do statku zmarłego wkładano jego broń, zioła oraz zwierzęta, takie jak krowy. Następnie puszcza się łódź wolno na ocean, by podpalić go wystrzałem płonących strzał z łuku. Łódź z ciałem była puszczana na ocean, ponieważ wikingowie wierzyli, że tylko drogą morską, dostaną się do Valhalli.
 • Przekazanie tytułu wodza - uroczystość ta przedstawiona została w filmie. Przyszły wódz klęka przed szamanką klanu, która naznacza go popiołem, rysując symboliczny znak na jego czole. Tytuł wodza klanu przekazywany jest dziedzicznie, przez ojca swojemu synowi. Gdy wódz nie ma syna, prawdopodobnie jego następcą zostaje najbardziej poważany wojownik w klanie.
 • Smocze Szkolenie - cykl lekcji, które przechodzą młodzi filmowi wikingowie. Mają oni za zadanie nauczyć się walczyć ze smokami, by w przyszłości móc jak najlepiej bronić wioski przed atakami tych zwierząt. Prócz tej funkcji Szkolenie ma także wyłowić jednego najlepiej zapowiadającego się wojownika, który może zabić swojego pierwszego smoka na oczach całego klanu.
 • Pirackie Szkolenie - cykl lekcji, które przechodzą młodzi powieściowi wikingowie. Uczą się tresury smoków, a także walki na miecze, atakowania statków wroga i wielu innych czynności, w których specjalizują się wikingowie. 
 • Święto Thora - jednym z obchodzonych przez powieściowych wikingów świętem jest uroczystość ku czci boga Thora. Podczas niej organizowane są rozmaite konkursy, a także Końcowy Egzamin Inicjacyjny, w którym młodzi rekruci prezentują umiejętności wytresowanych przez siebie smoków.
 • Festiwal Roztopów - organizowane przez serialowych wikingów zawody, w których udział biorą młodzi wojownicy. Rywalizują między sobą w rozmaitych konkurencjach, a najlepszy z nich otrzymuje medal.
 • Tydzień Borka - obchodzone co roku przez serialowych wikingów święto ku czci Borka Wielkiego, który jako pierwszy w historii spisał i dokładnie opisał wszystkie znane gatunki smoków. Od czasu zawarcia pokoju z tymi stworzeniami one także biorą udział w uroczystościach, prezentując się w stadach oraz pokazach lotniczych.
 • Malowanie portretów - w serialu pokazana została tradycja malowania portretów wodzów oraz ich synów. Kolekcja namalowanych na tarczach wizerunków wisi wewnątrz Twierdzy.

Artybuty

 • Hełmy - historyczni wikingowie nie nosili hełmów takich, jak w powieściach czy w filmach. Jednak niemal wszyscy ich bohaterowie noszą na głowach metalowy hełm z przynajmniej jedną parą rogów.
 • Bronie - najczęściej pojawiającymi się wśród wikingów broniami są topory, miecze czy włócznie, a także niezbędne do obrony tarcze. Do walki dystansowej historyczni wikingowie używali łuków.
 • Statki - statki wikingów są zwane "drakkar", co dosłownie oznacza "smok". Nazwa wzięła się od smoczej głowy, wieńczącej dziób statku , która odpędzała na morzu duchy i potwory.
 • Łyżwy - kiedy lód skuł jeziora wikingowie śmigali na łyżwach jak zawodowcy. Zbudowane były z kawałka końskiej kości piszczelowej wypolerowanej od spodu i prostego wiązania. Jak u wikingów prosto, ale skutecznie.

Ciekawostki

 • Większość wikingów to mężczyźni, jednak są i kobiety. Zaś w klanie Łupieżców nie ma żadnych kobiet. Prawdopodobnie jest ich więcej, niż widać w filmach czy serialu, jednak nie odgrywają one znaczących ról.
 • Kobiety wikingów miały więcej praw niż w innych kulturach. Miały prawa do dziedziczenia majątku po mężu, po zmarłych bez potomnych dzieciach a nawet miały prawo do rozwodu.
 • Siostra Bolesława Chrobrego Świętosława była królową wikingów. Więcej informacji tutaj. Co prawda fakt jej istnienia jest poddawany w wątpliwość, jednak prawdopodobnie była ona historyczną postacią.
 • Historycznie, hełmy wikingów nie miał żadnych rogów, za to posiadały coś na kształt okularów i wokół krawędzi hełmu była kolczuga chroniąc szyję. Na co dzień noszono wełniane lub skórzane czapki. Mit dotyczący nakrycia głowy pochodzi od opery Wagnera pod tytułem "Pierścień Nibelunga".
 • Mimo iż wikingowie pochodzą z epoki średniowiecza w serii wiedzą, co to piły tarczowe.
 • Pewne przysłowie wikingów brzmi: "Kiedy ci pieką na ruszcie przyjaciół, czujesz ogień na własnej skórze".
 • Sobota jest dla wikingów dniem "kąpania się".
 • Historyczni wikingowie prawdopodobnie odkryli Amerykę Północną już 500 lat przed Kolumbem - według powieści Cressidy Cowell, dokonał tego klan Histeryków.
 • Dzieciństwo wikinga kończy się w wieku 12 lat.
 • Przed bitwą obrzucali przeciwnika kamieniami i obelgami. Robili wszystko aby przeciwnik tracił morale i robił więcej błędów. Można powiedzieć że byli prekursorami wojny psychologicznej.
 • Wikingowie założyli kilka dynastii np: Rurykowiczów która panowała Rusią, ostatnim władcą był Ivan IV Groźny.
 • Wikingowie stosowali wykałaczki, posiadali znacznie mniej dziurawych zębów niż ludzie żyjący w tym samym czasie.
 • Wikingowie byli ściągani przez różnych władców Europy i służyli jako najemnicy od najczarniejszej roboty.
 • Cesarze Wschodniorzymscy (bizantyjscy) tworzyli z Wikingów swoją gwardię - tzw. Gwardię Wareską, najbardziej elitarną jednostkę w Cesarstwie.
 • Według teorii najazdu Mieszko I miał na imię Dago i był wikingiem. Teorię tę wymyślili Niemcy w XX wieku.
 • Obecny stereotyp wikinga zawdzięczamy mnichom Irlandzkim, których klasztory były najeżdżane przez wikingów.
 • Jedną z typowych potraw wikingów była ryba która przez kilka tygodni była zakopana. Odpowiednikiem jej jest Surströmming.