FANDOM


Artykuł

Windgnasher (brak polskiego tłumaczenia) — gatunek smoka, pojawiający się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2, a później także w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk. Przedstawiciel klasy tropicieli.

Wygląd

Jest to średniej wielkości smok o masywnym tułowiu, podobnie jak u Snifflehuncha układającym się w duży garb. Posiada cztery krótkie łapy zakończone szerokimi szponami, z których tylna para jest nieco większa od przedniej. Smok porusza się na wszystkich, choć być może jest w stanie przerzucić się jedynie na tylne. Para dużych skrzydeł umożliwia mu dość szybkie latanie. Wzdłuż grzbietu ciągną się długie, nieostro zakończone szpikulce, a cały tułów usiany jest niewielkimi kostnymi wypustkami w kształcie guzków.

Szyja gada jest średnio masywna i niezbyt długa, osadzona bardzo nisko na garbatym tułowiu, przez co smok, opierając się na wszystkich czterech łapach, nosi łeb bardzo nisko. Pysk jest wydłużony i pokryty okrągłymi, twardymi wypustkami. Między nozdrzami i na brodzie znajdują się zgrubienia, również pokryte twardymi guzkami. Z tyłu głowę wieńczy kostny płat, przypominający wachlarz.

Ogon smoka nie jest długi, a jego zakończenie kształtem i wyglądem przypomina trochę ogon Gronkla - jest zaokrąglony i pokryty wypustkami, służąc jako maczuga.

Siedlisko i dieta

Nieznane jest naturalne siedlisko Windgnasherów. Poznani przedstawiciele tego gatunku zamieszkiwali Smocze Sanktuarium, a później wraz ze stadem przenieśli się na Berk. Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk osobniki tego gatunku można spotkać na Bellowing Heights.

Windgnasher, jak większość innych gatunków, jest mięsożerny i żywi się rybami oraz innym mięsem zwierzęcym.

Zachowanie i tresura

Smok wydaje się łagodnie i przyjacielsko usposobiony. Z chęcią poznaje każdego smoka, nie zważając na stopień niebezpieczeństwa, a nawet gatunek. Nawet atakowany przez inne smoki odwraca się i wycofuje, zamiast podjąć walkę, choć w razie ataku broni swoich bliskich i gniazda.

Nieznana jest metoda tresury Windgnashera, choć prawdopodobnie jak w przypadku innych gatunków należy zdobyć jego zaufanie poprzez zaoferowanie pożywienia bądź pomoc. Zapewne jest łatwy do oswojenia, zaś wytresowany staje się przyjacielski i ufny.

Moce i umiejętności

Ogień

Windgnasher posiada, jak większość gatunków, zwykły ogień o pomarańczowej barwie. Może nim strzelać, formując go w strumienie, bądź przetrzymać ogień w paszczy, by służył za pochodnię w ciemniejszych miejscach.

Natomiast według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk Windgnasher posiada lodowy oddech.

Węch

Windgnasher posiada niezwykły zmysł powonienia i potrafi wywęszyć każdego, nawet osobę znajdującą się kilka mil dalej. Używa też węchu do poznawania innych osobników swojego gatunku.

Etapy rozwoju

  • Jajo
  • Pisklę
  • Dorosły osobnik
  • Tytan

Jajo

Jajo Windgnashera jest okrągłe. Skorupa jest żółta i gładka, bez żadnych łusek czy wzorów. Jego charakterystyczną cechą są czerwone kolce wyrastające na niemal całej powierzchni jaja, gdzie od dołu w górę są coraz to większe. Kolce te przypominają wypustki grzbietowe dorosłego osobnika.

Pisklę

Młody Windgnasher pojawia się jedynie w grach. Od dorosłego osobnika nie różni się niemal niczym poza rozmiarem, a wszystkie proporcje są wiernie odwzorowane.

Tytan

Tytaniczny Windgnasher zmienia przede wszystkim barwę. Łuski przybierają truskawkową barwę z zielonkawym odcieniem na skrzydłach, końcu kryzy na głowie, grzciebie oraz wszelakich kolcach na grzbiecie. Poza tym sam smok oraz wszelkie struktury ulegają powiększeniu.

Słabości

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 2

Windgnashery pojawiają się po raz pierwszy w Smoczym Sanktuarium. Jeden z przedstawicieli gatunku, Gustnudger, usiłuje bliżej poznać Szczerbatka, obwąchując go, ku wyraźnej irytacji Nocnej Furii. Z innego smoka za pomocą laski Valka zwiesza się podczas wspólnego lotu z synem, kiedy demonstruje mu swoją przyjaźń ze skrzydlatymi stworzeniami. Windgnashery pojawiają się także podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium, gdzie ulegają rozkazom Oszołomostracha Drago i lecą z nim na wyspę Berk. Gdy olbrzym zostaje pokonany, a przywództwo przejmuje Szczerbatek, przedstawiciele tego gatunku razem z całym stadem sprowadzają się na Berk.

Jak wytresować smoka 3

Windgnashery licznie pojawiają się w ostatniej części trylogii, zarówno na Berk, jak i później, podczas relokacji berkian, niosąc ich dobytek razem z innymi smokami. Wiele osobników tego gatunku zamieszkuje także Ukryty Świat, gdzie kłaniają się one wraz ze stadem przed królem smoków - Szczerbatkiem. Po zwycięstwie nad Grimmelem smoki wracają do swojego miejsca pochodzenia.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHushbogleRidgesnipper
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.