FANDOM


Poprzedni odcinek
Szpony i topory (część 2)
Wróg mojego wroga Następny odcinek
Pozory mylą
Artykuł
Wróg mojego wroga (ang. Enemy of My Enemy) - pierwszy odcinek trzeciej serii serialu Jeźdźców smoków: Na końcu świata.

Opis

Czkawka wybiera się na poszukiwania Viggo. Ciężko jest mu się pogodzić z wcześniejszą porażką. Na patrolu natyka się na statek łowców smoków. Szczerbatek zostaje postrzelony i Czkawka jest zmuszony wylądować awaryjnie na pobliskiej wyspie. Ukrywa smoka w jaskini i stara się odciągnąć uwagę łowców od niego. Pomaga mu ktoś, kogo nigdy by się o to nie spodziewał - Dagur.

Fabuła

Czkawka rano próbuje cichcem wymknąć się na samotny zwiad. Zostaje jednak przyłapany przez Astrid, która tłumaczy mu, jakie to ryzyko. Chłopak zwierza jej się, że nie może się pogodzić z przegraną z Viggo i za wszelką cenę musi go odnaleźć. Astrid zgadza się pod warunkiem, że polecą razem. Gdy tylko odchodzi, Czkawka i Szczerbatek natychmiast ruszają w drogę.

Chłopak wypomina smokowi, że oporny gad nie chciał założyć pancerza, ale zaraz rozchmurza się, gdyż brak zbroi pozwala Szczerbatkowi wykonywać w powietrzu szalone akrobacje. W pewnej chwili Czkawka zauważa statek. Gdy podlatują na bliższy rekonesans, odnajdują na pokładzie leżących nieruchomo Łowców. Jeździec spekuluje, że to zapewne efekt napadu smoków - gdy nagle mężczyźni podnoszą się i celują z kusz do Szczerbatka. Czkawka natychmiast wskakuje na siodło i podrywa smoka. Prawie udaje im się uciec, gdy nagle jedna ze strzał trafia Nocną Furię w ogon, a oszołomiony smoczym korzeniem Szczerbatek spada na pobliską wyspę.

Czkawka podnosi się po upadku i wyrywa strzałę z ogona przyjaciela. Zauważa przy tym, że łowieckie statki zmierzają w kierunku lądu, najprawdopodobniej w celu odszukania strąconej z nieba zdobyczy. Z trudem prowadzi więc słaniającego się smoka dalej od brzegu, w poszukiwaniu kryjówki. Wkrótce znajduje jaskinię, w której ukrywa smoka, a sam zasłania wejście i rusza odwrócić uwagę nadchodzących Łowców. Kilka razy wrogowie są blisko skrzywdzenia go, ale ktoś zawsze na chwilę przed tym ich unieszkodliwia, a także zaciera za Czkawką ślady. Nieświadomy tego jeździec widząc, jak źle wygląda sytuacja, wraca do Szczerbatka i usiłuje zmotywować go, by wstał, jednak smok jest zbyt słaby. Dźwięki z zewnątrz sugerują, że Łowcy usłyszeli ryczącą Furię, więc Czkawka przygotowuje się do obrony. W chwilę później do jego uszu dobiegają odgłosy bijatyki i zduszone jęki, a czyjeś ręce odsłaniają wejście do jaskini. W świetle słonecznych promieni jeździec dostrzega, kim jest postać. To Dagur.

Czkawka w pierwszym odruchu rzuca się na rudego, ale ten skutecznie obezwładnia go i wyrzuca na zewnątrz, gdzie Haddock orientuje się, że Dagur pokonał wszystkich Łowców. Berserk obiecuje wszystko wyjaśnić, ale przedtem chce ukryć Szczerbatka w lepszym miejscu. Czkawka niechętnie się zgadza. Razem z nieoczekiwanym sprzymierzeńcem prowadzi swojego smoka do miejsca wybranego przez Dagura. Kiedy dochodzą do wodospadu, Czkawka czuje się wykiwany, ale Dagur uspokaja go, że za wodą jest dobrze schowana grota. W czasie przejścia przez wąską ścieżkę Haddock nieomal spada w przepaść, ale w ostatnim momencie łapie go Berserk.

W grocie Dagur bardzo troskliwie zajmuje się Szczerbatkiem. Na pytanie, skąd u niego takie zachowania, tłumaczy, że w pewnej chwili zdecydował się odejść od Łowców, bo nie podobał mu się sposób, w jaki tam go traktowano. Długo dryfował, aż fale wyrzuciły go na tę właśnie wyspę, na której spędził w samotności wiele tygodni. Twierdzi, iż otarcie się o śmierć i długie rozmyślania zmieniły go; pyta nawet o Heatherę, chcąc wiedzieć, czy wszystko u niej w porządku. Widząc, że Nocna Furia wciąż jest słaba, proponuje Czkawce zrobienie antidotum. Razem ruszają po składniki.

Po drodze Dagur tłumaczy, że do jego przemiany przyczyniło się też pojawienie się rodzonej siostry. Znajdują potrzebny gorzkotraw, wpadając przypadkiem na Zmiennoskrzydłego - na szczęście Berserk odkrytym przez siebie sposobem płoszy smoka. Wkrótce trafiają także na palączkę karmazynową, przez którą Czkawka nieopatrznie parzy sobie dłoń. Dagur prowadzi go do strumienia i każe schłodzić rękę w zimnej wodzie. Szatyn, zapytany nagle o powód samotnej wycieczki, mówi Berserkowi, że nie może zapomnieć porażki, jaką odniósł z Viggo. Dagur zauważa jego chęć zemsty i zapewnia, że doskonale go rozumie.

Kolejnym składnikiem, po który Czkawka musi się wspiąć na szczyt skały, jest fioletowy oleander. Jeździec ma wątpliwości, gdyż znany mu niebieski oleander jest dla smoków zabójczy, ale w końcu decyduje się zdobyć kwiat. W międzyczasie stojącego na dole Dagura atakują kolejni Łowcy. Berserk bez problemu ich powala, chwyta nawet maczugę z zamiarem zabicia jednego z nieprzytomnych przeciwników, ale wypuszcza ją z rąk, udowadniając, że faktycznie coś się w nim zmieniło. Gdy Czkawka zbliża się do niego, Dagur niespodziewanie go popycha. Jeździec dopiero po chwili pojmuje, że w ten sposób Berserk uchronił go przed strzałą, która dzięki tej interwencji zamiast w niego, trafiła w Dagura. Kusznik, który strzelał, podbiega do Czkawki z wyciągniętą maczugą, ale chłopak chwyta leżący obok oręż jednego z pokonanych i unieszkodliwia napastnika.

Dagur budzi się w grocie za wodospadem, z opatrunkiem na ręce. Gdy to zauważa, wzrusza go fakt, że jego "brat" mu pomógł. Berserk dokańcza miksturę. Czkawka wciąż waha się, czy podać ją smokowi, który nie ma na lekarstwo najmniejszej ochoty. Dagur daje mu wolną rękę, ale sugeruje, by wreszcie mu zaufał. Haddock ryzykuje i wlewa do pyska ulubieńca odtrutkę. Szczerbatek nagle zaczyna ryczeć i dziwnie się zachowywać, a po chwili pada bez przytomności. Wściekły Czkawka, przekonany, że właśnie otruto mu smoka, krzyczy, że zabije Dagura, i popycha go do wodospadu tak mocno, że spadają razem. Po wyjściu na brzeg ponownie rzuca się na Berserka, ale jatka zostaje przerwana przez Łowców.

Czkawka i Dagur zostają skrępowani i przyprowadzeni do obozu na plaży. Kapitan statku wypytuje ich o miejsce przebywania Nocnej Furii, ale żaden z nich nie chce tego wyjawić. Wtedy jeden z Łowców zabiera Czkawkę, wyciąga z ogniska rozżarzoną do czerwoności metalową "pieczęć", którą zbliża do policzka szatyna, chcąc w ramach kary i tortury zarazem wypalić mu na twarzy znak Łowców. Dagur każe im przerwać i obiecuje zaprowadzić wrogów do kryjówki Szczerbatka, przeciwko czemu zaciekle protestuje Czkawka. Berserk wykorzystuje chwilę zamieszania, zbliża się do ogniska, przepala więzy i łapie miecz. Haddock prosi go, aby rozciął liny na jego rękach, ale Dagur, widząc nadbiegające posiłki, stwierdza jedynie, że towarzysz by go spowolnił - i umyka w zarośla. Czkawka krzyczy za nim, że go nienawidzi i nigdy nie będą dla siebie braćmi.

Łowcy nie ścigają Berserka, gdyż uważają, że Czkawka im wystarczy. Prowadzą go na swój statek, ale w tym momencie przylatuje Dagur na grzbiecie Szczerbatka i razem pokonują Łowców, a potem uwalniają Czkawkę. Rudy skarży się, że tak szybkie latanie i akrobacje nie są na jego żołądek. Czkawka ściska mu dłoń w geście zgody, po czym dosiada smoka i rozprawia się z pozostałymi wrogami. Dagur tymczasem kieruje swoją uwagę na opuszczony przez Łowców statek.

Gdy Czkawka powraca, chcąc podziękować i porozmawiać jeszcze z Dagurem, nie znajduje go nigdzie w okolicy, a z powodu chmur nie może zobaczyć całej powierzchni oceanu. Stwierdza pod nosem, że Berserk jest cwany, więc może uda mu się nawet odnaleźć siostrę. Odlatuje, a wtedy z odpływającego statku słychać krzyk Dagura: "Czkawka! Powiedz Heatherze, że po nią płynę!"

Najważniejsze wydarzenia

  • Szczerbatek zostaje pierwszy raz postrzelony strzałą ze smoczym korzeniem.
  • Okazuje się, że z powodu Heathery Dagur postanowił się zmienić.
  • Dagur ratuje życie Czkawki i Szczerbatka.

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.