Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Wym i Jot (ang. Barf and Belch) — smok, przedstawiciel gatunku Zębiróg Zamkogłowy, jeden z głównych smoczych bohaterów filmów Jak wytresować smoka i serialu Jeźdźcy smoków. Jego właścicielami są bliźniaki Thorston – Szpadka i Mieczyk. Podobnie jak ich właściciele, dwie głowy myślą inaczej i często dochodzi między nimi do konfliktów.

Wygląd

Wym i Jot to typowy Zębiróg Zamkogłowy. Jego skóra ma zielone ubarwienie i jest gęsto usiada drobnymi brązowymi, czerwonymi i pomarańczowymi plamy. Wypustki na grzbiecie smoka są bordowe. Jego podgardla i podbrzusze są jasne.

Lewa głowa smoka, dosiadana przez Mieczyka, to Jot, który wytwarza iskry, zaś prawa, na której siedzi Szpadka, nazywa się Wym i wytwarza gaz.

Charakter

Podobnie jak jego jeźdźcy – Szpadka i Mieczyk – Wym i Jot jest smokiem, którego dwie głowy mają skłonność do kłótni, co przynosi zazwyczaj straszne konsekwencje. Skonfliktowany smok nie jest w stanie sam latać, gdyż jedna głowa chce lecieć w przeciwną stronę co druga, przez co nieustannie zmienia kierunek lub spada na ziemię. Dodatkowo, podczas kłótni, głowy często atakują same siebie, jedna gazem, a druga iskrami, przez co same tworzą nokautujący ich wybuch. Gdy przyjdzie odpowiednia sytuacja, potrafią też zgodnie współpracować, czego raczej nie można powiedzieć o bliźniakach.

Wym i Jot trzymają bliźniaków w paszczach

Jednak pomimo tego, smok cechuje się również poczuciem humoru. Płata figle swoim jeźdźcom, na przykład chwytając ich w swoje szczęki. Ma również tendencje do gonienia własnego ogona, gdy jest znudzony.

Mimo to, Wym i Jot troszczą się o Szpadkę i Mieczyka i bronią ich przed niebezpieczeństwami, np. kiedy Szpadka została zaatakowana przez Wrzeńca, smok ruszył jej na pomoc. Podobna sytuacja miała miejsce, gdy Mieczyk tkwił uwięziony w starej pułapce wikingów na smoki, wówczas Zębiróg bliźniaków usiłował obronić swojego jeźdźca przed Tajfumerangiem, którym okazał się być Płomień (odc. Zębiróg w ogniu).

Zdolności

 • Siła: smok każdą szczęką z osobna może unieść dość ciężkie przedmioty, takie jak kamienne bloki czy jednego wikinga. Również ich szyje są silne, każda może unieść ciężkiego człowieka, np. Śledzika.
 • Akrobacja: smok podczas lotu jest bardzo zwinny – podczas walki z Czerwoną Śmiercią uniknął strumienia ognia. Pomimo informacji, że Zębiróg jest słabym lotnikiem, w rzeczywistości okazuje się znacznie zwinniejszy. Ma giętkie ciało.
 • Ogień: Wym jest w stanie zionąć bardzo dużą ilością zielonego gazu, który dezorientuje wikingów i powoduje u nich mdłości, prócz Mieczyka i Szpadki. Jot wytwarza iskry, podpalające ten gaz. Razem tworzą ogromną eksplozję.
 • Synchronizacja: obie głowy mogą współpracować i się zsynchronizować, podobnie jak bliźniaki. Współpracują, kiedy ich jeźdźcy znajdują się w tarapatach, lecz kiedy oni kłócą się, tak samo zachowuje się smok.
 • Inteligencja: pomimo własnych skłonności do wpadania w konflikty, Jot i Wym potrafią wyczuć, kiedy bliźniaki przekraczają granicę, i powstrzymać je przed dalszymi sporami. Smok nauczył się również reagowania na komendy, jednak nie zawsze stosuje się do nich lub po prostu niekoniecznie poprawnie je rozumie. Wym nauczył się komend: "gaz", "naprzód", "leć" i "atak", podczas gdy Jot nauczył się: "przyjdź", "w dół", "ugryź", "upuść", "leć" oraz "góra".
 • Wytrzymałość: smok może zostać kilka razy zaatakowany ogniem innego smoka i nie odnosić ran.
 • Ognista obręcz: Wym i Jot, tak jak inne Zębirogi Zamkogłowe umieją tworzyć ognistą obręcz. Kiedy chcą ją stworzyć, każda z paszcz łapie jedną z końcówek ogona, układa się w kształt okręgu i podpala się. Dzięki czemu toczą się po ziemi jak ognista kula która może niszczyć pułapki Drago. Smoki mogą wykonać obręcz jedynie gdy na ich grzbietach nie ma bliźniaków.
 • Rzeźbiarstwo: W odcinku Pozory mylą okazuje się że smoki umieją doskonale rzeźbić w skale.
 • Bioluminescencja:

  Bioluminescencja u Wyma i Jota

  Choć umiejętność ta nie zostaje pokazana w filmie Jak wytresować smoka 3, według oficjalnych informacji oraz materiałów promocyjnych Wym i Jot wykazują zdolność bioluminescencji, czyli świecenia w ciemności. Zdolność ta ujawnia się jednak tylko w naturalnym domu smoków, czyli w Ukrytym Świecie. Wym i Jot przybierają ciemnozieloną barwę, a ich ciało pokrywają liczne czerwone wzory, odpowiadające tym widocznym na skórze smoka w zwykłym oświetleniu. Brzegi skrzydeł oraz wypustek ciągnących się przez grzbiet emitują żółte światło.

Historia

Jak wytresować smoka

Czkawka podczas szkolenia z Zębirogiem

W filmie Jak wytresować smoka jeden z Zębirogów Zamkogłowych był jednym z kilku gatunków smoków, które były włączone w trening w czasie smoczego szkolenia. Najprawdopodobniej w czasie któregoś z ataków na Berk został złapany przez wikingów. W czasie szkolenia młodzi wikingowie uczyli się współpracować, aby znaleźć głowę, która tworzy iskry i oblać ją wodą by smok nie mógł zionąć.

Później, podczas walki z Czerwoną Śmiercią, Szpadka i Mieczyk wybrali tego Zębiroga, by na nim latać i przyłączyć się do walki. Na końcu filmu latali na swoim smoku, razem z innymi.

Prezent Nocnej Furii

W odcinku specjalnym okazuje się, że bliźniaki nazwali swojego smoka Wym i Jot. W czasie święta Snoggletoga ucieka wraz z innymi smokami do Lęgowiska, gdzie gady przechodzą okres godowy i składają jaja. Wkrótce powraca wraz z Czkawką i pozostałymi smokami na Berk.

Jeźdźcy smoków

W serialu poznajemy prawdziwy charakter Wyma i Jota. Gdy jego właściciele stali się trenerami smoków w Smoczej Akademii, oni i ich przyjaciele są zmuszeni pokonać wiele różnych trudności. Głównymi wrogami są Pleśniak i Albrecht Perfidny.

W piątym odcinku serialu, pt. W smokach nadziejaPleśniak pozoruje kradzież wszystkich butów wikingów, których stos następnie znaleziono w Smoczej Akademii obok śpiącego Wyma i Jota. Z tej przyczyny Pleśniak zażądał pozbycia się wszystkich smoków, chociaż to on stał za rzekomymi kradzieżami i zniszczeniami. 

Jot i Wym ze swoimi właścicielami

W odcinku Bliźniacze szaleństwa, smok oraz jego właściciele przeżywają kryzys. Bliźniaki nie dogadują się ze sobą, a w ich ślady idzie też ich smok, którego dwie głowy również się kłócą i nie potrafią współpracować. Smok wymyka się spod kontroli i sieje zniszczenie. Jeźdźcy muszą szybko go okiełznać, ponieważ na wyspę przybyć ma delegacja Berserków, zaś pakt Wandali ze smokami nigdy nie wyszedł poza wyspę. Wym i Jot zostaje wkrótce schwytany przez Berserków i zostałby zabity przez Dagura, gdyby nie szalony plan jeźdźców. Smok zostaje ocalony, a kiedy Szpadka i Mieczyk godzą się, smok również staje się spokojny.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Zębiróg w ogniu towarzyszy on bliźniakom, których zadaniem jest pozbyć się pułapek na smoki z wyspy. Kiedy Mieczyk wpada w jedną z nich, Wym i Jot pilnują go, gdy Szpadka idzie po Czkawkę. Nudząc się, brat bliźniak rozpoczyna rozmowę z dwugłowym smokiem. Później smok stara się chronić Mieczyka, gdy dziki Tajfumerang (Płomień) zbliża się do niego. Wym i Jot nie dają rady w walce z gigantyczną bestią i sami wpadają w pobliską pułapkę, przypadkowo powodując pożar lasu. Zostają uwolnieni przez Czkawkę, gdy ten przybywa na Szczerbatku. Na końcu Zębiróg pomaga ugasić pożar.

W odcinkach Wandersmok (część 1) i (część 2), Wym i Jot pomagają Wandersmokowi wydostać się z bryły lodu, razem z Hakokłem oraz Sączysmarkiem. Później bliźniaki lecą na grzbiecie swojego smoka, goniąc uciekiniera. Usiłowali ochronić Czkawkę przed ogniem Wandersmoka, jednak później sami zostają zaatakowani. Tym razem obrania ich Szczerbatek, którego ogień w połączeniu z błyskawicą powoduje potężną eksplozję. Odrzuca ona Wyma i Jota oraz bliźniaki na znajdującą się w oddali wyspę. Pod koniec drugiego odcinka Wyma i Jota swoim ogniem więżą Wandersmoka w bryle lodu.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Odkrycia chodzą parami prawa głowa, czyli Wym, zostaje sparaliżowana jadem Szybkiego Szpica, co skutkuje niekontrolowanym zianiem gazem.

W Zębirogu Wiernogłowym Czkawka ratuje im życie, przez co smok bardzo natrętnie okazuje mu wdzięczność aż do wyrównania rachunków.

Jak wytresować smoka 2

Szpadka, Wym i Sączysmark podczas wyścigów smoków

Wym i Jot pojawiają się na początku filmu razem ze swoimi jeźdźcami, biorąc udział w wyścigach smoków. Prawie udaje im się zwyciężyć, lecz ostatecznie to Astrid wygrywa zawody.

Smok pojawia się później ze Szpadką i Mieczykiem, gdy razem ze Stoickiem i innymi jeźdźcami trafiają na statek Ereta, poszukując Czkawki i Astrid. Przez to, że Szpadka od pierwszego wejrzenia zakochała się w łowcy, Wym został złapany w pułapkę. Ostatecznie jednak wydostaje się z niej, a po pokonaniu wroga wracają na Berk.

Później bliźniaki na smoku, razem z innymi jeźdźcami, towarzyszą Astrid w ponownym poszukiwaniu Ereta i zmuszają go do zaprowadzenia ich do Drago. Tam Wym i Jot zostaje wcielony do armii Krwawdonia, razem z innymi smokami. Kiedy Eret przechodzi na stronę Wandali, pomaga w uwolnieniu smoków i ich jeźdźców.

Podczas walki o obronę Smoczego Sanktuarium, Szpadka i Mieczyk pomagają Czkawce w walce z Krwawdoniem. Gdy Oszołomostrach Drago pokonuje alfę i przejmuje kontrolę nad smokami w okolicy, ulega mu również Jot i Wym. Wraca on dopiero do swoich właścicieli pod koniec filmu, gdy Oszołomostrach zostaje pokonany przez Szczerbatka.

Jak wytresować smoka 3

Podręcznik23.JPG
Ta strona jest niekompletna!
Jeśli posiadasz czas, ochotę oraz wystarczająco dużo informacji, by rozwinąć artykuł, pomóż projektowi Wiki i rozbuduj go!

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Wym i Jot jest jednym ze smoków, na których można latać w minigrze Flight Club. Można go kupić za gemy (250 gemów) lub dostać za darmo, po wykupieniu złotego członkostwa. Jego skórkę można kupić za gemy w sklepie.

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Wym i Jot: żywy przykład, że dwie głowy nie muszą być lepsze niż jedna. Podobnie jak ich jeźdźcy, Szpadka i Mieczyk Thorston, są kłótliwi, dziecinni i znacznie inteligentniejsi niż się wydaje. Bliźniaki po raz pierwszy spotkały się z Wymem i Jotem w chmurze gazu na berkijskiej arenie podczas treningu – jeszcze przed zakończeniem wojny ze smokami. Bez wiedzy obu duetów rozpoczęła się długotrwała relacja bolesnego humoru. Od czasu tego fatalnego spotkania prawie niemożliwe było ustalenie, która para jest bardziej destrukcyjna: ważący dwie i pół tony, wybuchowy smok o długości dwudziestu metrów lub para szalonych, blondwłosych bliźniaków średniego wzrostu.
Pomimo brutalnego humoru, częstych dowcipów i niekończącego się chaosu, ta czwórka okazała się niezbędna w ochronie Berk. Nie mów im, że tak powiedzieliśmy, ale są szanowanymi i cenionymi członkami Smoczej Akademii na Berk. Wym i Jot uratowali sytuację więcej razy, niż bliźniaki mogą policzyć (ale to niewiele mówi) i sprawili, że Zębiróg jest najbardziej pożądanym gatunkiem wśród młodych treserów uzależnionych od chaosu i rzezi.

—opis z gry (nieoficjalne tłumaczenie)

Ciekawostki

 • Jego imię to rozpołowienie słowa "wymiot", związane jest to prawdopodobnie z gazem, który powoduje wymioty lub tym, że po prostu smok "wymiotuje" gazem.
 • Pierwotnie Wym i Jot miał być ujeżdżany przez Śledzika.
 • Pierwotnie Wym i Jot mieli być niebiescy, jednak potem zostało to zmienione.
 • Kiedy smok jest znudzony, zaczyna gonić własne ogony, o których istnieniu z początku nie wiedział.
 • W odcinku Zębiróg w ogniu zostało ukazane, że Wym i Jot nie są w stanie latać z jeźdźcem tylko na jednej głowie, chyba że druga z głów zostanie w jakiś sposób wyłączona z podejmowania decyzji – np. porażona jadem Szybkiego Szpica, jak to pokazano w odcinku Odkrycia chodzą parami. Jednak w filmie Jak wytresować smoka 3 Mieczyk bez trudu wrócił na smoku sam, nawet nie zauważając nieobecności Szpadki.
  • Ujeżdżanie tego gatunku smoka w pojedynkę jest również możliwe, gdy jeździec usadowi się zwyczajnie na grzbiecie, między głowami gada – w ten sposób dosiadł go Czkawka w odcinku Zębiróg Wiernogłowy.
 • W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk Wym i Jot posiadają potomstwo, które można zdobyć.
 • Poszczególne głowy nieznacznie różnią się między sobą. Jedynie lewa głowa, Jot, ma nieco bardziej zagięty róg nosowy od rogu prawej głowy, czyli Wyma.
 • Szpadka dosiada Wyma, a Mieczyk Jota.
 • Wym jest głową posługującą się gazem, a Jot iskrą.
 • Gdy jest zaniepokojony, smok chowa swoje głowy w piasek.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement