FANDOM


m (Galeria)
(Edycja galerii)
Linia 65: Linia 65:
 
zz 3.jpg|Zębiróg 2
 
zz 3.jpg|Zębiróg 2
 
zz 4.jpg|Zębiróg 3
 
zz 4.jpg|Zębiróg 3
  +
Xpxa 9j.JPG
  +
Jwmaaa 8jw.JPG
  +
Jwmsaaa 7.JPG
 
</gallery>
 
</gallery>
 
{{School postaci}}
 
{{School postaci}}

Wersja z 15:47, sty 19, 2014


Zębiróg Zamkogłowy (ang. Hideous Zippleback) - Dwugłowy smok, jeden z najbardziej pospolitych gatunków smoków.

Opis

Zębiróg jest dość duży, choć skrzydła ma stosunkowo niewielkie. Jego ciało przypomina dwa złączone ze sobą bokami smoki - ma dwie pary łap i jedną parę skrzydeł, zaś dwa ogony i dwie głowy. Obie głowy myślą osobno, jednak w większości współpracują.

Nazwa "zamkogłowy" wzięła się od kształtu szpikulców na szyi, grzbiecie i ogonie - mogą one zachodzić między siebie, tworząc wzór podobny do zamka błyskawicznego. Smok używa tego m.in. wtedy, kiedy ze względu bezpieczeństwa musi "scalić się" w jedno ciało ,barwa zębiroga może być dowolna - najpopularniejsze są gatunki zielone, zielonkawe, brązowe czy żółte.

Najbardziej pospolity smok zamieszkuje rozległe tereny wyspy Berk (udomowione trzymają się zawsze blisko swych właścicieli) oraz smoczą wyspę i smocze leże. Zwykle polują samotnie, ale zdarzają się zachowania stadne.

Czynnik wyróżniający

Dwie głowy zębiroga stanowią jeden mechanizm ataku. Pierwsza z nich zionie łatwopalnym, zielonym gazem, który sam może udusić ofiarę. Druga głowa wytwarza iskry podpalające ów gaz - razem tworzą wybuchową mieszankę, która sieje wielkie zniszczenia.

Zachowanie i tresura

Chociaż zwykle współpracujące, dwie głowy smoka, myślące osobno, nie zawsze muszą się ze sobą zgadzać. Kiedy dochodzi do konfliktu smoka ze samym sobą, zwierzę jest niesamowicie niebezpieczne.

Zębiróg pojawia się na jednym z etapów szkolenia na pogromcę smoków. Aby go pokonać, pracuje się w dwuosobowych grupach, gdzie każdy jest wyposażony w wiadro z wodą. Woda uniemożliwia drugiej głowie zionięcie ogniem - trzeba jednak się zorientować, która jest która. Mokra głowa, odpowiedzialna za wypuszczenie ognia, nie może zionąć.

By wytresować zębiroga, należy "zdobyć serce" obu głów, ponieważ każda z nich preferuje co innego. Pierwsza zwykle je mięso lub ryby, druga zaś plastry miodu.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.