Artykuł


Albo taki Zębiróg Zamkogłowy, co dwie głowy, to nie jedna - podwójny szpan...

Czkawka, Jak wytresować smoka

Zębiróg Zamkogłowy (ang. Hideous Zippleback) — duży, dwugłowy smok, przedstawiciel tajemniczej klasy (dawniej klasy strachu). Jest jednym z najpospolitszych gatunków, pojawiających się wielokrotnie w filmach i serialu.

Wygląd

Zębiróg Zamkogłowy jest dość dużych rozmiarów smokiem, aczkolwiek skrzydła posiada stosunkowo niewielkie. Jego ciało przypomina dwa złączone ze sobą bokami smoki - ma dwie pary łap ze szponami i jedną parę skrzydeł, zaś dwa ogony oraz dwie głowy, wyposażone w rogi połączone z nosem. Posiada również szpikulce na szyi, grzbiecie i ogonie - mogą one zachodzić między siebie, tworząc wzór podobny do zamka błyskawicznego, stąd przydomek "zamkogłowy" choć wiadome jest, iż w czasach wikingów nie było tego typu zamków. Lewa głowa Zębiroga ma dłuższe kły w całej dolnej szczęce, zaś prawa tylko w okolicach tylnej.

Barwa skóry Zębiroga może być jak najbardziej dowolna, aczkolwiek najpopularniejsze są gatunki w odcieniach zieleni, brązu czy żółci.

Zachowanie

Zębiróg Zamkogłowy ma dwie głowy, zaś każda z nich posiada swój własny mózg. To powoduje, że obie głowy mają zupełnie różne toki myślenia, dwie różne osobowości i umysły. Bardzo często zdarza się, że kłócą się ze sobą, co okazuje się fatalne zwłaszcza podczas lotu. Niekiedy smok zachowuje się tak, jakby jedna głowa nie była świadoma obecności sąsiedniej - każda z nich chce udać się własną drogą i bardzo trudno jest im dojść do porozumienia. Podczas nierzadkich kłótni obie głowy wzajemnie atakują się - jedna gazem, druga iskrą - przez co obie padają ofiarą eksplozji ich ognia.

Jednak współpraca obu umysłów jest niezwykle cenna, bowiem pozwala na użycie niezwykle groźnej broni smoka, jaką jest zionięcie eksplodującym ogniem. Dodatkowo, dwie głowy stanowią doskonały mechanizm podczas polowania - jedna z głów patroluje otoczenie, zaś druga zakrada się na ofiarę. Podobnie dzieje się podczas obrony - jedna z głów również obserwuje otoczenie, a druga zajmuje się swoimi sprawami, po czym się wymieniają.

Tresura

By wytresować Zębiroga, należy zdobyć szacunek obu głów, ponieważ każda z nich preferuje co innego. Pierwsza zwykle je mięso lub ryby, druga zaś woli plastry miodu. Tradycyjnie, najlepiej jest położyć delikatnie dłoń między nozdrzami smoka. Dobrze jest również karmić obie głowy w tym samym czasie, oraz bawić się z nimi.

Moce i umiejętności

Ogień

Wytwarzanie iskier i gazu przez Zębiroga

Zębiróg ma bardzo specyficzną metodę tworzenia ognia. Podczas gdy większość ziejących ogniem gatunków, z racji posiadania jednej głowy, jednocześnie wytwarza i gaz i iskry, o tyle u Zębiroga elementy te są podzielone między dwie głowy. I tak prawa w nich zieje zielonym, łatwopalnym gazem, zaś lewa podpala go iskrami.  Gaz się zapala i płonie lub eksploduje, w zależności od stężenia. Gaz ten nie ma stałej gęstości, może mieć większą albo równą powietrzu.

Smoka można unieszkodliwić, zalewając wodą głowę wytwarzającą iskry - Zębiróg nie może wówczas podpalić gazu i spowodować eksplozji.

Sam gaz Zębiroga jest dość niebezpieczny, gdyż może spowodować dezorientację otoczonej nim ofiary lub może ją zwyczajnie udusić. Dlatego prawa głowa może działać samodzielnie, dysponując gazem, a co więcej, polana wodą nie traci swoich zdolności. Jednak lewa - wytwarzająca jedynie iskry - samotnie jest bezbronna.

Łuski na grzbiecie

Ciągnące się wzdłuż grzbietu wystające łuski o czerwonej barwie mają specyficzny kształt, który pozwala im zazębiać się i tym samym łączyć. Podczas lotu Zębiróg ma często szyje oraz ogony złączone, by mógł osiągać lepszą koordynację oraz prędkość, lub by lepiej bronić się przed przeciwnikiem.

Zębiróg potrafi również wykorzystać dwie głowy do zdezorientowania i chwytania swojego przeciwnika lub ofiary. Dwie głowy obracają się wokół niej, po czym zamykają, więżąc ją między szyjami.

Płonący pierścień

W filmie Jak wytresować smoka 2 została ujawniona nowa zdolność Zębiroga. Smok, chwytając każdą z paszcz jeden z ogonów, układa się w kształt okręgu i podpala się. Umiejętność ta jest przydatna podczas walki, gdy Zębiróg jest szybko poruszającą się ognistą obręczą, niszczącą wszystko na swojej drodze.

Inne umiejętności

Dzięki dwóm głowom smok ma także wyjątkowy wzrok - ich mózgi współpracują ze sobą, dzięki czemu jedna głowa może dzielić zmysły z drugą. Gdy jedna głowa zostanie oślepiona, wciąż będzie widzieć dzięki obrazowi widzianemu przez drugą głowę.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo smoka przedstawione zostało w materiale promocyjnym oraz w grach. Ma owalny kształt. Barwa skorupy jest uzależniona od barwy smoka, mającego się z niego wykluć. Na górze skorupki widoczne są kropki o barwie szpikulców i ciapek smoka. Dodatkowo, jajo wypełnione jest rozmaitymi gazami.

Pisklę

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Zębiróg Zamkogłowy (pisklę)
Pisklę Zębiroga występuje w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii. W przeciwieństwie do dorosłej formy, nie ma tak wyraźnych plamek na ciele, a ogólna barwa jest nieco jaśniejsza. Jego szyje są grube w stosunku do ciała.

Tytan

Tytaniczna forma Zębiroga pojawia się jedynie w grach. Skóra smoka zmienia barwy na bardziej jaskrawe. Jego kolce stają się ostrzejsze, dodatkowe wyrastają z tyłu głowy. Niewielkie szpikulce znajdujące się na końcówkach ogona powiększają się do rozmiarów sporej płetwy.

Siedlisko

Zębirogi Zamkogłowe zamieszkują rozległe tereny wyspy Berk, udomowione zawsze trzymają się blisko swych właścicieli. Przed sojuszem wikingów ze smokami, ten i inne gatunki zamieszkiwały Smocze Leże. Prócz tego, wielu przedstawicieli gatunku można spotkać w Smoczym Sanktuarium. Pojedyncze osobniki lub niewielkie stada zamieszkują większość mniej znaczących wysp Archipelagu. Podczas okresu godowego Zębirogi udają się do Lęgowiska, by złożyć jaja i wychować młode.

Znana jest również wyspa o nazwie Wyspa Zębirogów, której nazwa wskazuje, iż żyją tam dzikie Zębirogi.

Dieta

Smok ten zje praktycznie wszystko, ale - jak większość smoków - najbardziej lubi mięso, zwłaszcza ryby lub większe ssaki, takie jak owce. Nie gardzi także plastrami miodu, pachnącymi kwiatami czy wypiekanym przez wikingów pieczywem.

Słabości

 • Głowa, która wytwarza iskry, jest podatna na wilgoć. Gdy jest mokra, niemożliwe jest wytworzenie iskier, a tym samym skutecznie zionięcie ogniem przez smoka.
 • Każda z głów myśli niezależnie, co może prowadzić do rozbieżnych intencji smoka i tym samym niezdarność na lądzie i w powietrzu.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Zębiroga poznajemy na Smoczym Szkoleniu w jednym z jego etapów. Młodzi uczniowie uczą się, jak pokonać smoka, lecz za każdym razem myliły im się głowy lub po prostu nie trafiały w nie wodą. 

Wkrótce Zębiróg, z pomocą Czkawki, dał się wytresować bliźniakom, a potem wziął udział w walce z Czerwoną Śmiercią. Odtąd jeden z przedstawicieli tego gatunku stał się przyjacielem Mieczyka i Szpadki.

Prezent Nocnej Furii

Poza Jotem i Wymem, wiele innych Zębirogów leci do Lęgowiska, aby złożyć jaja i wychować młode.

Jeźdźcy smoków

We wszystkich sezonach serialu Zębirogi, zarówno dzikie, jak i wytresowane, pojawiają się licznie i bardzo często, jednak, oprócz Jota i Wyma nie odgrywają w żadnym odcinku znaczącej roli.

Na końcu świata

W Zębirogu Wiernogłowym okazuje się, że Zębirogi przejawiają głęboką wdzięczność wobec tego, kto uratował im życie.

Jak wytresować smoka 2

Zębirogi pojawiają się często w filmie jako smoki w tle, przede wszystkim w Smoczym Sanktuarium.

W grach

Wild Skies

Zębiróg pojawia się także w grze DreamWorks Dragons: Wild Skies, w której, podobnie jak inne smoki, można go wytresować, karmiąc go rybą.

Rise of Berk

School of Dragons

Również w grze School of Dragons występuje Zębiróg Zamkogłowy. Jest jednym z podstawowych gatunków smoków dostępnych do wytresowania.

W grze pojawiał się błąd i Zębiróg z obu głów strzelał ogniem. Teraz jest to już naprawione i jedna głowa wypuszcza gaz a druga iskry tworząc kule ognia.

Ciekawostki

 • Praca Zębiroga opiera się na przysłowiu: "Co dwie głowy, to nie jedna".
 • Zębiróg Zamkogłowy jest połączeniem kobry, jaszczurki rogatej i warana z Komodo.
 • Począwszy od filmu Jak wytresować smoka 2, Zębiróg zaliczany jest do tajemniczej klasy ze względu na to, że klasa strachu została przez nią zastąpiona.
 • Każda z głów smoka ma własny mózg.
 • Wcześniej uważano, że smok nie jest w stanie ziać gazem podczas lotu, jednak sztuczkę tę wielokrotnie wykonują w serialu Jot i Wym.
 • Jest blisko spokrewniony z Sidlarzem.
 • Smok ma poczucie humoru, płata figle ludziom, potrafi się również uśmiechać.
 • Statystyki smoka wskazują, że Zębiróg nie posiada jadu, chociaż Śledzik twierdzi, że wstrzykuje go zębami (co mówi w pierwszej części filmu).
 • Zębirogi występują w wielu odmianach kolorystycznych.
 • W odcinku Zębiróg w ogniu zostało ukazane, że Zębiróg nie jest w stanie latać z jeźdźcem tylko na jednej głowie, chyba że jedna z głów zostanie w jakiś sposób wyłączona z podejmowania decyzji - np. porażona jadem Szybkiego Szpica , jak to ukazano w odcinku Odkrycia chodzą parami. W grach Wild Skies oraz School of Dragons może ujeżdżać go jeden wiking siedzący na grzbiecie smoka.
 • Smok ten ma wyraźnie rozdwojony język.
 • Zębiróg Zamkogłowy to pierwszy smok, którego udaje się Czkawce okiełznać dzięki węgorzowi na smoczym szkoleniu. 
 • Zębiróg Zamkogłowy posiada zdolność częściowego chowania swoich zębów. Widać to pod koniec filmu Jak wytresować smoka 2, gdy Szpadka przytula się do głowy Wyma

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki

Szablon:School postaci

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.