FANDOM


Snaptrapper transparent
Artykuł dotyczy bohatera z książek. Być może szukasz postaci z filmów, Sączyślina Jorgensona.

Zadek Piwożłop (ang. Baggybum the Beerbelly) — wiking należący do klanu Kudłatych Chuliganów, brat Słoicka Wielgiego oraz ojciec Smarka Świńskiego Ryja. Bohater pojawia się w książkach Cressidy Cowell z serii Jak wytresować smoka.

Filmowym odpowiednikiem Zadka Piwożłopa jest Sączyślin Jorgenson.

Wygląd

Zadek Piwożłop jest potężnym, silnie umięśnionym, lecz w pewnym stopniu też otyłym mężczyzną. Jego opis z książki wspomina, że ma on posturę orki, która zaniedbała ćwiczenia fizyczne. Mężczyznę charakteryzuje bujna broda, która na ilustracjach przedstawiających postać zdaje się być puszysta. Prócz tego Zadek nosi trójkątny hełm o charakterystycznych skręconych rogach, typowych dla wielu członków plemienia Kudłatych Chuliganów. Elementem jego codziennego ubioru są kudłate gatki.

Charakter

Zadek Piwożłop z trudem godzi się z faktem, że jego starszy brat, Słoick Wielgi, jest wodzem plemienia, a już zupełnie bulwersuje go myśl, że następcą tronu ma być słaby, wątły Czkawka zamiast jego własnego syna - umięśnionego i utalentowanego Smarka Świńskiego Ryja. Zazdrość jest przyczyną licznych kłótni i bójek pomiędzy braćmi, ilekroć dochodzi do konfrontacji między ich synami. Na co dzień jednak Zadek jest lojalnym członkiem plemienia, należy także do Starszych Plemion, rady rozstrzygającej wszelkie sporne kwestie i problemy nękające plemiona Chuliganów oraz Zakutych Pał.

Historia

Jak wytresować smoka

Podczas szkolenia do Smoczej Inicjacji dochodzi do licznych sprzeczek między Smarkiem a Czkawką, i ilekroć w spór angażują się ich ojcowie, między nimi również dochodzi do nieporozumień. Podczas Końcowego Egzaminu Inicjacyjnego, gdy smoki wszystkich młodych rekrutów wykazują się skrajnym nieposłuszeństwem, Zadek Piwożłop bierze udział w naradzie Starszych Plemion, by podjąć decyzję w sprawie wygnania młodzieży - w tym jego syna. Słoick Wielgi pozwala im przeczekać na Głuplandii jeszcze jeden dzień, póki nie przejdzie burza.

Następnego dnia, gdy na Długiej Plaży pojawia się ogromna Zielona Śmierć, Zadek oraz pozostali Starsi dyskutują nad sposobem przegonienia smoka z wyspy. Postanawiają zastosować Okrzyk Wojenny, który jednak nie przynosi oczekiwanego skutku.

Jak zostać piratem

Jako jeden z wielu Chuliganów, Zadek Piwożłop bierze udział w zorganizowanej przez Alvina wyprawie na Wyspę Czaszkowców na poszukiwania skarbu Srogobrodego Upiora. Gdy jego syn Smark, z pomocą swojej smoczycy, Ognistej Glisty, jako pierwszy znajduje skrzynkę pełną złota, zostaje uznany za Dziedzica Srogobrodego Upiora (zamiast Czkawki, któremu tak naprawdę należy się ten tytuł). Zadek Piwożłop broni tytułu swojego syna, kłócąc się ze Słoickiem, że Smark przecież lepiej nadaje się na wodza niż Czkawka. Między braćmi dochodzi do bójki. Jednak gdy ich statek zostaje zaatakowany przez Wygnańców, bracia porzucają waśń i zwracają się przeciwko wspólnemu wrogowi.

Podręcznik23
Ta strona jest niekompletna!
Jeśli posiadasz czas, ochotę oraz wystarczająco dużo informacji, by rozwinąć artykuł, pomóż projektowi Wiki i rozbuduj go!

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.