FANDOM


Jak wytresowac smoka 3 cala ekipa

Jeźdźcy ze swoimi smokami

Działalność Smoczych Jeźdźców pod wodzą Czkawki w ciągu kilku lat ich istnienia, obejmująca przede wszystkim podróże na grzbietach swoich wierzchowców oraz prowadzenie wojen przeciwko swoim wrogom, wymusiła na młodzieży wyposażenie się w odpowiedni strój. W ten sposób wymyślili oraz opracowali swoje własne, osobiste zbroje, których główną cechą jest upodobnienie jeźdźca do swojego smoka. Zbroje te pojawiają się i odgrywają istotną rolę w filmie Jak wytresować smoka 3.

Historia powstania

Pierwszym z Jeźdźców, który podjął prace nad praktycznym, uniwersalnym strojem, był Czkawka Haddock. Historia rozwoju jego zbroi sięga już niedługiego czasu po tym, jak sam wytresował smoka. Czkawka stworzył strój, który po pierwsze czyniłby wygodnym lot na swoim smoku Szczerbatku, a po drugie - pozwalał mu samodzielnie latać u boku swojego przyjaciela. To właśnie skrzydła były rozwijane najdłużej i w wielu różnych wersjach. Dodatkowo Czkawka ozdabiał swoją zbroję indywidualnymi symbolami, od wizerunku Nocnej Furii po podobiznę czaszki. Czkawka wyposażał również kostium w ogromną ilość przydatnych przedmiotów, takich jak schowki, notesy, a nawet kompas. 

Czkawka był więc pionierem, i nieco ponad pięć lat po wytresowaniu smoków w jego ślady poszli także jego przyjaciele, a więc Astrid, Sączysmark, Śledzik oraz bliźniaki Mieczyk i Szpadka. Przyjąwszy nową rolę smoczych ratowników (działających pod wodzą Valki, mającej w tej dziedzinie ogromne, dwudziestoletnie doświadczenie), postanowili - niczym ona - upodobnić się do swoich wierzchowców. Dzięki temu łatwiej im zdobyć zaufanie smoków, a ponadto zbroja zapewnia ochronę przed szeroką gamą ataków i żywiołów, głównie ogniem. 

Budowa

Zbroje składają się z wielu sztywnych płyt umożliwiających dość swobodne poruszanie się. Okrywają całe ciało, wliczając w to dłonie (rękawice) oraz twarz (hełm, pozostawiający prześwit na oczy). Nie wiadomo, z jakiego materiału została wykonana baza zbroi (prawdopodobnie skóry), jednak co istotne, pokryto je łuskami smoków - każdy z Jeźdźców użył do budowy swojej zbroi łusek zrzuconych przez własnego wierzchowca i przymocowanych do płyt śliną Szczerbatka, działającej niczym silny klej. Dzięki temu upodabniają się do swoich skrzydlatych przyjaciół, a ponadto mają zapewniony kamuflaż wśród smoków. Zbroje zdobione są licznymi wypustkami, kołnierzami oraz kolcami, w zależności od upodobań danego Jeźdźca. 

Httydthwtrailer 2 48

Czkawka, Mieczyk, Szpadka i Astrid w swoich skrzydlatych strojach

Nieodłączną częścią każdej ze zbroi jest hełm, który także pokryty jest smoczymi łuskami, jednak nakrycia głowy poszczególnych Jeźdźców różnią się między sobą. Większość z nich ozdobiło je na kształt smoczych głów (lub całych smoków).

Co istotne, każda ze zbroi wyposażona jest w rozkładane skrzydła, zainspirowane bezpośrednio projektami Czkawki. Dzięki temu każdy z Jeźdźców może teraz szybować w powietrzu niezależnie od swojego wierzchowca.

Zbroje

Czkawka

Symbol Osobny artykuł: Zbroja Czkawki
Czkawka zbroja infografika jws3

Strój Czkawki. Ognioodporny, zrobiony z łusek Szczerbatka, umożliwia samodzielny lot.

Czkawka, który jako pierwszy z Jeźdźców rozpoczął prace nad uniwersalną zbroją, dopracował ją w najbardziej zaawansowanym stopniu. Strój, który ewoluował najdłużej i przyjmował przeróżne formy, ostatecznie przyjął formę upodabniającą Czkawkę do Szczerbatka. Jest w całości czarny (pokryty łuskami zrzuconymi przez Szczerbatka) z domieszką czerwonych akcentów - najbardziej widocznym z nich jest wizerunek zwiniętej w okrąg Nocnej Furii umieszczony na prawym ramieniu. Na szczególną uwagę zasługują skrzydła - nie są to już niewielkie trójkątne powierzchnie rozpięte między ramieniem a nogą, lecz usztywniane skrzydła o większej powierzchni, o budowie zbliżonej do smoczych skrzydeł. Czkawka może nimi w ograniczonym stopniu manewrować i regulować między innymi kierunek lotu czy szybkość opadania, co czyni lot szybowy precyzyjniejszym. Skrzydła te rozciągają się na stelażu składanym w dwóch punktach na kształt umięśnienia smoczych skrzydeł. Stelaż ten rozkłada się bądź składa za pomocą specjalnej dźwigni z przodu kostiumu.

Astrid

Astrid zbroja jws3 infografika

Zbroja Astrid. Kolczasta korona, hełm przypominający Wichurę; ognioodporny strój wykonany z łusek Wichury i śliny Szczerbatka; nowe skrzydła zainspirowane dawnym strojem Czkawki.

Zbroja Astrid Hofferson upodabnia ją, analogicznie, do jej smoczycy Wichury z gatunku Śmiertnik Zębacz. Zbroja ściśle przylega do ciała, ma nawet element o fasonie spódnicy. Beżowe buty są wysokie i grube, i dodatkowo wyposażone w kolce również podobne do tych na łapach Zębacza. Jednym z bardziej charakterystycznych elementów zbroi jest hełm o kolorystyce i kształcie zbliżonej do głowy Wichury - błękitna barwa, jasnobeżowy spód oraz korona złożona z niezbyt długich, za to ostrych kolców. 

Do wykonania zbroi zostały wykorzystane łuski zrzucone przez Wichurę i przymocowane do kostiumu z użyciem śliny Szczerbatka.

Zbroja Astrid dodatkowo posiada rozkładane skrzydła, których budowa została zainspirowana wczesnymi projektami Czkawki - nie są to więc duże skrzydła, jakimi posługuje się Czkawka, lecz nieco mniejsze, rozpinane między ramionami a nogami.

Śledzik

Śledzik zbroja jws3 infografika

Zbroja Śledzika. Hełm ukształtowany na głowę Gronkla; ochronne metalowe wypustki niczym na skórze Gronkiela; kieszeń do noszenia dziecka Sztukamięs, Sztukaśledzia

Zbroja Śledzika ma upodabniać go do jego smoczycy, Gronkla o imieniu Sztukamięs. Ma więc ona barwę brązu w różnych odcieniach i pokryta jest brązowymi oraz fioletowymi, a na brzuchu także czerwonymi, łuskami. Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów zbroi są okrągłe metalowe ćwieki na ramionach, rękach oraz chroniących nogi zwisających pasach. Ćwieki te mają na celu zapewnienie dodatkowej ochrony. Wypustki te również mają przypominać charakterystyczne zgrubienia na ciele Gronkla.

Innym istotnym elementem jest kieszeń, wyróżniająca tę zbroję pośród innych. Umieszczona z przodu (podczas bitwy) lub z tyłu, również pokryta łuskami, pozostaje praktycznie niewidoczna na tle stroju, jest jednak dość pojemna, by pomieścić w sobie smoczę Gronkla. Śledzik nosi w niej dziecko Sztukamięs o imieniu Sztukaśledź.

Hełm, szczelnie zakrywający głowę i pozostawiający prześwit na oczy, także upodobniony jest do głowy Sztukamięs, głównie za sprawą charakterystycznych uszu o kształcie maleńkich skrzydeł oraz dwóch trójkątnych wypustków (prawdopodobnie metalowych), mających przywodzić na myśl parę największych kłów Gronkiela.

Również skrzydła zbroi Śledzika wyróźniają się spośród innych - są one prostokątne, twarde i rozkładane na boki, zaś nieużywane stanowią ochronę pleców. Śledzik najgorzej ze wszystkich jeźdźców radzi sobie z samodzielnym szybowaniem, największą trudność sprawia mu lądowanie.

Mieczyk i Szpadka

Mieczyk szpadka zbroja jws3 infografika

Mieczyk i Szpadka. Hełm wzorowany na głowie i skrzydłach Jota; rogi i płetwy jak u Wyma; dużo kolców (on lubi kolce); sprzączka pasa inspirowana dwugłowym smokiem

Choć bliźniaki Mieczyk i Szpadka ujeżdżają tego samego smoka, którego głowy nie różnią się między sobą z wyglądu, to już zbroje rodzeństwa mają kilka wyraźnych różnic.

Strój Mieczyka jest barwy głównie zielono-złotej z domieszką czerwieni. W oczy rzucają się liczne długie kolce umieszczone wzdłuż całej długości ramion oraz łydek. Niektóre z tych kolców są dodatkowo wzmocnione metalem. Hełm został ozdobiony podobizną Jota, na którą składają się dość długie skrzydła, wyrastające znad oczu, oraz głowa wzniesiona na krótkiej szyi. Co ciekawe, Mieczyk wypuścił spod hełmu swoje włosy i związał je z przodu, spinając pasującym do reszty zbroi pierścieniem.

Zbroja Szpadki sprawia wrażenie bardziej stonowanej; zamiast długich i ostrych kolców dominują zaokrąglone szpikulce charakterystyczne dla grzbietu Zębiroga Zamkogłowego. Barwa tej zbroi jest zaś zielono-złota. Hełm Szpadki nie został zwieńczony wizerunkiem smoka, zamiast tego wyrastają z niego dwa długie kolce, analogiczne do tych występujących u Zębirogów. Szpadka nosi pas spięty sprzączką ozdobioną emblematem zainspirowanym dwugłowym smokiem.

Sączysmark

Snotloutsuitttt

Hełm wygląda jak głowa Hakokła; peleryna, która często zahacza o różne rzeczy; buty zainspirowane smoczymi szponami

Zbroja Sączysmarka przywodzi na myśl jego wierzchowca, Hakokła. Jest utrzymana w czerwono-pomarańczowej kolorystyce, niektóre jej elementy, między innymi peleryna w kształcie smoczych skrzydeł, są znacznie ciemniejsze. Strój ten spośród innych wyróżnia rozłożysty kołnierz, osłaniający szyję oraz klatkę piersiową, swoim kształtem przypominający smocze skrzydło. Pod spodem znajduje się podobny kołnierz, żółty i nieco mniejszy.

Spośród hełmów wszystkich jeźdźców, ten należący do Sączysmarka najwierniej oddaje wygląd smoczej głowy, a konkretnie Hakokła, przedstawiciela gatunku Koszmar Ponocnik. W oczy rzucają się dwie pary długich, wąskich, poskręcanych rogów, wysoko osadzone żółte oczy, duże nozdrza oraz zęby. Z kolei obuwie Sączysmarka przyozdobione zostało kolcami podobnymi do szponów Ponocnika. Prócz tego, kolcami pokryte są także rękawy zbroi.

Eret

Zbroja Ereta jest zielono-czerwona i połyskująca niczym pancerz jego smoka, Czaszkochrupa. Jej ramiona przyozdabiają krótkie, zaokrąglone szpikulce takie, jakie ciągną się wzdłuż grzbietu Gruchotnika.

Pojawienie się

Zbroje zostały zaprojektowane, opracowane oraz najprawdopodobniej wykonane przez doświadczonego już w tej dziedzinie rzemiosła Czkawkę. Ich zadaniem jest zapewnienie jeźdźcom wygodnego i bezpiecznego latania na grzbietach ich smoków, a także niezależności w locie i prowadzeniu skutecznych walk z wrogiem tak w powietrzu, jak na ziemi. Rokładane skrzydła pozwalają im samodzielnie i bezpiecznie lądować. Czkawka używa swoich skrzydeł dosyć często, głównie podczas pojedynków z Grimmelem Gnębicielem. Pozostali jeźdźcy korzystają ze swoich podczas abordażu statków smoczych łowców (różnie im to wychodzi, jako że większość przyjaciół niezbyt skutecznie kontroluje swoje szybowanie). Zbroje odgrywają istotną rolę gdy pozbawieni swoich smoków, przejętych przez smoczego łowcę, jeźdźcy muszą dostać się na pokłady jego statków i uwolnić swoje wierzchowce. Zeskakują wówczas z klifu Nowego Berk, dość wysokiego, by umożliwić doszybowanie do rozciągającej się niedaleko floty.

Httydthwtrailer 2 45

Wszyscy jeźdźcy w swoich zbrojach

W wyniku wojny z Grimmelem Gnębicielem, tylko zbroja Czkawki uległa znacznemu zniszczeniu, tracąc część płyt chroniących ramiona, zdobywając liczne zadrapania oraz tracąc charakterystyczny połysk smoczych łusek. Zbroje pozostałych jeźdźców ocalały w niemal nienaruszonym stanie.

Ciekawostki

  • Według materiałów promocyjnych, a przede wszystkim zabawek, zbroje wykonane ze smoczych łusek potrafią świecić w ciemnościach Ukrytego Świata (jest to zjawisko bioluminescencji). Wynika to z faktu, iż umiejętnością taką wykazują się smoki (tylko w swojej podziemnej kryjówce), a zbroje są w końcu wykonane z ich łusek.
    • Analogiczną zdolnością jest zyskiwanie chwilowej niewidzialności przez zbroję Czkawki. Szczerbatek bowiem potrafi, po przywołaniu wyładowań elektrycznych, na kilka sekund zupełnie zniknąć, ponieważ jego rozgrzane łuski stają się lustrzane i odbijają światło. Zbroja wykonana z tych łusek również na chwilę czyni Czkawkę niewidzialnym.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.