Znacznik: VisualEditor
(Nie pokazano 31 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Szablon:Tabs
 
|tab1 = Zemsta
 
|height = 2
 
|tab1name = Opis
 
|tab2 = Zemsta/Galeria
 
|tab2name = Galeria}}
 
 
{{Odcinek
 
{{Odcinek
|numer odcinka = 26
+
| nazwa = Zemsta
  +
| foto = Jws916.png
|tytuł oryginału = ''[http://howtotrainyourdragon.wikia.com/wiki/Fright_of_Passage Fright of Passage]''
 
|data premiery ANG = 24.10.2013
+
| premiera PL = 10 marca 2014
  +
| premiera USA = 24 października 2013
|Data premiery PL = 10.03.2014
 
  +
| oryginalnie = Fright of Passage
|poprzedni odcinek = ''[[Gdzie zimują Ognioglizdy]]''
 
  +
| sezon = ''[[Obrońcy Berk]]''
|następny odcinek = ''[[Na szarym końcu]]''}}'''''Zemsta''''' ( ang. ''Fright of Passage'') - tytuł szóstego odcinka drugiego sezonu serialu [[Jeźdźcy Smoków]], emitowanego przez stację [http://cartoonnetwork.pl Cartoon Network].
 
  +
| odcinek = 6
 
  +
| odcinek ogólnie = 26
==Ogólny opis==
 
  +
| scenariusz = F.M. De Marco
[[Astrid]]<span style="text-align:center;"> pragnie pomścić wujka, który przed 10  laty został pokonany przez straszliwego smoka, </span>[[Marazmor]]a<span style="text-align:center;">. Przez to ród Hoffersonów uważany jest za tchórzy. Przyjaciele pragną raz na zawsze przegonić bestię, aby nie powróciła na wyspę już nigdy więcej, oraz żeby rodzina Astrid odzyskała dawną i pozytywną opinię.</span>
 
  +
| reżyseria = [[Louie del Carmen]]
 
| poprzedni = [[Gdzie zimują Ognioglisty]]
  +
| następny = [[Na szarym końcu]]
  +
}}'''Zemsta''' (ang. ''Fright of Passage'') — szósty odcinek sezonu ''[[Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk]]''. Jego premiera odbyła się 24 października 2013 roku w USA i 10 marca 2014 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.
   
  +
==Opis==
  +
''Czkawka musi pomóc Astrid rozprawić się z Marazmorem, upiornym smokiem, który 10 lat temu "sparaliżował" jej wujka, okrywając hańbą całą jej rodzinę. Przyjaciele pragną raz na zawsze przegonić bestię, aby nie powróciła na wyspę już nigdy więcej. Nie jest to jednak takie proste.''
 
==Fabuła==
 
==Fabuła==
 
Odcinek rozpoczyna się retrospekcją. 10 lat temu [[wioska Berk]] została zaatakowana przez smoka zwanego [[Marazmor]], z którym chciał się zmierzyć wuj [[Astrid]] - [[Finn Hofferson]]. Jednak gdy ten stanął na drodze bestii, coś go sparaliżowało. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się, że nawet nieustraszony Finn przestraszył się Marazmora, wpadli w panikę. Wszystko działo się na oczach małej Astrid, która przysięgła sobie zemstę na tym smoku.
   
 
[[Plik:Jws889.png|thumb|255px|Astrid atakuje Sączysmarka]]Po dziesięciu latach od tego wydarzenia nad Berk pojawiają się [[Furie Orvandila]], które symbolizują przybycie Marazmora. Tymczasem na arenie Astrid trenuje, by ostatecznie rozprawić się z bestią, która zhańbiła dobre imię jej rodziny. [[Czkawka]] próbuje jej wmówić, że smok nie przybędzie, ale [[Śledzik]] podważa jego słowa. Przy okazji [[Sączysmark]] włącza się do dyskusji, ciągle drwiąc z odwagi Hoffersonów, na co Astrid odpowiada siłą. Tymczasem, z powodu przybycia Marazmora, [[Mieczyk]] i [[Szpadka]] tworzą w akademii schron "na wszelki wypadek". Astrid, zdenerwowana rozmową o jej wujku i smoku, dosiada [[Wichura|Wichury]] i odlatuje z akademii.
{{Spoiler}}
 
   
 
Czkawka odnajduje przyjaciółkę, która nadal szykuje się do walki z Marazmorem. Szef Smoczej Akademii tłumaczy jej, że będzie jej potrzebował do pomocy w obronie wioski, ale dziewczyna postanawia powstrzymać smoka zanim dotrze do Berk. By przekonać Czkawkę do swojego planu, budzi w nim chęć poznania Marazmora i wytresowania go. Wtedy przybiega Śledzik z badaniami na temat trasy lotu Marazmora. Czkawka pragnie, by chłopak tego nie mówił przy Astrid, ale ten go nie słucha i wszystko opowiada. Mówi kolegom, że jeśli chcą się zbliżyć do tego smoka, będą musieli być niezauważalni w ciemnościach. Wtedy Astrid postanawia wykorzystać do tego [[Szczerbatek|Szczerbatka]].
Dziesięć lat temu [[Berk]] zaatakował [[smok ]] zwany [[Marazmor]]em, z którym chciał się zmierzyć Nieustraszony [[Finn Hofferson]]. Jednak gdy ten stanął na drodze bestii, coś go zamroziło. Gdy mieszkańcy się dowiedzieli, że nawet Finn przestraszył się Marazmora, wpadli w panikę. Wszystko się działo się na oczach małej [[Astrid]], która przysięgła sobie zemstę na tym smoku.
 
   
 
Gdy na niebie pokazała się zorza, w Berk [[Pyskacz]] ogłosił alarm i kazał wszystkim mieszkańcom schować się do domów. Sączysmark, słysząc rozmowę mieszkańców o schronieniu, zainteresowany wypytuje o szczegóły Pyskacza. Gdy ten odpowiada mu, że bliźniaki stworzyły schron w akademii, młodzieniec staje się zainteresowany kryjówką, ale kowal mówi, że od miesięcy nie ma tam miejsc.
Po dziesięciu latach od tego wydarzenia nad Berk pojawiają się [[Furie Orvandila]], które symbolizują przyjście Marazmora. Tymczasem na arenie Astrid trenuje, by stoczyć walkę z bestią. [[Czkawka]] próbuje jej wmówić że Latający Koszmar może nie przybyć, jednak [[Śledzik]] podważa jego słowa. Do rozmowy włącza się [[Sączysmark]], który drwi z odwagi Hoffersonów, na co [[Astrid]] odpowiada siłą. Tymczasem z powodu przybycia Marazmora [[Mieczyk]] i [[Szpadka]] budują schron w [[Smocza Akademia|akademii]]. Astrid zdenerwowana rozmową o jej wujku i smoku, dosiada [[Wichura|Wichury]] i odlatuje z akademii.
 
   
 
W Smoczej Akademii Mieczyk i Szpadka wymyślają hasło do bunkra, kiedy przychodzi Sączysmark. Chłopak chce dostać się do środka, ale bliźniacy nie znajdują go na liście. Jednak składają mu propozycję - gdy przyniesie coś z listy, to go wpuszczą. Na liście był jednak m.in. [[Gustaw Larsen|Gustaw]] i [[Hakokieł]], i to oni zostają wpuszczeni, co bardziej denerwuje Jorgensona.
Czkawka odnajduje koleżankę, która szykuje się do walki z Marazmorem. Szef Smoczej Akademii tłumaczy Astrid, że będzie jej potrzebował do pomocy w obronie wioski, ale dziewczyna postanawia powstrzymać smoka zanim dotrze do Berk. By przekonać Czkawkę do swojego planu opowiada mu jak fajnie by było poznać Marazmora. Wtedy do tresera przybiega Śledzik z badaniami na temat trasy lotu Marazmora. Czkawka pragnie, by chłopak tego nie mówił przy Astrid, ale ten go nie słucha i wszystko opowiada. Mówi kolegom, że jeśli chcą się zbliżyć do tego smoka będą musieli być niezauważalni w ciemnościach. Wtedy Astrid postanawia wykorzystać do tego [[Szczerbatek|Szczerbatka]].
 
   
 
Tymczasem Czkawka tłumaczy Astrid, że mają zamiar tylko obserwować Marazmora, ale ta przy pojawieniu się smoka ignoruje słowa chłopaka - pragnie zatrzymać Marazmora i odzyskać honor swojego nazwiska. Marazmor wypuszcza na dziewczynę mgłę, która ją paraliżuje. Czkawka i Szczerbatek, widząc Astrid w opałach, lecą jej na pomoc. Zabierają ją i odlatują w chmury, gdzie Szczerbatek staje się niewidoczny. Marazmor, nie widząc wroga, odlatuje.
Gdy na niebie pokazała się zorza, w Berk [[Pyskacz]] ogłosił alarm i kazał wszystkim mieszkańcom schować się do domów. Sączysmark słysząc rozmowę mieszkańców o schronieniu, zainteresowany wypytuje o szczegóły Pyskacza. Gdy ten odpowiada mu, że Bliźniaki stworzyły schron w akademii, młodzieniec staje się zainteresowany schronieniem, ale kowal mówi, że nie ma tam miejsc.
 
   
  +
[[Plik:Jws907.png|thumb|left|255px|Czkawka i Astrid zauważają świecące algi w rzece]]Gdy treserzy bezpiecznie lądują na ziemi, Astrid zaczyna odzyskiwać czucie i pyta się chłopaka o to, co się stało. Ten opowiada, że Marazmor rozpylił na nią mgłę, ale cieszy się, że skutki są krótkotrwałe. Astrid stwierdza, że to coś ją zamroziło i że w końcu jest pewna, że jej wuj nie bał się smoka. Dziewczyna uważa, że Czkawka chce wrócić do Berk, lecz młodzieniec postanawia powstrzymać groźnego smoka, przez co rozwesela dziewczynę. Podczas śledzenia dzikiego smoka zauważają świecącą wodę w rzece.
W Smoczej Akademii Mieczyk i Szpadka wymyślają hasło do bunkra, uderzenie w twarz. Sączysmark chce dostać się do środka, ale bliźniaki nie znajdują go na liście. Jednak składają mu propozycję - gdy przyniesie coś z listy, to go wpuszczą.
 
   
 
Sączysmark przynosi do bunkra "tęczową kurę", lecz Szpadka tłumaczy, że chcieli dwie takie kury. Jorgenson wiedział, że tak będzie i przyniósł też drugą kurę, jednak bliźniaki nie chcą go wpuścić, dając mu listę rzeczy, które ma jeszcze przynieść. Tymczasem w domu Śledzik zastanawia się, dlaczego Marazmor leci zawsze taką samą trasą. Przeszkadza mu [[Sztukamięs]], ale jednocześnie nasuwa mu odpowiedź na męczące go pytanie.
Czkawka tłumaczy Astrid, że mają zamiar tylko obserwować Marazmora, ale ta przy pojawieniu się smoka ignoruje słowa Czkawki. Pragnie zatrzymać Marazmora i odzyskać honor swojego nazwiska. Marazmor wypuszcza na dziewczynę mgłę, która ją paraliżuje. Czkawka i Szczerbatek, widząc Astrid w opałach lecą jej pomóc. Zabierają ją i odlatują w chmury gdzie Szczerbatek staje się niewidoczny. Marazmor, nie widząc wroga, odlatuje. Gdy treserzy  bezpiecznie lądują na ziemi, Astrid zaczyna odzykiwać czucie i pyta się chłopaka co się stało. Ten opowiada, że Marazmor rozpylił na nią mgłę, ale cieszy się że skutki tego są krótkotrwałe. Astrid stwierdza, że to coś ją zamroziło i że w końcu jest pewna, że jej wuj nie bał się smoka. Dziewczyna uważa, że Czkawka chce wrócić do Berk, lecz młodzieniec postanawia powstrzymać groźnego smoka, przez co rozwesela dziewczynę. Podczas śledzenia dzikiego smoka zauważają świecącą wodę w rzece.
 
   
 
Czkawka zauważa, że Marazmor podąża za [[świecące algi|świecącymi glonami]]. Uważa, że rośliny reagują tak na Furie Orvandila. Treser sądzi, że smok atakuje, bo sądzi, że mieszkańcy Berk chcą zabrać mu jedzenie. Wtedy zauważa ich bestia. Jeźdźcy chcą uciec na Szczerbatku, jednak ten napił się wody z glonami, przez co jego skóra zaczęła świecić na niebiesko. Czkawka i Astrid chcą się schować w chmurach, ale Marazmor z łatwością ich odnajduje. Gdy stają naprzeciwko bestii, dziki smok oślepia ich, przez co rozbijają się.
Sączysmark przynosi do bunkra „tęczową kurę”, lecz Szpadka tłumaczy że chcieli dwie takie kury. Jorgenson wiedział, że tak będzie i przyniósł też drugą [[Kurczak|kurę]], jednak bliźniaki nie chcą go wpuścić dają mu listę rzeczy, które ma jeszcze przynieść.
 
   
 
Na lądzie dziki smok atakuje Szczerbatka, ale Astrid odciąga uwagę smoka, dzięki czemu Czkawka może dosiąść swojego przyjaciela. Zabierają Astrid i chowają się w jaskini, gdzie Marazmor nie może ich zauważyć. Gdy skóra Szczerbatka przestaje świecić, przyjaciele lecą za dzikim smokiem. Astrid pyta się Czkawki, jak powstrzymają bestię. Wtedy treser zauważa Śledzika, który przyleciał na Sztukamięs i z Wichurą. Czkawka i Śledzik postanawiają zmienić bieg rzeki, by Marazmor nie przyleciał do wioski.
Tymczasem w domu Śledzik zastanawia się dlaczego Latający Koszmar leci zawsze taką samą trasą. Przeszkadza mu [[Sztukamięs]], ale jednocześnie nasuwa mu odpowiedź do meczącego go pytania.
 
   
 
W akademii Sączysmark przywozi bliźniakom wszystkie rzeczy z listy. Jednak Szpadka dopisuje do listy śpiewającego [[Straszliwiec Straszliwy|Straszliwca Straszliwego]].
Czkawka też zauważa, że Marazmor podąża za świecącymi glonami, uważa że rośliny tak oddziałują na światło Aurvandila. Treser sądzi że Latający Koszmar tak się zachowuje, bo sądzi że mieszkańcy Berk chcą zabrać glony. Wtedy zauważa ich obcy smok, jeźdźcy chcą uciec na Szczerbatku. Jednak Furia napiła się wody i przez to jego skóra zaczęła świecić na niebiesko. Czkawka i Astrid chcą się schować w chmurach, ale przez świecącą skórę Szczerbatka, Marazmor szybko ich odnajduje. Gdy stają naprzeciwko Latającego Koszmara, dziki smok oślepia ich przez co rozbijają się.
 
   
 
Astrid próbuje odwrócić uwagę Marazmora, atakując go, podczas gdy Czkawka wraz ze Szczerbatkiem tworzą nowe koryto rzeki, a Śledzik ze Sztukamięs budują tamę. Jednak smokowi udaje się uciec dziewczynie i atakuje Śledzika. Gdy jeździec został sparaliżowany, ratują go przyjaciele. Po tym, jak chłopak doszedł do siebie, pomaga Czkawce skończyć nowe koryto, ale Marazmor zrzuca Astrid ze smoka. Dziewczyna, by uniknąć bestii, ucieka do jeźdźców i wszyscy muszą wzbić się w niebo.
Na lądzie dziki smok atakuje Szczerbatka, ale Astrid odciąga uwagę smoka, dzięki czemu Czkawka w końcu może dosiąść smoka. Zabierają Astrid i chowają się w jaskini, gdzie Marazmor nie może ich zauważyć. Gdy skóra Szczerbatka przestaje świecić, koledzy lecą za dzikim smokiem. Astrid pyta się Czkawki jak powstrzymają przybysza. Wtedy treser zauważa Śledzika który przyleciał na Sztukamięs i z Wichurą. Czkawka i Śledzik postanawiają zmienić bieg rzeki by Marazmor nie przyleciał do wioski.
 
   
  +
[[Plik:Jws928.png|thumb|255px|Jeźdźcy oślepiają Marazmora]]Astrid wpada na pomysł, jak ostatecznie pokonać Marazmora. Jeźdźcy dają napić się smokom wody z glonami, przez co ich ciała zaczynają świecić. Gdy dochodzi do starcia, Marazmor zostaje oślepiony, a Szczerbatek i Czkawka mogą dokończyć kanał. Po udanej misji młodzież postanawia wrócić do domu.
W akademii Sączysmark przywozi bliźniakom wszystkie rzeczy z listy. Jednak Szpadka dopisuje do listy śpiewającego [[Straszliwiec Straszliwy|Straszliwca Straszliwego]].
 
   
 
[[Stoick]], widząc światło na niebie uważa, że to Marazmor i każe Pyskaczowi ogłosić alarm. Kiedy smoki lądują, kowal mówi, że dalej śni, gdyż widzi świecące smoki. Czkawka przekazuje ojcu dobrą wiadomość - Marazmor już nie przyleci do wioski. Gdy wszyscy mieszkańcy opuścili domy, treser opowiada im, że dowiedzieli się dużo o Marazmorze i że Finn Hofferson naprawdę był nieustraszony.
Astrid atakuje Marazmora, podczas gdy Czkawka wraz ze Szczerbatkiem tworzą nowe koryto rzeki, a Śledzik ze Sztukamięs budują tamę. Jednak Latający Koszmar ucieka Astrid i atakuje Śledzika. Gdy jeździec został sparaliżowany ratują go przyjaciele. Kiedy Śledzik dochodzi do siebie, razem z Czkawką chcą skończyć nowe koryto, ale Latający Koszmar zrzuca Astrid ze smoka. Dziewczyna by uniknąć smoka ucieka do jeźdźców i wszyscy muszą wzbić się w niebo. Astrid wpada na pomysł jak w końcu pokonać Marazmora. Jeźdźcy dają napić się smokom wody z glonami, przez co ich gady zaczynają świecić. Gdy dochodzi do starcia, Marazmor zostaje oślepiony i Szczerbatek i Czkawka mogą dokończyć kanał. Po udanej misji młodzież postanawia wrócić do domu.
 
 
[[Stoik]] widząc światło na niebie uważa że to Marazmor i każe Pyskaczowi ogłosić alarm, ale gdy smoki zbliżają się bliżej kowal zauważa że to coś innego. Kiedy smoki lądują, Pyskacz uważa, że dalej śni, gdyż widzi świecące smoki. Czkawka przekazuje ojcu dobrą wiadomość, że Marazmor już nie przyleci do wioski. Gdy wszyscy mieszkańcy opuścili domy, treser opowiada im że dowiedzieli się dużo o Marazmorze i że Finn Hofferson naprawdę był nieustraszony.
 
   
 
Tymczasem Sączysmark zdobył śpiewającego Straszliwca Straszliwego, ale nie zastał już nikogo w bunkrze.
 
Tymczasem Sączysmark zdobył śpiewającego Straszliwca Straszliwego, ale nie zastał już nikogo w bunkrze.
 
 
{{Spoiler-end}}
 
   
 
==Najważniejsze wydarzenia==
 
==Najważniejsze wydarzenia==
 
*[[Marazmor]] i [[Finn Hofferson]] pojawiają się po raz pierwszy;
 
 
*Okazuje się, że [[Astrid]] ciężko trenowała zabijanie smoków przed wydarzeniami z [[Jak wytresować smoka (film)|filmu]], by zemścić się na Marazmorze.
*Pojawienie się [[Marazmor]]a i [[Finn Hofferson|Fina Hoffersona]] po raz pierwszy.
 
*Okazuje się, że [[Astrid]] ciężko trenowała zabijanie smoków przed wydarzeniami z [[Jak wytresować smoka (film)|filmu]], by móc się zemścić na Marazmorze.
 
 
 
==Postacie==
 
==Postacie==
 
 
===Ludzie===
 
===Ludzie===
 
 
*[[Czkawka]]
 
*[[Czkawka]]
 
*[[Astrid]]
 
*[[Astrid]]
Linia 68: Linia 60:
 
*[[Stoick Ważki|Stoick]]
 
*[[Stoick Ważki|Stoick]]
 
*[[Pyskacz]]
 
*[[Pyskacz]]
*[[Gustaw Larson]]
+
*[[Gustaw Larsen]]
 
*[[Finn Hofferson]] <small>(debiut)</small>
 
*[[Finn Hofferson]] <small>(debiut)</small>
 
*Mieszkańcy Berk
 
*Mieszkańcy Berk
 
 
===Smoki===
 
===Smoki===
 
 
*[[Szczerbatek]] ([[Nocna Furia]])
 
*[[Szczerbatek]] ([[Nocna Furia]])
 
*[[Wichura]] ([[Śmiertnik Zębacz]])
 
*[[Wichura]] ([[Śmiertnik Zębacz]])
Linia 80: Linia 70:
 
*[[Sztukamięs]] ([[Gronkiel]])
 
*[[Sztukamięs]] ([[Gronkiel]])
 
*[[Marazmor]] <small>(debiut)</small>
 
*[[Marazmor]] <small>(debiut)</small>
*[[Straszliwiec Straszliwy]]
+
*[[Śpiewający Straszliwiec Straszliwy|Straszliwiec Straszliwy]]
  +
[[Kategoria:Sezon 2]]
 
  +
==Ciekawostki==
  +
*Angielski tytuł odcinka (''Fright of Passage'') jest grą słowną wyrażenia "Rite Of Passage" (rytuał przejścia).
  +
*Jest to pierwszy odcinek w drugim sezonie, w którym nie zostaje wspomniany [[Albrecht]] ani [[Łupieżcy]].
  +
*Sposób, w jaki Astrid wyzywa Marazmora jest taki sam, jak wcześniej zrobił to jej wuj.
  +
*W tym odcinku okazuje się, że [[Straszliwiec Straszliwy|Straszliwce Straszliwe]] potrafią śpiewać; Sączysmark nauczył jednego z nich by dostać się do bunkru.
  +
===Błędy===
  +
*Na początku, gdy jeźdźcy są w akademii, część włosów Astrid po prawej stronie wystaje powyżej jej opaski.
  +
  +
==Link do odcinka==
  +
{{Linki odcinków
  +
|kreskoweczki.pl=http://www.kreskoweczki.pl/kreskowka/73376/jezdzcy-smokow_26-zemsta/
  +
|baje.pl=http://www.baje.pl/movie/79007/Je%C5%BAd%C5%BAcy+Smok%C3%B3w%3A+Obro%C5%84cy+Berk/Zemsta}}
  +
  +
==Zobacz też==
  +
{{odcinki}}[[en:Fright of Passage]]
  +
[[es:Miedo a Avanzar]]
 
[[Kategoria:Odcinki]]
 
[[Kategoria:Odcinki]]
[[Kategoria:Jeźdźcy Smoków]]
+
[[Kategoria:Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk]]

Wersja z 15:59, 18 lut 2019

Poprzedni odcinek
Gdzie zimują Ognioglisty
Zemsta Następny odcinek
Na szarym końcu
Artykuł

Zemsta (ang. Fright of Passage) — szósty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jego premiera odbyła się 24 października 2013 roku w USA i 10 marca 2014 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Czkawka musi pomóc Astrid rozprawić się z Marazmorem, upiornym smokiem, który 10 lat temu "sparaliżował" jej wujka, okrywając hańbą całą jej rodzinę. Przyjaciele pragną raz na zawsze przegonić bestię, aby nie powróciła na wyspę już nigdy więcej. Nie jest to jednak takie proste.

Fabuła

Odcinek rozpoczyna się retrospekcją. 10 lat temu wioska Berk została zaatakowana przez smoka zwanego Marazmor, z którym chciał się zmierzyć wuj Astrid - Finn Hofferson. Jednak gdy ten stanął na drodze bestii, coś go sparaliżowało. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się, że nawet nieustraszony Finn przestraszył się Marazmora, wpadli w panikę. Wszystko działo się na oczach małej Astrid, która przysięgła sobie zemstę na tym smoku.

Astrid atakuje Sączysmarka

Po dziesięciu latach od tego wydarzenia nad Berk pojawiają się Furie Orvandila, które symbolizują przybycie Marazmora. Tymczasem na arenie Astrid trenuje, by ostatecznie rozprawić się z bestią, która zhańbiła dobre imię jej rodziny. Czkawka próbuje jej wmówić, że smok nie przybędzie, ale Śledzik podważa jego słowa. Przy okazji Sączysmark włącza się do dyskusji, ciągle drwiąc z odwagi Hoffersonów, na co Astrid odpowiada siłą. Tymczasem, z powodu przybycia Marazmora, Mieczyk i Szpadka tworzą w akademii schron "na wszelki wypadek". Astrid, zdenerwowana rozmową o jej wujku i smoku, dosiada Wichury i odlatuje z akademii.

Czkawka odnajduje przyjaciółkę, która nadal szykuje się do walki z Marazmorem. Szef Smoczej Akademii tłumaczy jej, że będzie jej potrzebował do pomocy w obronie wioski, ale dziewczyna postanawia powstrzymać smoka zanim dotrze do Berk. By przekonać Czkawkę do swojego planu, budzi w nim chęć poznania Marazmora i wytresowania go. Wtedy przybiega Śledzik z badaniami na temat trasy lotu Marazmora. Czkawka pragnie, by chłopak tego nie mówił przy Astrid, ale ten go nie słucha i wszystko opowiada. Mówi kolegom, że jeśli chcą się zbliżyć do tego smoka, będą musieli być niezauważalni w ciemnościach. Wtedy Astrid postanawia wykorzystać do tego Szczerbatka.

Gdy na niebie pokazała się zorza, w Berk Pyskacz ogłosił alarm i kazał wszystkim mieszkańcom schować się do domów. Sączysmark, słysząc rozmowę mieszkańców o schronieniu, zainteresowany wypytuje o szczegóły Pyskacza. Gdy ten odpowiada mu, że bliźniaki stworzyły schron w akademii, młodzieniec staje się zainteresowany kryjówką, ale kowal mówi, że od miesięcy nie ma tam miejsc.

W Smoczej Akademii Mieczyk i Szpadka wymyślają hasło do bunkra, kiedy przychodzi Sączysmark. Chłopak chce dostać się do środka, ale bliźniacy nie znajdują go na liście. Jednak składają mu propozycję - gdy przyniesie coś z listy, to go wpuszczą. Na liście był jednak m.in. Gustaw i Hakokieł, i to oni zostają wpuszczeni, co bardziej denerwuje Jorgensona.

Tymczasem Czkawka tłumaczy Astrid, że mają zamiar tylko obserwować Marazmora, ale ta przy pojawieniu się smoka ignoruje słowa chłopaka - pragnie zatrzymać Marazmora i odzyskać honor swojego nazwiska. Marazmor wypuszcza na dziewczynę mgłę, która ją paraliżuje. Czkawka i Szczerbatek, widząc Astrid w opałach, lecą jej na pomoc. Zabierają ją i odlatują w chmury, gdzie Szczerbatek staje się niewidoczny. Marazmor, nie widząc wroga, odlatuje.

Czkawka i Astrid zauważają świecące algi w rzece

Gdy treserzy bezpiecznie lądują na ziemi, Astrid zaczyna odzyskiwać czucie i pyta się chłopaka o to, co się stało. Ten opowiada, że Marazmor rozpylił na nią mgłę, ale cieszy się, że skutki są krótkotrwałe. Astrid stwierdza, że to coś ją zamroziło i że w końcu jest pewna, że jej wuj nie bał się smoka. Dziewczyna uważa, że Czkawka chce wrócić do Berk, lecz młodzieniec postanawia powstrzymać groźnego smoka, przez co rozwesela dziewczynę. Podczas śledzenia dzikiego smoka zauważają świecącą wodę w rzece.

Sączysmark przynosi do bunkra "tęczową kurę", lecz Szpadka tłumaczy, że chcieli dwie takie kury. Jorgenson wiedział, że tak będzie i przyniósł też drugą kurę, jednak bliźniaki nie chcą go wpuścić, dając mu listę rzeczy, które ma jeszcze przynieść. Tymczasem w domu Śledzik zastanawia się, dlaczego Marazmor leci zawsze taką samą trasą. Przeszkadza mu Sztukamięs, ale jednocześnie nasuwa mu odpowiedź na męczące go pytanie.

Czkawka zauważa, że Marazmor podąża za świecącymi glonami. Uważa, że rośliny reagują tak na Furie Orvandila. Treser sądzi, że smok atakuje, bo sądzi, że mieszkańcy Berk chcą zabrać mu jedzenie. Wtedy zauważa ich bestia. Jeźdźcy chcą uciec na Szczerbatku, jednak ten napił się wody z glonami, przez co jego skóra zaczęła świecić na niebiesko. Czkawka i Astrid chcą się schować w chmurach, ale Marazmor z łatwością ich odnajduje. Gdy stają naprzeciwko bestii, dziki smok oślepia ich, przez co rozbijają się.

Na lądzie dziki smok atakuje Szczerbatka, ale Astrid odciąga uwagę smoka, dzięki czemu Czkawka może dosiąść swojego przyjaciela. Zabierają Astrid i chowają się w jaskini, gdzie Marazmor nie może ich zauważyć. Gdy skóra Szczerbatka przestaje świecić, przyjaciele lecą za dzikim smokiem. Astrid pyta się Czkawki, jak powstrzymają bestię. Wtedy treser zauważa Śledzika, który przyleciał na Sztukamięs i z Wichurą. Czkawka i Śledzik postanawiają zmienić bieg rzeki, by Marazmor nie przyleciał do wioski.

W akademii Sączysmark przywozi bliźniakom wszystkie rzeczy z listy. Jednak Szpadka dopisuje do listy śpiewającego Straszliwca Straszliwego.

Astrid próbuje odwrócić uwagę Marazmora, atakując go, podczas gdy Czkawka wraz ze Szczerbatkiem tworzą nowe koryto rzeki, a Śledzik ze Sztukamięs budują tamę. Jednak smokowi udaje się uciec dziewczynie i atakuje Śledzika. Gdy jeździec został sparaliżowany, ratują go przyjaciele. Po tym, jak chłopak doszedł do siebie, pomaga Czkawce skończyć nowe koryto, ale Marazmor zrzuca Astrid ze smoka. Dziewczyna, by uniknąć bestii, ucieka do jeźdźców i wszyscy muszą wzbić się w niebo.

Jeźdźcy oślepiają Marazmora

Astrid wpada na pomysł, jak ostatecznie pokonać Marazmora. Jeźdźcy dają napić się smokom wody z glonami, przez co ich ciała zaczynają świecić. Gdy dochodzi do starcia, Marazmor zostaje oślepiony, a Szczerbatek i Czkawka mogą dokończyć kanał. Po udanej misji młodzież postanawia wrócić do domu.

Stoick, widząc światło na niebie uważa, że to Marazmor i każe Pyskaczowi ogłosić alarm. Kiedy smoki lądują, kowal mówi, że dalej śni, gdyż widzi świecące smoki. Czkawka przekazuje ojcu dobrą wiadomość - Marazmor już nie przyleci do wioski. Gdy wszyscy mieszkańcy opuścili domy, treser opowiada im, że dowiedzieli się dużo o Marazmorze i że Finn Hofferson naprawdę był nieustraszony.

Tymczasem Sączysmark zdobył śpiewającego Straszliwca Straszliwego, ale nie zastał już nikogo w bunkrze.

Najważniejsze wydarzenia

  • Marazmor i Finn Hofferson pojawiają się po raz pierwszy;
  • Okazuje się, że Astrid ciężko trenowała zabijanie smoków przed wydarzeniami z filmu, by zemścić się na Marazmorze.

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Angielski tytuł odcinka (Fright of Passage) jest grą słowną wyrażenia "Rite Of Passage" (rytuał przejścia).
  • Jest to pierwszy odcinek w drugim sezonie, w którym nie zostaje wspomniany Albrecht ani Łupieżcy.
  • Sposób, w jaki Astrid wyzywa Marazmora jest taki sam, jak wcześniej zrobił to jej wuj.
  • W tym odcinku okazuje się, że Straszliwce Straszliwe potrafią śpiewać; Sączysmark nauczył jednego z nich by dostać się do bunkru.

Błędy

  • Na początku, gdy jeźdźcy są w akademii, część włosów Astrid po prawej stronie wystaje powyżej jej opaski.

Link do odcinka

Hiccup-toothless-how-to-train-your-dragon-2.png


Plikkreskoweczkifavikon.png — Zobacz odcinek na Kreskóweczki.pl: Link

Ikonkabajepl.jpg — Zobacz odcinek na Baje.pl: Link


Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.