FANDOM


Artykuł
Te smoki są tajemnicze i nieprzewidywalne. Hej, czy to drzewo? Halo, czy to skała? Nie, to Zmiennoskrzydły! Niczym kameleon potrafi wtopić się w dowolne tło.

Pyskacz Gbur, Księga smoków

Zmiennoskrzydły[1], dawniej znany jako Skrzydłochlast[2] (ang. Changewing) — niezwykle niebezpieczny smok, przedstawiciel tajemniczej klasy. Zadebiutował w krótkometrażówce Księga smoków, a w serialu - w odcinku Dziwnobarwny klejnot. Słynie z umiejętności kamuflażu oraz plucia kwasem.

Wygląd

Tułów Zmiennoskrzydłego jest szeroki i grzbietobrzusznie spłaszczony, przypomina nieco tułów Zębiroga, zaś głowa zwierzęcia jest podobna do głowy Koszmara Ponocnika. Smok posiada wydłużony pysk, zwieńczony dużym rogiem nosowym. Paszcza Zmiennoskrzydłego jest wyposażona w mnóstwo dużych, ostrych jak brzytwa zębów. Zwierzęta te mają przodozgryz, co oznacza, że kiedy szczęki smoka są zaciśnięte, zęby żuchwy są przed zębami szczęki.

Ma trójkątne, stosunkowo niewielkie skrzydła, długi ogon oraz dwa długie czułki wyrastające z tyłu głowy. Wzdłuż grzbietu i ogona ciągną się czworokątne, bardzo charakterystyczne szpikulce.

Barwa ciała jest zależna od otoczenia, ponieważ smok potrafi się maskować, jednak w stanie "normalnym" Zmiennoskrzydły jest czerwony (może też wystąpić w kolorze zielonym).

Zachowanie

Zmiennoskrzydły jest niezwykle inteligentnym smokiem, a niektóre jego ruchy i gestykulacja przypominają ludzką. Naśladuje wszelkie zachowania, jakie zaobserwuje.

Sposób w jaki te zwierzęta polują jest dość ciekawy, bowiem polują one jak wilki, najczęściej w grupach liczących po trzy osobniki. Jeden smok podstępem wywabia ofiarę ze stada, a pozostałe dyskretnie ją okrążają, po czym wspólnie pozbawiają ją życia.

Zwyczaje godowe Zmiennoskrzydłego nie są znane. Najprawdopodobniej w jednym miocie samica składa kilka jaj. Są one bardzo małe i przypominają klejnot. Są przezroczyste i świecą różnymi kolorami, które bardzo szybko się zmieniają - od zieleni, przez błękit i fiolet po czerwień.

Zmiennoskrzydłe są niezwykle opiekuńczymi rodzicami - gdy jaja są złożone w gniazdach, każde wtargnięcie na teren smoków kończy się atakiem. Jeśli jakiekolwiek jajo zostanie wyciągnięte z gniazda, smoki nie spoczną póki go nie odnajdą. Współpracują przy tym i pomagają sobie. Chociaż często są wrogo nastawione wobec ludzi, tych także potrafią traktować z opieką, jak stało się to z Sączysarkiem.

Tresura

Tresura Zmiennoskrzydłego jest trudna ze względu na jego mechanizmy obronne. Przypomina jednak tresurę Koszmara Ponocnika - wystarczy uspokoić smoka, podarować mu przysmak i położyć dłoń na jego nozdrzach.

Moce i umiejętności

Kamuflaż

Vlcsnap-2013-03-09-03h38m31s237

Niewidzialny Zmiennoskrzydły

Zmiennoskrzydłego wyróżnia zdolność kamuflowania się. Gdy chce się ukryć, przybiera barwy otoczenia. Pozostaje jednak częściowo widoczny i wygląda, jakby był przezroczysty. Mechanizmu tego smok używa zarówno do polowania, jak i ucieczki przed silniejszym przeciwnikiem.

Plucie kwasem

Skrzydłochlast. Nawet świeżo wyklute osobniki skutecznie plują kwasem.

Czkawka, Jak wytresować smoka

SC 5

Zmiennoskrzydły pluje kwasem

Już od pisklęcia Zmiennoskrzydły potrafi pluć niszczącym wszystko kwasem. Substancja zdolna jest stopić dom lub powalić drzewo, jednak tylko z niewielkiej odległości. Nie wiadomo jaki skład tego kwasu lub mieszanki, pewnie jest to kwas chlorowodorowy produkowany w nadmiarze w żołądku. Kwas ten wykazuje właściwości fosforyzujące.

Hipnoza

Patrząc głęboko w oczy ofiary, Zmiennoskrzydły potrafi zahipnotyzować i tym samym z łatwością ją zaatakować.

Ogień

Według Księgi smoków, Zmiennoskrzydły potrafi również ziać ogniem, jednak rzadko używa tej umiejętności.

Inne umiejętności

Smok czasem używa ogona jako dodatkowej kończyny i chwyta nim przedmioty.

Siedlisko i zwyczaje

Głównym siedliskiem tego gatunku jest Wyspa Zmiennoskrzydłych, która właśnie od niego wzięła swoją nazwę. Nieliczne dzikie smoki można spotkać także na  Końcu Świata oraz na Wyspie Wrzeńców. Prócz tego, Zmiennoskrzydłe żyją także na wyspie o nieznanej nazwie, porośniętą drzewami iglastymi. Kiedy smok złoży jaja, wyspa wygląda przepięknie, bowiem Zmiennoskrzydły składa je w koronach drzew, a same jaja mienią się wówczas pięknymi, kolorowymi światłami.  Zmiennoskrzydłe są także jednymi z tych gatunków smoków, które znane są ze swoich corocznych migracji. Mają one miejsce między innymi na Końcu Świata.

Dieta

Z serialu dowiadujemy się, iż ofiarami tego smoka padają dziki, a ze smoków - bezbronne Wrzeńce oraz Nocne Koszmary. Jednak robią to tylko wtedy, gdy mechanizmy obronne mniejszych smoków są zaburzone i stanowią one łatwy cel.

Według gry Wild Skies żywi się plastrami miodu.

Słabości

 • W odcinku Żyj i pozwól latać okazało się, że Zmiennoskrzydłe tracą umiejętność niewidzialności w powietrzu, gdyż nie mają się do czego upodobnić. 
 • Ranne lub przestraszone, Zmiennoskrzydłe mają ograniczoną kontrolę nad własnym ciałem, przez co mogą zmieniać barwy, nie mając nad tym kontroli.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Jaja

Jajo smoka występuje w grach Rise of Berk, School of Dragons oraz serialu. Posiada ono okrągły nierównomierny kształt. Jako jedyne z jaj świeci różnorodnymi kolorami, jest półprzezroczyste i można w nim dostrzec pomarańczowo żółty środek.

W grze Rise of Berk ma ono natomiast owalny kształt, czerwoną barwę z białymi nierównymi liniamii i niewielkimi plamkami.

Pojawienie się

Księga smoków

Zmiennoskrzydły pojawił się w odcinku specjalnym Księga smoków jako jeden z omawianych smoków. Okazuje się, że może pluć kwasem, być niewidzialny i hipnotyzować swoje ofiary.

Jeźdźcy smoków

Zmiennoskrzydłe pojawiają się w odcinku Dziwnobarwny klejnot. Śledzik w towarzystwie swej smoczycy, Sztukamięs, znajduje na swojej "sekretnej" wyspie dziwny, świecący kamień. Widząc go, Pyskacz błędnie identyfikuje go jako kamień wielkiego szczęścia, co powoduje to, iż mieszkańcy wioski zaczynają oblegać Ingermana, oferując mu cenne przedmioty. Chłopak w końcu prosi Czkawkę, aby pomógł mu zwrócić przedmiot z powrotem na wyspę.

Jeźdźcy (z wyjątkiem Sączysmarka) udają się na wskazaną wyspę, na której znajdują smocze gniazda, a w nich o wiele więcej enigmatycznych "kamieni", które to okazały się smoczymi jajami. Śledzik wnioskuje, że posiadane przez niego jajo musiało wypaść z gniazda, tym samym oddzielając się od rodziców, po czym zwraca je. Gdy przyjaciele próbują odejść, zostają zaatakowani przez jednego ze Zmiennoskrzydłych. Podczas gdy udało im się uciec poza zasięg rozjuszonego gada, niezauważony Sączysmark wkrada się na ich teren i kradnie wiele z jaj.

Niedługo po tym wydarzeniu dzikie smoki stopniowo zaczynają pustoszyć Berk, chcąc odzyskać skradzione przez Jorgensona jaja. Stoick i Pyskacz starają się odeprzeć jak najwięcej z nich, jednakże zdają sobie sprawę, że nie mogą walczyć z czymś, czego nie widzą. Jeźdźcom udaje się w końcu oddać wszystkie jaja Zmiennoskrzydłym, zaś Czkawka sugeruje, że gady mogą się jeszcze kiedyś pojawić.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Żyj i pozwól latać podczas specjalnych ćwiczeń zawodnicy udają się na Wyspę Zmiennoskrzydłych, mając nadzieję na poznanie ich umiejętności oraz najlepszych taktyk walki przeciwko nim. Bliźniaki niemalże natychmiastowo dostrzegają grupę Zmiennoskrzydłych, których przez przypadek ostrzegają o swej obecności. Jeźdźcy podczas ucieczki schronili się w chmurach, skąd smoki te nie mogły już uciec. W odcinku Uwolnić Wrzeńka Czkawka, Śledzik i bliźniaki - podczas poszukiwań Krzykozgona - znajdują na plaży Wyspy Zmiennoskrzydłych wyrzuconego na brzeg Wrzeńca. Mimo zagrożenia stwarzanego przez te dzikie gady, smoki Jeźdźców odmówiły pozostawienia uwięzionego pod stertą głazów zwierzęcia, co zmusiło Szpadkę do poskromienia i oswojenia Wrzeńca.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Zmiennoskrzydłe pojawiają się w odcinku Pod osłoną nocy. Polują na pozbawione przywódcy Nocne Koszmary, ale zostają przepędzone przez Jeźdźców.

W odcinku Florek ma miejsce coroczna migracja Zmiennoskrzydłych, na trasie której znajduje się Koniec Świata.

Znane Zmiennoskrzydłe

W grach

DreamWorks Dragons: Wild Skies

Zmiennoskrzydły pojawia się także w grze Wild Skies, w której, podobnie jak inne smoki, można go wytresować, karmiąc go miodem. Znajduje się w Niedostępnej Zatoczce.

Rise of Berk

School of Dragons

Smoka można wytresować w internetowej grze School of Dragons. Jego jajo przecenione kosztuje 750 gemsów. Posiada animację Gromogrzmota

W grze są dostępne do kupienia skórki dla smoka, są one koloru wody, kamienia, trawy i śniegu. Skórki mają imitować zdolność kamuflowania się.

Ciekawostki

 • W filmie znany jest jako Skrzydłochlast, natomiast w serialu jako Zmiennoskrzydły.
 • Jego wizerunek widnieje na symbolu tajemniczej klasy.
 • Smoki te są najczęściej aktywne w nocy.
 • W serialu widzimy jak plują kwasem, jednak w filmie krótkometrażowym Księga smoków potrafią one ziać również ogniem.
 • Istnieje pewna nieścisłość związana z tym smokiem, między filmem a serialem. Gdy w w filmie Czkawka po raz pierwszy przegląda Smoczy Podręcznik, widzi tam wizerunek Zmiennoskrzydłego (nazwanego tam Skrzydłochlastem), jednak w chronologicznie późniejszym odcinku serialu Dziwnobarwny klejnot w Smoczym Podręczniku nie ma wizerunku tego smoka.
  • Inną nieścisłością jest sposób przedstawienia zdolności Zmiennoskrzydłego. W krótkometrażówce Księga smoków pokazany jest Zmiennoskrzydły zmieniający jedynie swoje barwy, tak, że kamufluje się w otoczeniu, jednak wciąż pozostaje widoczny. Jednak według serialu smok potrafi stać się całkowicie przeźroczysty.
 • Co jakiś czas Zmiennoskrzydłe zrzucają swoją skórę. Co ciekawe, nawet ta martwa skóra jest zdolna do samoistnej zmiany koloru. Dzięki temu może być używana na przykład przez ludzi do kamuflowania się - zasada jej działania bardzo przypomina pelerynę-niewidkę z serii o Harrym Potterze.

Przypisy

 1. Dziwnobarwny klejnot
 2. Jak wytresować smoka

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćEgg BiterOgnisty KoszmarFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSkrzydłocieńSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpede
Tracker class GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasherWyrwiflak Szkarłatny
Sharp class BurzochlastDiabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczStingerSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNocna FuriaPotomstwo Szczerbatka i Białej FuriiPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk WilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki